فهرست
مقایسه لیگ برتر ایران با چهار لیگ معتبر اروپایی: میلی‌متری مثل لیگ برتر
مقایسه لیگ برتر ایران با چهار لیگ معتبر اروپایی: میلی‌متری مثل لیگ برتر

مقایسه لیگ برتر ایران با چهار لیگ معتبر اروپایی: میلی‌متری مثل لیگ برتر

آی اسپورت- بیست و یک هفته از لیگ چهاردهم سپری شده و تا پایان رقابت‌ها تنها ۹ هفته دیگر باقی است. با وجود سپری شدن بیش از دو سوم از مسابقات هنوز پیش‌بینی اینکه کدام تیم (یا حتی تیم‌ها) در پایان فصل جام قهرمانی را بالای سر خواهند برد بسیار دشوار است. تنها چیزی که از هم‌اکنون می‌توان با درصد اطمینان بالا پیش‌بینی کرد این است که قهرمان لیگ چهاردهم به احتمال زیاد یکی از ۵ تیم نفت تهران، تراکتورسازی تبریز، استقلال تهران، سپاهان اصفهان یا فولاد خوزستان است اما حدس اینکه از بین این ۵ تیم در نهایت کدامیک به این توفیق می‌رسند اصلا آسان نیست. دلیل آن هم کاملا واضح است. در حال حاضر آنچه که بین تیم‌های اول تا پنجم جدول فاصله انداخته تنها و تنها دو امتیاز است به این ترتیب که نفت فعلا با ۳۹ امتیاز صدر جدول را در اختیار دارد و تراکتورسازی، استقلال و سپاهان تنها با یک امتیاز کمتر در تعقیب این تیم هستند و فولاد ۳۹ امتیازی هم فاصله چندانی با چهار مدعی دیگر ندارد. 


حال بیایید این وضعیت را با چهار لیگ معتبر اروپایی مقایسه کنیم: در لیگ برتر انگلیس با گذشت ۲۶ هفته (۱۲ هفته مانده به پایان) چلسی با ۶۰ امتیاز صدر جدول را در اختیار دارد. نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده این تیم منچسترسیتی است که ۵ امتیاز از رقیب پایتخت‌نشینش عقب است. آرسنال و منچستریونایتد هم به ترتیب ۱۲ و ۱۳ امتیاز از صدر جدول فاصله دارند. با این اوصاف، می‌توان چلسی را مدعی اصلی قهرمانی دانست و البته شانسی هم برای منچسترسیتی قائل شد. 


در بوندسلیگا با گذشت ۲۲ هفته (۱۲ هفته مانده به پایان) بایرن مونیخ با ۵۵ امتیاز اول است و ولفسبورگ با ۸ امتیاز کمتر نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده این تیم به حساب می‌آید. جالب آنکه فاصله بین ولفسبورگ با تیم رده‌ سومی مونشن‌گلادباخ از این هم بیشتر است و به ۱۰ امتیاز می‌رسد و این یعنی تنها تیمی که می‌تواند قهرمانی بسیار محتمل بایرن مونیخ در پایان فصل را اندکی تهدید کند ولفسبورگ است. 


در لالیگا رقابت امسال به نسبت فشرده‌تر است به گونه‌ای که با گذشت ۲۴ هفته (۱۴ هفته مانده به پایان) رئال مادرید با ۶۰ امتیاز در صدر جدول جای دارد و بارسلونا و اتلتیکو مادرید به ترتیب با ۴ و ۷ امتیاز کمتر در تعقیب این تیم هستند. والنسیای رده چهارمی هم هرچند با تیمهای دوم و سوم فاصله زیادی ندارد اما به واسطه عقب‌ماندگی ۱۰ امتیازی‌اش نسبت به صدر، دیگر مدعی قهرمانی به حساب نمی‌آید. 


در ایتالیا هم مثل اسپانیا ۲۴ هفته از لیگ گذشته و ۱۴ هفته از آن باقی مانده است با این تفاوت که در سری آ یوونتوس با اقتدار بیشتری صدر جدول را در اختیار دارد. بانوی پیر ۹ امتیاز بیشتر از نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده خود یعنی آاس رم دارد و ناپولی رده سومی هم به واسطه فاصله ۱۲ امتیازی‌اش با صدر جدول دیگر تهدیدی برای یوونتوس به حساب نمی‌آید. با این اوصاف، شاگردان الگری را می‌توان از هم‌اکنون بخت جدی قهرمانی سری آ دانست.


 به این ترتیب، از چهار لیگ معتبر اروپایی تنها در لالیگا و تا حدودی در انگلیس پیش‌بینی قهرمان نهایی خیلی آسان به نظر نمی‌رسد و تازه حتی در آنجا هم رقابت از لحاظ فشردگی قابل قیاس با لیگ برتر ایران نیست. با این تفاسیر، می‌توان گفت که هرچند لیگ ایران از نظر هیجان درون مستطیل سبز قابل قیاس با لیگ‌های معتبر اروپایی نیست اما از حیث تلاش برای رسیدن به جام قهرمانی در آن رقابت به مراتب بسیار داغ‌تر و مهیج‌تری بین مدعیان در جریان است. 

     
آی اسپورت
2015-02-27 13:25:11
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر