فهرست
یادداشت: چلسی می تواند قهرمان جام اتحادیه شود
یادداشت: چلسی می تواند قهرمان جام اتحادیه شود

یادداشت: چلسی می تواند قهرمان جام اتحادیه شود

 

آی اسپورت - ژوزه مورینیو از ارجاع دادن به آن بازی یک دهه پیش در ورزشگاه میلنیوم خسته شده، موفقیتی که حالا از آن به عنوان یک گلوله برفی قبل از ریزش بهمن یاد می شود.

او می‌گوید:«این فینال مهمترین جام برای من است. حتی مهمتر از فینال لیگ قهرمانان اروپا. مهمتر از تمام جام‌هایی که قبل از این بازی کرده‌ایم.» لحظه‌ای مکث که فضا را برای اعتراض فراهم می‌کند:« احمق به نظر می رسم؟ فقط به این خاطر که این بازی بعدی ما خواهد بود. جام های قبلی‌ها در موزه باشگاه هستند. مدال‌های من هم جایی در خانه هستند، نمی دانم کجا... اما مهمترین بازی دوران زندگی‌ام همیشه بازی بعدی بوده.»

تمرکزش روی دوباره به دست آوردن جامی است که برابر لیورپول نخستین قهرمانی دوران رومن آبراموویچ را رقم زد و این بار باید در مصاف با تاتنهام به دست آید.

مورینیو مربی است که هرگز برای جام گرفتن زیاد معطل نشده ؛اما بعد از قهرمانی سوپرجام اسپانیا و لالیگا به همراه رئال مادرید در سال 2012 جام نگرفته و سال قبل که به چلسی بازگشت اگرچه شروع خوبی داشت اما دست خالی فصل را به پایان رساند.

اسپرز تیمی است که هر جامی برایش تازگی دارد. اما اهمیت بردن این جام برای صدرنشین لیگ برتر بیشتر به این خاطر است که این تیم می تواند با قهرمانی از یک مانع روانی عبور کند. بازیکنان چلسی باید به خودشان ثابت کنند که می توانند از پتانسیل و توانایی خود به بهترین شکل استفاده کنند.

پیام مورینیو درباره آنچه تیمش می تواند به آن برسد، در تمام فصل تغییری نکرده. آنها استعداد، سخت‌کوشی و حتی گزندگی لازم برای سلطه را دارند و تا وقتی جام نگیرند نمی توانند با تیمی مقایسه شوند که در سه فصل ابتدایی حضور آقای خاص در استمفوردبریج پنج جام باارزش گرفت و در واقع بعد از رفتن او در سال 2007 پنج جام مهم دیگر هم گرفت که آخرین آنها قهرمانی سال 2012 در لیگ قهرمانان اروپا بود.

آن نمایش مقاومت و موفقیت سرنوشت ساز در مونیخ آخرین حرکت تحسین‌برانگیز بود که روی استراتژی باشگاه اثر گذاشت و بازیکنانی مثل اسکار، ادن آزار و سزار آسپیلیکوئتا از دل آن بیرون آمدند و راهی چلسی شدند.

فصل بعدش پرحادثه بود که با روبرتو دی‌متئو شروع شد که به خاطر قهرمانی اروپا با حمایت سرشار هواداران همراه بود و نمونه‌اش تشویق 16 دقیقه ای آنها بود و بعد استخدام رافائل بنیتس به عنوان مربی موقت این حس را ایجاد کرد که تیم دوران گذار را سپری می کند و البته در مسیر سقوط به سر می برد. تیم قهرمان لیگ اروپا شد، جامی که هیچ وقت دوست نداشت در آن بازی کند اما از تیمی که بنفیکا را در آمستردام شکست داد تنها پتر چک، گری کهیل، برانیسلاو ایوانوویچ، آسپیلیکوئتا، رامیرز و اسکار در باشگاه ماندند. سسک فابرگاس از جام حذفی سال 2005 هیچ عنوانی در فوتبال انگلیس به دست نیاورده، دیه‌گو کاستا، ویلیان، تیبو کورتوآ، فیلیپه لوییز و کورت زوما همه چهره‌های جدید هستند. فرض بر این است که برداشتن گام اول سخت‌ترین است و از این جهت بازی با اسپرز بی‌نهایت مهم است.

هنوز هم بازیکنانی هستند که این را قبلا تجربه‌ کرده‌اند و بر خلاف مربی می خواهند بر اهمیت عنوان سال 2005 صحه بگذارند. دیدیه دروگبا، زننده گل استادیوم میلنیوم که تابستان گذشته به لندن برگشته، می گوید:«آن قهرمانی خیلی به ما کمک کرد و دریافتیم اگر با هم در مسیر درست تلاش کنیم، جام های زیادی را فتح می کنیم.»

جان تری با یادآوری آن برد 2-3 در وقت‌های تلف‌شده که نخستین گام از رقابت سخت میان مورینیو و بنیتس بود، می گوید:«آن بازی ما را به راه آورد. اثر بزرگی روی تیم داشت و به ما طعم آنچه می خواستیم، چشاند. آن جام ما را کنار هم قرار داد. این بازی هم می تواند چنین حکمی داشته باشد. مثل همه من هم وقتی مربی در سال 2004 به تیم ملحق شد، حس متفاوتی داشتم. او ذهنیتی  متمایز از دیگران داشت، همه چیز درباره بردن بود و این را از روز اول مشخص کرد. این بار هم همینطور بوده. خیلی از باشگاه‌ها این جام را کنار می گذارند اما این جام در سال 2005 اثر شگرفی روی ما داشت. اکنون برخی از بچه‌ها مانند ادن می توانند به نخستین جام برسند و بنابراین مهم است که این جام را ببریم.» کاپیتان چلسی در فینال جام اتحادیه سال 2008 برای تیم آورام گرانت بازی کرد که در وقت اضافه به تاتنهام خوانده راموس باخت اما به گفته او شکست گاهی اثر مثبت دارد.

همانطور که مورینیو در ایتالیا، اسپانیا و حالا انگلیس ثابت کرده، مهم بازی پیش رو است. تیم او صدرنشین لیگ برتر است و بهترین شانس را در میان تیم‌های انگلیسی برای صعود به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا دارد. قهرمانی در ومبلی می تواند شروع یک روند عالی باشد اما باخت به معنای از دست رفتن همه چیز نیست.

مورینیو می گوید:«حتی اگر آن فینال ده سال پیش را می باختیم، فکر می کنم آن سال قهرمان لیگ می شدیم. ارتباطی بین حالا و آن موقع نمی بینم. ما فقط باید به بازی بعدی فکر کنیم. اگر بردیم، وقتی برای جشن‌های احمقانه نداریم-منظورم یک هفته جشن گرفتن است- و اگر باختیم نمی توانیم یک هفته گریه کنیم. من یکشنبه شب به خانه می روم و با خانواده‌ام شام می خورم. نمی توانم بازیکنانم را کنترل کنم، آنها دوشنبه برای تمرین می آیند و باید خودمان را برای بازی چهارشنبه با وستهم آماده کنیم. این نخستین بار از زمان بازگشتم به چلسی در ژوییه 2013 است که به آینده باشگاه فکر نمی کنم. فقط به لحظه می اندیشم نه عواقبش. ما تیمی داریم پر از بازیکنانی که تجربه زیادی از بازی در ومبلی ندارند. می خواهیم کاری کنیم بازی در ومبلی برای نسل جدید عادی شود به این معنی که هر سال آنجا بازی کنیم. مهمترین مساله در حال حاضر هم بردن جام در بازی یکشنبه است.»

پیروزی می تواند بیانیه چلسی تلقی شود، نسل جدید آن را یک فرصت عالی می داند.

 

دامنیک فایفیلد

گاردین

     
آی اسپورت
2015-02-28 19:32:01
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر