فهرست
یادداشت روز: از بی‌انضباطی‌های کرار تا انتقادات نژادپرستانه!
یادداشت روز: از بی‌انضباطی‌های کرار تا انتقادات نژادپرستانه!

یادداشت روز: از بی‌انضباطی‌های کرار تا انتقادات نژادپرستانه!

آی اسپورت- چند روزی است که کرار جاسم یک بار دیگر به سوژه داغ رسانه‌های ایرانی بدل شده است. تشدید محرومیت این بازیکن و واکنش نه چندان مناسب او نسبت به این اتفاق با واکنش‌های خشمگینانه زیادی در ایران مواجه شده است و به این بهانه از رسانه‌ها گرفته تا پیشکسوتان پرسپولیس به هافبک عراقی استقلال تاخته‌اند. 


در اینکه کرار بازیکن بسیار پرحاشیه و دردسرسازی است هیچ شکی نیست. در اینکه باید تنبیهات مقتضی و متناسب با رفتارهای غیرحرفه‌ای او نیز برایش در نظر گرفته شود هیچ تردیدی وجود ندارد. اما حقیقت ناخوشایندی که از لابلای این واکنش‌های توام با خشم و غضب به چشم می‌آید این است که آنچه منتقدان را تا این اندازه عصبی کرده بیش از اظهارات این بازیکن ملیت اوست. 


یعنی به نظر می‌رسد که منتقدان بیشتر از اینکه یک بازیکن عراقی به خود اجازه داده تا فوتبال ایران را مسخره توصیف کند اینچنین برآشفته‌ شده‌اند وگرنه تا پیش از این فوتبالیست‌ها و پیشکسوتان زیادی کم و بیش از الفاظی مشابه برای توصیف فوتبال کشور استفاده کرده‌ و به کسی هم برنخورده است. بدیهی است کرار وقتی با یک باشگاه ایرانی قرارداد بسته و در لیگ ایران به میدان می‌رود باید تابع این سیستم بوده و به آن احترام بگذارد. نقد رفتارهای غیرحرفه ای کرار که در چند سال اخیر بارها و بارها تکرار شده هم به کنار اما حمله به ملیت این بازیکن متولد شهر نجف که اتفاقا بارها بر قرابت فرهنگی خودش با ایرانی‌ها تاکید کرده آنچنان منصفانه و اخلاقی به نظر نمی‌رسد. البته کرار تنها بازیکن عراقی نیست که به خاطر رفتارهای نابهنجار در ایران خبرساز شده است. 

 


همین امروز ذوب آهن پرونده‌ای علیه هوار ملا محمد در CAS دارد و از این بازیکن بی‌انضباط به این خاطر که به تعهدش نسبت به باشگاه ایرانی وفادار نبوده به دادگاه بین المللی ورزش شکایت برده است. حتی عماد محمد رضا که در زمان حضورش در اصفهان نزد هواداران سپاهان بسیار محبوب بود آخرین بار به خاطر بی‌انضباطی و مسائل غیرفنی از طرف کادر فنی وقت کنار گذاشته شد.


هرچه نباشد این بازیکنان عراقی نماینده کشور خود در ایران به حساب می‌آیند و کاملا طبیعی است که تکرار بی‌انضباطی‌ها و تمامی نداشتن حواشی آنها حساسیت‌هایی را درباره ملیتشان به دنبال داشته باشد. به عبارت دیگر از خودشان است که بر آنهاست وگرنه کسی در ایران از یک بازیکن عراقی منضبط و بی‌حاشیه به صرف ملیتش خرد نمی‌گیرد. 


با این حال، نمی‌توان و نباید به آن نژادپرستی پنهان در پس برخی انتقادها هم کاملا بی‌تفاوت بود. این درست که جاسم کرار بازیکن بسیار بی‌انضباطی است و این هم قبول که او باید متناسب با رفتارش تنبیه شود اما بی‌انضباطی‌های تمام نانشدنی هافبک عراقی بی‌اخلاقی منتقدین ایرانی را توجیه نمی‌کند. رفتار کرار هرچقدر هم بد باشد به بدی لحن نژادپرستانه برخی منتقدین نیست. 

     
آی اسپورت
2015-02-28 17:57:46
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر