فهرست
تاج: سرخابی‌ها باید به روش سپاهان واگذار شوند
تاج: سرخابی‌ها باید به روش سپاهان واگذار شوند

تاج: سرخابی‌ها باید به روش سپاهان واگذار شوند

آی اسپورت- مهدی تاج امروز جمعه، میهمان برنامه تلویزیونی \"زنده رود\" سیمای مرکز اصفهان بود. تاج در این گفتگو از آغاز فعالیت‌های باشگاهداری حرفه‌ای در اصفهان، نحوه خصوصی سازی باشگاههای فوتبال، کنترل هزینه‌ها و آغاز فعالیت سازمان لیگ در بحث اقتصاد مقاومتی صحبت کرد. 


داستان به وجود آمدن سپاهان:  آن زمان کارخانه فولاد مبارکه خود یک تیم داشت اما سپاهان را با این تیم ترکیب کردیم و تیم فولاد مبارکه سپاهان تشکیل شد که به یکی از موفق‌ترین تیم‌های تاریخ فوتبال ما تبدیل شده است، این تیم با حضور مستمر در لیگ قهرمانان آسیا و حضور در جام باشگاههای آسیا کارنامه خوبی به جا گذاشته است. بازیکنان خوبی نیز در ابتدای فعالیت این تیم خریداری شد. لئون استپانیان و آرمناک پطروسیان خریدهای خوب این تیم بودند که من آنها را به اصفهان آوردم، سفیر ایران در ارمنستان آن زمان اصفهانی بود و کمک زیادی به ما کرد و این بازیکنان حدود ده، دوازده سال در لیگ ما حضور داشتند. 


فروش استقلال و پرسپولیس به سبک سپاهان: واگذاری باشگاههای خصوصی کوچک موفق نبوده است، اما این روش را باید برای باشگاههای کشور انجام داد. البته این واگذاری کار درستی است و در همه دنیا انجام می‌شوداما با یک شیب ملایم، مشکل ما این بود که ناگهانی وارد این قضیه شدیم و در آینده به مشکل برمی‌خوریم. بنابراین باید با دقت این اقدام انجام شود. به عنوان مثال می‌توانیم از ظرفیت ایران خودرو و باشگاه پیکان در این خصوص استفاده کنیم و همان کاری که در سپاهان انجام دادیم اینجا نیز پیاده کنیم. 

کنترل هزینه ها و سقف بودجه: ما سال گذشته بحث کنترل هزینه ها را در فوتبال آغاز کردیم. ابتدا سقف قراردادها مطرح شد که ای.اف.سی آن را رد کرد اما بحث سقف هزینه باشگاهها مورد تأیید ای.اف.سی است و این روش را امسال در لیگ پیاده کردیم. سال گذشته بررسی کردیم و دیدیم باشگاههایی مثل استقلال و پرسپولیس پول زیادی دست مردم دارند و پرداخت بدهی‌ها مشکل است. هر مدیری می‌آید چک می‌دهد و مقدار زیادی بدهکاری ایجاد می‌کند و می‌رود، مدیر بعدی می‌آید و می‌گوید اینها را قبول ندارم. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که باشگاهها باید توان سنجی شوند. بنابراین سقف بودجه را برای هر تیم ۱۵ میلیارد و تیم‌های آسیایی ۱۸ میلیارد درنظر گرفتیم. 
 برای حل شدن مشکلات فوتبال باید ابتدای کار از تیم‌ها پرسید که چگونه می‌خواهند در فوتبال هزینه‌های خود را پرداخت کنند. این بر عهده کمیته مجوز صدور حرفه‌ای است که ابتدای امر بداند باشگاه چه منابع درآمدی دارد. 

     
آی اسپورت
2015-02-27 13:30:19
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر