فهرست
جام جهانی 2022 چه تاثیری بر لیگ برتر می گذارد؟!
جام جهانی 2022 چه تاثیری بر لیگ برتر می گذارد؟!

جام جهانی 2022 چه تاثیری بر لیگ برتر می گذارد؟!

آی اسپورت- فیفا به تازگی پیشنهاد برگزاری جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر در زمستان را به دلیل گرمای طاقت‌فرسای این کشور ارائه کرده است. البته قرار است در روزهای آینده نحوه برگزاری این رقابت‌ها دقیقا مشخص شود اما آنچه مشخص است، این است که فیفا معتقد است اواخر نوامبر تا اواخر دسامبر، بهترین زمان برای برگزاری این مسابقات است. شایعات حاکی از آن است که یک تیم قطری در حال بررسی تاریخ ۲۶ نوامبر تا ۲۳ دسامبر برای برگزاری است و با توجه به برگزاری این مسابقات در یک کشور بسیار کوچک، زمان برگزاری ۴ روز کوتاه‌تر از تورنومنت ۳۲ روزه برزیل خواهد بود.

 

به این ترتیب این بازی‌ها فقط دو روز مانده به کریسمس به پایان می‌رسد و با این شرایط به گفته جیم بویس، نایب‌رئیس فیفا ممکن است برای داوران، بازیکنان و تماشاگران هم مشکلاتی به وجود بیاید. در این شرایط قطعا پایان مسابقات جام‌جهانی دو روز مانده به کریسمس، برای هواداران لیگ انگلیس که انتظار انجام ۳۰ بازی در دوره تعطیلات از باکسینگ دی تا شروع سال نو را دارند، اصلا خوشایند نیست.

ریچارد اسکادمور، مدیر اجرایی لیگ بر‌تر یکی از اولویت‌های همیشگی خود را برگزاری مسابقات در دوره تعطیلات به صورت فشرده اعلام کرده که با شرایط اعلام شده برای برگزاری جام‌جهانی 2022، همه‌چیز به هم ریخته به نظر می‌رسد.

در این شرایط پیشنهاد بهتر این است که فینال مسابقات به جای برگزاری در آخرین جمعه قبل از کریسمیس، ۱۸ دسامبر که هم یکشنبه است و هم روز ملی قطر، برگزار شود.

ضمن آنکه با این شرایط مشکلات بسیار زیادی برای حق پخش تلویزیون به وجود می‌آید. در حال حاضر لیگ بر‌تر بیشتر از ۵ میلیارد پوند برای ۳ سال حق پخش تلویزیون دریافت می‌کند. BT و اسکای ۲۵ مسابقه را به طور زنده در ماه دسامبر پوشش می‌دهند که با توجه به مبلغ تقریبی دریافتی ۱۰ میلیون پوند برای هر مسابقه، در صورت عدم برگزاری بسیار متضرر خواهند شد. هرچند قرارداد حق پخش تلویزیونی در سال ۲۰۲۲ هنوز امضا نشده اما شبکه‌های پخش تلویزیونی این وقفه در مسابقات را لحاظ خواهند کرد؛ خصوصا اگر در این وقفه بازی‌های مهم جام‌جهانی را پخش نکنند.

 

لغو کریـسـمس؟

 

 

برگزاری جام‌جهانی در زمستان، قطعا لیگ‌های اروپایی را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد. ۷۲ تیم حاضر در لیگ‌های حرفه‌ای بریتانیا البته احتمالا می‌توانند بدون حضور برخی از بازیکنانشان در نوامبر و دسامبر فعالیت کنند. لیگ بر‌تر اسکاتلند هم با تعداد غایبان مشابه می‌تواند به کارش ادامه بدهد اما این موضوع، به این معنا نیست که این لیگ‌ها تحت‌تاثیر تصمیم فیفا قرار نمی‌گیرند. پیتر کوتس، رئیس باشگاه استوک سیتی این تصمیم را امیدواری به یک چیز، یک جام‌جهانی خوب و یک زمستان گرم‌تر بیان کرده است.

دوره آماده‌سازی تیم ملی انگلیس برای جام‌جهانی برزیل در یک کمپ تمرینی در پرتغال به مدت سه هفته آغاز شد و با یک مسابقه دوستانه مقابل پرو در ۳۰ می ‌ادامه یافت. آنها هفته بعد دو مسابقه دیگر هم در میامی انجام دادند.

گرگ دایک، رئیس اتحادیه فوتبال انگلیس این برنامه آماده‌سازی را یکی از شاخص‌های کلیدی عملکرد تیم‌ها بیان می‌کند. اکنون آن‌ها باید این سه هفته آماده‌سازی را فراموش کنند و اگر خوش‌شانس باشند، هر دو هفته یک بار این فرصت را بدست می‌آورند.

درحالی که اسکادمور و همکارانش امیدوارند چند روز از مسابقات ۲۸ روزه کمتر کنند، اندراس رتیگ، مدیرعامل لیگ آلمان گفته فیفا باید خستگی بازیکنان بزرگ را در نظر بگیرد. به گفته او یک برنامه فشرده‌تر، حتما به این معنی نیست که زمان برگزاری را کمتر کنیم. او پیشنهاد داده که گزینه تعدیل تعداد تیم‌های شرکت‌کننده بررسی شود. اما اگر بخواهیم زمانی برای آماده‌سازی و چهار هفته تورنمنت در نظر بگیریم، باید لیگ‌های معتبر اروپایی را برای حداقل دو ماه بسیار مهم متوقف شوند.

 

چه چیزهایی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت؟

 

 

لیگ برتر انگلیس امسال از ۱۶ آگوست و ۱۴ هفته پس از اتمام مسابقات فصل قبل شروع شد. اما با در نظر گرفتن برگزاری جام‌جهانی در دسامبر، بازیکنان فقط دو هفته می‌توانند بین پایان فصل و شروع پیش‌فصل جدید استراحت کنند. به خاطر اینکه مساله فقط فشرده شدن ۶ یا ۷ هفته‌ای مسابقات نیست؛ چون لیگ در آن زمان خود را برای برگزاری فینال لیگ کاپ، یکی از دو آخر هفته مهم خود آماده می‌کند. آخر هفته مهم دیگر مربوط مسابقات پلی‌آف صعود به لیگ بر‌تر است.

ادامه برنامه مسابقات لیگ‌های رده پایین‌تر یک موضوع است و حضور نداشتن تیم‌های لیگ بر‌تر در لیگ کاپ، موضوعی دیگر که با توجه به مشکل به وجود آمده تمامی مسابقات حداقل یک ماه باید به تعویق بیفتد. دوره اول این مسابقات امسال در تاریخ ۱۱ آگوست انجام شد. ضمن آنکه مسابقات FA CUP هم تحت‌تاثیر قرار خواهد گرفت. مراحل اول این مسابقات ۱۵ آگوست انجام می شود و در نوامبر و دسامبر ادامه پیدا می‌کند. درست است که تیم‌های لیگ برتری در این مراحل شرکت نمی‌کنند اما آیا اتحادیه فوتبال می‌خواهد این مسابقات را همزمان با جام‌جهانی برگزار کند؟

در هرصورت با نهایی شدن تصمیم فیفا، لیگ بر‌تر و سایر لیگ‌ها خود را با شرایط وفق می‌دهند که نتیجه آن تعداد زیادی فوتبال نامطلوب در تابستان است. ضمن آنکه این اتفاق قطعا درباره زمستان هم صدق می‌کند. شما نمی‌توانید انتظار زیادی پس ۶، ۷ هفته تعطیلی لیگ داشته باشید.

دو تورنومنت مهم اروپایی چمپیونزلیگ و لیگ اروپا را هم در نظر بگیرید. همانطور که اسکادمور گفته، یوفا سریعا موافقت خود را با برگزاری جام‌جهانی در نوامبر و دسامبر اعلام کرده که البته هم‌اکنون تیم‌ها در این دو تورنمنت وقفه زمستانی را تجربه می‌کنند اما مراحل مقدماتی از اول جولای آغاز می‌شود. آیا یوفا می‌تواند از باشگاه‌ها انتظار داشته باشد که این مراحل را در اوایل ماه ژوئن برگزار کنند؟

 

آیا باشگاه‌ها خسارت دریافت می‌کنند؟

 

 

هرولد مین نیکولز شیلیایی که مسئول بررسی فنی انتخاب میزبان‌های جام‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ بود، اعلام کرده که برگزاری جام‌جهانی قطر در زمستان حداقل روی ۵۰ لیگ در سرتاسر دنیا تاثیر می‌گذارد. او البته مخالف برگزاری مسابقات در قطر بود. اگرچه با وجود مشکلات بسیار زیاد در چهار سال گذشته از اعلام تصمیم بحث‌برانگیز میزبانی قطر، آن‌ها همچنان پول‌های هنگفتی خرج می‌کنند تا میزبانی را حفظ کنند.

بخشی از پول‌ها اکنون باید تقسیم شود و موضوع خسارت در کشورهایی که سهم زیادی در جام‌جهانی دارند مطرح می‌شود. هرچند فیفا اعلام کرده هیچ خسارتی پرداخت نخواهد شد؛ چون باشگاه‌ها هفت سال فرصت مواجه با مشکل را دارند.

اسکادمور به سوال خبرنگاران درباره دریافت خسارت پاسخ نداد ولی کوتس، مدیر استوک‌سیتی وسواس کمتری به خرج داد. جواب تاجر ۷۷ ساله به پرسش صحیح بودن پرداخت مبلغی از سوی فیفا به باشگاه‌ها اینگونه بود:«هرگونه مشکل و تغییرات روی عملکرد باشگاه‌ها تاثیر زیادی می‌گذارد؛ پس باشگاه‌ها این حق را دارند که خسارت دریافت کنند. ما بسیار سردرگم شده‌ایم.»

 

آیا ممکن است عملکرد انگلیس بهتر شود؟

 

\"فیل نویل\"، بازیکن سابق چند پسته سابق منچستریونایتد و اورتن در این‌باره اظهار نظر کرده است. به گفته او برگزاری مسابقات در زمستان باعث می‌شود خستگی ناشی از برگزاری مسابقات در تابستان وجود نداشته باشد. تحلیلگر BBC و سهامدار باشگاه سالفورد سیتی می‌گوید:«مشکل این است که ما با مساله به طرز سنتی برخورد می‌کنیم. ما عادت کرده‌ایم که ۱۰ هفته در تابستان استراحت کنیم و دوست داریم در کریسمس مسابقات برگزار شوند. اکنون این فرصت به وجود آمده تا کمی خودمان را عوض کنیم. یادم می‌آید وقتی سال ۱۹۹۴ به آمریکا رفتیم، مضطرب بودم؛ چون از نظر فوتبالی کشور قدرتمندی نبودند اما جام آن دوره جام‌جهانی فوق‌العاده‌ای برگزار شد. من فکر می‌کنم که قطر هم می‌تواند یک جام‌جهانی با کیفیت برگزار کند.»

شاید نویل و دایک خیلی خوش‌بین نیستند و انگلستان واقعا بتواند قهرمان جام‌جهانی ۲۰۲۲ شود. همان‌طور که کسی تصور نمی‌کرد کشور کوچک و مشکل‌ساز و بسیار ضعیف قطر که حتی یک بار هم در جام‌جهانی حضور نداشته، میزبان این مسابقات شود.


مترجم: رضا باب نادی ( ایفکا )

     
آی اسپورت
2015-02-28 17:41:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر