فهرست
یادداشت : ایسکو سرمایه ملی اسپانیا
یادداشت : ایسکو سرمایه ملی اسپانیا

یادداشت : ایسکو سرمایه ملی اسپانیا

 

آی اسپورت- سه لحظه خارق‌العاده در پیروزی این هفته رئال مادرید برابر الچه بود که ثابت کرد ایسکو نه تنها یکی از اعضای کلیدی تیم است بلکه درخشان‌ترین استعداد فوتبال اسپانیا در حال حاضر  به شما می رود. اول مشارکتی که روی گل زیبای کریم بنزما داشت که مورد قبول قرار نگرفت. او توپ را به زیبایی از بازیکنان الچه عبور داد و گرت بیل را راه انداخت که سانتر کند. ضربه قیچی‌برگردان بنزما به دلیل آفساید رد شد اما ایسکو توانایی‌اش را نشان داد.

دوم لحظه‌ای بود که زمینه‌ساز گل کریستیانو رونالدو شد و در واقع تکلیف بازی را روشن کرد. ایسکو به سمت چپ خیز برداشت و از کنار خط به کارش ادامه داد چیزی که کمتر هافبک وسطی از عهده‌اش بر می آید.

البته ایسکو هافبک وسط تخصصی نیست اما بعدا به آن هم می رسیم.

او که دیمین سوارس را گیج کرده بود، یک سانتر دقیق برای رونالدو فرستاد که با ضربه سر فشنگی او گوشه دروازه را پیدا کرد تا خیال مادرید از برد راحت شود و در کورس قهرمانی چهار امتیاز از بارسلونا پیش بیفتد.

لحظه سوم؟ وقتی ایسکو جایش را به آلوارو آربلوا داد مورد تشویق ایستاده هواداران الچه قرار گرفت؛ آنها از آنچه در بازی یکشنبه شب دیدند، تشکر کردند.

همان طور که نویسنده روزنامه آس، آلفردو رلانو در ماه اکتبر گفته بود: «ایسکو دارد به یک گنجینه ملی تبدیل می شود.» این کاملا در مارتینس والرو مشهود بود که هزاران هوادار الچه او را تحسین کردند.

شاید آنها به خاطر اندلسی بودن، ایسکو را تشویق می کردند که بعد از معرفی خودش در مالاگا پیشرفت زیادی کرده اما احتمال قویتر این است که ستاره آینده فوتبال اسپانیا را می ستودند.

ایکر کاسیاس هم همین نظر را نسبت به ایسکو دارد. او بعد از بازی به کانال پلاس گفت:«ایسکو مهمترین بازیکن فوتبال اسپانیا در سال‌های آینده می شود. ما همه برایش خوشحالیم اما او باید مراقب باشد، روی بازی‌اش تمرکز کند و مرحله به مرحله پیش برود. چاپلوسی بیش از حد می تواند به تضعیف بازیکنان بینجامد.»

از یک طرف، کاسیاس مشخصا به خاطر بازیکنی که در 22 سالگی اینطور بازی می کند و آنچه در آینده می تواند به دست آورد، ذوق‌زده است. از طرف دیگر به خوبی درک می کند که بزرگ کردن بیش از حد تا چه اندازه می تواند به یک بازیکن خوب و آینده‌دار ضربه بزند.

او پیش از این امثال سرخیو کانالس و آلوارو موراتا را دیده که ابتدا چه درخششی داشتند و بعد هرگز به آن جایگاه برنگشتند.

وقتی او در ابتدای فصل نخستین بار در ترکیب اصلی رئال قرار گرفت تصور چنین روزهایی سخت بود. به تناوب در چند بازی اول رئال حاضر شد تا بالاخره کارلو آنچلوتی او را در ترکیب تیم جا داد و در دیدار با رئال سوسیداد در ورزشگاه آنوئتا او را به بازی گرفت. رئال اگرچه با گل های سرخیو راموس و گرت بیل جلو افتاد اما در نهایت شکست خفت‌بار 2-4 را پذیرا شد و ایسکو در یک شب ناامیدکننده کارت زرد گرفت.

او مجازات شد و در سه بازی بعدی تیمش حضور نداشت. مرتبه بعدی که در ترکیب اصلی قرار گرفت اواخر سپتامبر بود نزدیک یک ماه بعد، که در برد یک-5 تیمش برابر الچه درخشید.

اما از برد صفر- 5 در زمین لوانته که ایسکو گل زد، بازیکن تاثیرگذار تیم آنچلوتی بوده. رئال از آن موقع 26 بازی کرده و ایسکو در 23 تا در ترکیب اصلی بوده. در دو بازی به دلیل مصدومیت و محرومیت حاضر نبود و در یک دیدار استراحت کرد.

در این بازی ها که باعث شد او بیشترین دقایق حضور در رئال را بعد از تونی کروس داشته باشد، نقاط اوج فراوانی وجود داشته. ایسکو در برد شایسته یک-3 رئال مادرید برابر بارسلونا در فاصله شش دقیقه مانده به پایان تعویض شد و مورد تشویق ایستاده هوادارانی قرار گرفت که در سانتیاگو برنابئو نامش را فریاد می زدند.

یک بار دیگر هم تشویق ایستاده شد وقتی برابر تیم سابقش مالاگا در لاروسالدا قرار گرفت. او ناعادلانه اخراج شد اما هواداران مالاگا برایش ایستادند و کف زدند.

او در این مدت دو گل خیلی زیبا هم زده یکی به آلمریا که رئال را از بن‌بست خارج کرد و دیگری به کروز آزول در نیمه نهایی جام جهانی باشگاه‌ها.

اما چطور ایسکو از پسر نیمکت‌نشین فصل قبل به بازیکن کلیدی این فصل تبدیل شده؟

او خودش را در زمین از نو پیدا کرد. یک شماره 10 توانا در بازی در کناره‌ها از مدل آنخل‌ دی‌ماریا تبعیت کرد و برای موفقیت تلاش زیادی کرد. بال آرژانتینی فصل قبل از بهترین‌های رئال بود که به خاطر بازی از پست هافبک وسط به نتیجه رسید. رفتن او در واقع برای ایسکو خیلی خوب نشد چون رئال مادرید خامس رودریگس را خرید، یک بازیکن جذاب دیگر. بنابراین ایسکو خودش را تبدیل به یک هافبک پرتحرک تبدیل کرد که کمتر کسی تصورش را داشت علاوه بر آن همان میل هجومی که در تخصص آندرس اینیستا است، در او دیده می شود.

در واقع ایسکو بیشترین شباهت را به اینیستا دارد وقتی آزاد باشد آن جایی که می خواهد بازی کند. البته اینیستا در اسپانیا یک اسطوره است و ایسکو راه زیادی در پیش دارد تا مثل او شود اما همانطور که کاسیاس گفته، ایسکو این پتانسیل را دارد.

در طول دوران فرود مادرید در یکی دو ماه گذشته ایسکو بازیکن شاخص تیم بوده که هواداران به او امیدوار بودند. بنابراین وقتی کاسیاس می گوید نمی خواهد زیاد از ایسکو تعریف شود، نارضایتی هواداران را به جان می خرد.

اما بازی این جوان با تمجیدی که از او می شود، همخوانی دارد. در لالیگای این فصل هشت پاس گل دارد و پشت سر لیونل مسی، رونالدو و دنیس چریشف است و با بنزما، کوکه و لوییس سوارس برابری می کند.

ایسکو حالا یکی از پسران بزرگ است و می تواند به موفقیت‌های بیشتری برسد.

لوکامودریچ بعد از مدتی به تمرین تیم بر می گردد و بعد نوبت خامس رودریگس است اما ایسکو امید دارد جایگاهش در تیم به خطر نیفتد. اگر همانطور که در چند ماه اخیر بازی کرده، روند خود را حفظ کند، می تواند از این بابت مطمئن باشد.


ریک شارما  ۱  
آی اسپورت
2015-02-26 15:03:10
نظر دهید

۱ نظر
hashem
پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۳، ۲۲:۳۹
جالب بود. ترجمه ی خوبی هم داشت.
اسم مترجم ؟!!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر