فهرست
شکست سیتی،آرسنال و لیورپول؛ لیگ برتر در سراشیبی سقوط؟
شکست سیتی،آرسنال و لیورپول؛ لیگ برتر در سراشیبی سقوط؟

شکست سیتی،آرسنال و لیورپول؛ لیگ برتر در سراشیبی سقوط؟

 

آی اسپورت - لیگ برتر انگلیس شاید بتواند قراردادهای چند میلیاردی با بزرگترین کمپانی‌های تلویزیونی منعقد کند اما ابتدا منچسترسیتی و بعد آرسنال با شکست خانگی به ترتیب برابر بارسلونا و موناکو ثابت کردند سفیران ضعیفی برای مدعی بهترین لیگ جهان هستند. وقتی فیفا طرح برگزاری جام جهانی زمستانی را چند روز پیش اعلام کرد صدای اعتراض ریچارد اسکودامور، مدیر اجرایی لیگ برتر، از همه بلندتر بود که ادعا می کرد انسجام و یکدستی تورنمنت او با این تعطیلی میانه فصل به هم می خورد.

اما سیتی و آرسنال با باخت در دور رفت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، به اتفاق ادعای او درباره بزرگی لیگ برتر را نقض کردند.

بعد از آنکه منچسترسیتی برای دومین سال پیاپی در این مرحله در خانه یک -2 به بارسلونا باخت نوبت آرسنال بود که به قول ونگر با خامی و بی‌تجربگی تمام برابر تیم بی‌نهایت سازمان‌یافته اما نه چندان پرزرق و برق موناکو زانو بزند و در شمال لندن یک-3 بازنده شود.

هر دو می توانند در بازی برگشت همه چیز را به نفع خود تغییر دهند اما با در نظرگرفتن بازی رفت واقعا بعید است از عهده چنین کاری برآیند. بعد از آژاکس که در سال 1969 در دیدار پلی‌آف برابر بنفیکا باخت با اختلاف دو گل در بازی رفت را جبران کرد، هیچ تیمی موفق به چنین کاری در بالاترین رده باشگاهی اروپا نشده. چلسی، آخرین تیم انگلیسی قهرمان اروپا، بهترین نتیجه را در میان تیم‌های این کشور گرفته که در پارک دوپرنس یک-یک مساوی کرده و 11 مارس (20 اسفند) بازی برگشت را برگزار می کند.

بعد از حذف لیورپول و تاتنهام در لیگ اروپا ، اورتون تنها نماینده لیگ برتر دراین رقابتهاست. اما هیچ تیمی نتیجه تحقیرآمیزی مثل آرسنال نگرفت . شکست این تیم نه تنها اعتبار لیگ برتر را زیر سوال برده بلکه بحث درباره آینده مربی‌شان، آرسن ونگر را دوباره بر سر زبان‌ها انداخته. این مربی 65 ساله فرانسوی بعد از یکی از ضعیف‌ترین بازی‌های خانگی آرسنال در اروپا در دوران 19 ساله حضورش از ارائه توضیحی قابل قبول عاجز بود.

فرانک مک‌لینتاک که کاپیتان آرسنال در نخستین دبل لیگ و جام حذفی این تیم در سال 1971 بود، ایده‌های زیادی در این باره داشت. او گفت مسعود اوزیل که بازی ضعیفی انجام داد به درد بازی انگلیس نمی خورد. او از قدرت ذهنی و تعهدی که ونگر مکررا تیمش را به خاطر آن می ستاید، انتقاد داشت. آرسنال قبل از این مسابقه از 9 بازی آخرش هشت تا را برده بود اما مک‌لینتاک این آمار را هم رد کرد:«وقتی برابر تیمی بازی می کنیم که از خودمان بالاتر است یا حداقل مثل ماست می توانیم محک خوبی بخوریم.»

یک چیز قطعی است و آن اینکه موناکو در بازی برگشت در 17 مارس(26 اسفند) دفاعی بی سرو سامان و به هم ریخته نخواهد داشت. این تیم در 12 بازی آخرش تنها چهار گل خورده و در 7 بازی لیگ قهرمانان این فصل دو بار دروازه‌اش باز شده. اگر اتفاقی عجیب نیفتد آرسنال برای پنجمین فصل پیاپی از مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا حذف می شود و سیتی باز هم در حسرت نخستین صعود به یک چهارم نهایی می ماند.

آن موقع حتی اسکودامور هم نمی‌تواند مدعی شود بهترین لیگ جهان را دارد.

 

 

 

 

 

     
آی اسپورت
2015-02-27 10:56:56
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر