فهرست
گزارش ویژه: ضربات پنالتی مسی مشکل دارد؟
گزارش ویژه: ضربات پنالتی مسی مشکل دارد؟

گزارش ویژه: ضربات پنالتی مسی مشکل دارد؟

آی اسپورت - «یکی از نقاط ضعف بازی لیونل مسی به یک استراتژی شکست‌خورده مربوط می شود.» این نظر بن لیتلتون، کارشناس پنالتی است که می گوید روش وابسته به دروازه‌بان مسی باعث می شود این بازیکن فوق‌العاده‌ بااستعداد در زدن ضربات پنالتی ناکام باشد.

او این اظهارات را بعد از خراب شدن پنالتی مسی در برد یک-2 بارسلونا برابر منچسترسیتی در بازی رفت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا مطرح کرد. مسی بعد از دفع توپ توسط جو هارت،‌ توپ ریباند را با ضربه سر به بیرون زد.

لیتلتون در مقاله‌ای در یورواسپورت به جزییات مشکل مسی درضربه از 12 یاردی پرداخته:«مسی حالا از 10 پنالتی آخرش در رقابت‌های مختلف 5 تا را خراب کرده و در بارسلونا از هفت تای آخر چهار تا را به هدر داده. این فصل او از شش پنالتی سه تا را از دست داده.»

لیتلتون مستقیما این اشکال را مربوط به تغییر تاکتیکی مسی می داند و می گوید مسی به نظریه به اصطلاح «وابسته به دروازه‌بان» اتکا داشت. به بیان ساده، پنالتی‌زن صبر می کند تا دروازه‌بان به یک سمت حرکت کند، دیدگاه بدی نیست وقتی در نظر بگیریم بیشتر دروازه‌بان‌ها ترجیح می دهند قبل از زدن ضربه یکی دو گام به سمتی بردارند.

اما به نظر لیتلتون، مسی در حال حاضر بدون توجه به این تاکتیک و حرکت دروازه‌بان ضربات خود را می زند. در واقع، او قبل از اینکه ضربه بزند فکرهایش را کرده.

مشکل اینجا است که این کار به نتیجه لازم نمی رسد. لیتلتون به چند نمونه از پنالتی‌های ازدست رفته او برای باشگاه و تیم ملی از زمان تغییر روش اشاره می کند و حتی به صورت جزیی‌تر عامل روانی را به این ناکامی ربط می دهد:«مسی قبلا اعتراف کرده که مساله روانی قبل از پنالتی‌های مهم رویش تاثیر می‌گذارد. فشار حتی روی بهترین بازیکنان جهان هم اثر منفی دارد.»

این ایرادگیری بی‌منطق از بازیکنی نیست که همچنان رقیبی برای خود در گل زدن در جریان بازی و خلق موقعیت نمی بیند. در واقع، این یک ضعف واقعی است اگرچه خیلی هم بزرگ و آزاردهنده نیست.

پنالتی هدررفته مسی نباید روی نتیجه نهایی بازی با سیتی اثر داشته باشد. در واقع حتی او نباید خودش را در موقعیتی مشابه قرار دهد. به گفته لیتلتون مسی یا باید به روش سابق و نتیجه داده خودش برگردد یا اینکه پنالتی را به بازیکن توانا‌تری واگذار کند.

برای درک تغییر روش مسی در پنالتی‌زدن کافی است به پنالتی‌های نیمار در جام جهانی توجه کنید. حرکت آرام و انتظار برای پرش دروازه‌بان. مسی اما بی‌توجه ضربه را می زند. آیا زمان تغییر پنالتی‌زن بارسا فرا رسیده؟

مسی معمولا دوست ندارد کسی شریک درخشش او باشد اما شاید این بهترین راه برای مساله‌ای است که دیگر اتفاقی یا زودگذر نیست. بهترین بازیکن جهان واقعا در زدن ضربات پنالتی مشکل دارد.

جیمز دودکو/ بلیچر ریپورت


  ۲  
آی اسپورت
2015-02-27 20:10:57
نظر دهید
۲ نظر
-
شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۳، ۰۸:۳۹
بهترین بازیکن جهان کیه؟؟؟اینه یا رونالدو؟؟؟بهترین بازیکن اونیه توپ طلا رو برده!!اگه مردی بچاپ!‏‎ ‎
iranmard
يكشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۳، ۱۴:۵۴
بهترین بازیکن جهان رونالدو تو سال 2014 قبول ولی بهترین بزیکن تاریخ کسی نیست جز کینگ مسی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر