فهرست
پیش‌بینی‌ دبیر کمیته اقتصادی فدراسیون فوتبال: امارات با هواپیمای اختصاصی میزبانی 2019 را از ایران می‌گیرد
پیش‌بینی‌ دبیر کمیته اقتصادی فدراسیون فوتبال: امارات با هواپیمای اختصاصی میزبانی 2019 را از ایران می‌گیرد

پیش‌بینی‌ دبیر کمیته اقتصادی فدراسیون فوتبال: امارات با هواپیمای اختصاصی میزبانی 2019 را از ایران می‌گیرد

عبای ترابیان دبیرکمیته اقتصادی فدراسیون با انتشار یادداشتی از وضعیت ایران برای میزبانی جام‌ملتهای آسیا در سال 2019 پرده برداشت. متن یادداشت او را با هم می‌خوانیم:

بعد از آنکه این بازدیدها از کشورهای درخواست کننده برای میزبانی جام ملت‌ها انجام شد کمیته اجرایی AFC  جلسه‌ای را برگزار می‌کنند که متاسفانه ما در این جلسه نماینده ای نداریم تا تاثیرگذاری لازم را برای تصمیم نهایی در مورد انتخاب میزبان را داشته باشند.برخلاف ما که در کمیته اجرایی نماینده‌ای نداریم، کشوری مانند امارات که رقیب اصلی ما برای گرفتن میزبانی جام ملت‌ها محسوب می شود سرکال دارد که به همه جا سرک می‌کشد و همیشه در کنگره‌های مختلف AFC و کشورهای زیرمجموعه آن حضور دارد.

برگ برنده امارات سرکال است که لابی‌های زیادی را انجام می‌دهد و هزینه‌های هنگفتی هم برای گرفتن میزبانی داشته است. بر همین اساس می‌توان حدس زد شانس امارات برای گرفتن میزبانی 2019 جام ملت‌های آسیا بیشتر از ایران است. البته واقعیتی هم که وجود دارد اینکه امارات کثرت میزبانی‌هایش برای مسابقات مختلف از جمله جام ملت‌ها این حق را به ایران می‌دهد که حداقل درسال 2019 میزبان جام ملت‌ها شودچراکه نزدیک به 40 سال است چنین مسابقاتی در کشور ما برگزار نشده است اما اماراتی‌ها امکانات سخت‌افزاری خوبی در اختیار دارند ضمن اینکه ملاقات‌هایی با سران کشورهای عربی دیگر انجام می‌دهند، با اعضای کمیته اجرایی هم ارتباط برقرار می‌کنند و حتی مراوداتی هم با کشورهای شرق آسیا از جمله ژاپن، کره‌جنوبی و چین دارند.

در کل یک هواپیمای اختصاصی در اختیار می‌گیرند و به کشورهای مختلف می‌روند تا لابی‌های لازم را خیلی محکم انجام دهند. با این حال من میزبانی امارات را قطعی نمی‌دانم اما به دلیل اینکه ارتباط زیادی با فدراسیون فوتبال ندارم و نمی‌دانم آنها چه اقداماتی را انجام داده‌اند از ریز رایزنی ها اطلاعی ندارم ولی بعضی مواقع می‌بینیم که کشورهای عربی جوسازی‌‌هایی انجام می‌دهند تا زمینه‌سازی برای گرفتن میزبانی فراهم شود.

معمولاً در چنین مجامعی باید با افرادی که صاحب رای هستند بده بستان کرد یعنی یک چیزی را داد و یک چیزی از آنها گرفت. حالا باید ببینیم فدراسیون ما و یا فدراسیون امارات در این زمینه چه اقداماتی کردند.در این بین نقش علی کفاشیان و گروه بین الملل فدراسیون بسیار حیاتی است .بسیاری مواقع لابی های که فدراسیون و در راس آن علی کفاشیان انجام می دهد می تواند گره گشا باشداما بعید می دانم چنین لابی قوی از سوی کفاشیان انجام شده باشد.


     
آی اسپورت
2015-02-28 17:43:53
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر