فهرست
گزارش ویژه: مهاجم ولفسبورگ، پدیده سال اروپا
گزارش ویژه: مهاجم ولفسبورگ، پدیده سال اروپا

گزارش ویژه: مهاجم ولفسبورگ، پدیده سال اروپا

 

آی اسپورت - شمار زیادی از بازیکنان درجه اول فوتبال جهان در سال‌های اخیر دوران حرفه‌ای خود را در دسته اول هلند شروع کرده‌اند. رونالدو، روبین فن‌پرسی، زلاتان ایبراهیموویچ، لوییس سوارس و ویلفرد بونی چند نمونه بارز هستند. همه این بازیکنان بعد از آقای گلی اردیویسی(Eredivisie) خیلی زود در عرصه‌های بزرگتر درخشیدند اما یک برنده کفش طلای دیگر وجود دارد که بعد از جدایی از هلند چند فصل طول کشید تا نظرها را به سوی خود جلب کند.

ولفسبورگ بعد از قهرمانی در فصل 2009-2008 بوندس لیگا در مسیر افول قرار گرفت و در دو فصل بعد در رده‌های هشتم و پانزدهم قرار گرفت. ادین ژکو، بهترین گلزن تیم در میانه فصل 2011-2010 به منچسترسیتی رفت و ماریو مانژوکیچ جایش را گرفت. این کروات قوی‌جثه خیلی زود بازیکن محبوب هواداران شد اما قبل از شروع فصل 2013-2012 توسط بایرن مونیخ ربوده شد. گرگ‌ها \"باس دوست\" را از هیرنوین به خدمت گرفتند در حالی که کمتر از یک ماه از جدایی مانژوکیچ گذشته بود و همه انتظار داشتند این بازیکن هلندی جای خالی اسلاف خود را به خوبی پر کند. او در حالی به بوندس‌لیگا آمد که با 32 گل کفش طلای اردیویسی را برده بود اما ما همه می دانیم این عنوان تا چه اندازه می تواند اغواگر باشد.

دوست در نخستین فصل حضور در بوندس لیگا و با مربیگری دیتر هکینگ هشت گل زد. قابل قبول نبود اما انتظار هوادارانی که او را حتی از نظر فیزیکی به ستاره محبوبشان، ژکو، تشبیه می کردند، برآورده نمی کرد. آنچه یادآوری‌اش مهم است اینکه دوست آماری نظیر صحت شوت 63 درصدی و تبدیل موقعیت به گل 20 درصدی به نام خود ثبت کرد.

او فصل بعد حتی وضعیت بدتری داشت و به دلیل مصدومیت تنها 13 بازی در بوندس لیگا انجام داد که با 4 گل از 9 شوت همراه بود. میزان تبدیل موقعیت به گل 44 درصد و صحت شوتش 67 درصد بود. آیا یک روند مثبت آغاز شده بود؟

این فصل مهاجم هلندی خود را در حد یک پدیده واقعی مطرح کرده، درست مثل تیم بلندپروازش. دوست در 11 بازی بوندس لیگا 11 گل زد و نخستین بازیکن بعد از 102 مسابقه بود که در یک بازی دوگل به بایرن مونیخ زد و تیم را در برد یک-4 در ابتدای نیم فصل دوم یاری کرد.

او دقیقا نیمی از فصل بوندس لیگا را از دست داد. با این وجود و به خاطر همین اثرگذاری قابل توجه در مقابل دروازه‌ حریفان کاندیدای قابل توجه جایزه کفش طلا است.

دوست اصلا سریع‌ترین یا تکنیکی‌ترین بازیکن ولفسبورگ نیست اما جاگیری‌اش عالی است و خونسردی در شش قدم دقیقا همان چیزی است که یک مهاجم به آن نیاز دارد. اینکه بگویی او فقط خونسرد است در حقش کم لطفی شده. دوست زیاد شوت نمی زند اما وقتی اقدام به شوت زنی می کند، تور دروازه را پیدا می کند. در حقیقت در حال حاضر 71 درصد شوت‌هایش در چارچوب بوده و 46 درصد موقعیت‌هایش را به گل تبدیل کرده. برای اینکه دقیقا بدانیم او چه کرده یادآور می شویم آمار کریستیانو رونالدو و لیونل مسی در این زمنیه به ترتیب 31 و 28 درصد است. این یعنی قطعا بازیکنان گران‌قیمت ولفسبورگ مانند کوین دی‌بروین و آندره شورله در درجه دوم اهمیت هستند.

ساده‌انگارانه است که ولفسبورگ را به خاطر فصل فوق‌العاده دوست موفق بدانیم.  به خصوص که او نیمی از فصل را از دست داده. اما از وقتی به تیم برگشته، ولفسبورگ به مراتب کاملتر شده و دی‌بروین وزن کمتری را روی شانه‌هایش احساس می کند. تا به حال ولفسبورگ سه باخت در بوندس لیگا داشته که همه با یک گل اختلاف نسبت به حریفان بوده. هنوز یک بازی با حضور دوست را نباخته‌ و هر بار که او گل زده، تیم برنده شده‌ است. بسیار بعید است که ولفسبورگ فاصله‌ زیاد امتیازی‌اش با بایرن مونیخ را جبران کند اما به نظر می رسد سهمیه لیگ قهرمانان به راحتی به این تیم تعلق خواهد گرفت. نباید فراموش کرد این تیم همچنان حریفی قابل توجه در رقابت‌های لیگ اروپا محسوب می شود هر چند به قرعه سختی خورده و باید با اینترمیلان در مرحله یک هشتم نهایی بازی کند. در مرحله قبل هم با دو گل او اسپورتینگ لیسبون را از پیش رو برداشتند.

هرچه پیش می رود، کنترل دوست برای رقبا سخت‌تر می شود. به خصوص اینکه این مهاجم هلندی 193 سانتیمتر قد دارد و هر بازی به طور متوسط چهار ضربه سر موثر می زند. در ضربات ایستگاهی مهار او مشکل است، خیلی خوب از توپ محافظت می کند و اگرچه تنها یک پاس گل به نامش ثبت شده، اما به شدت در حرکات ترکیبی یک سوم دفاعی حریف مشارکت می کند. باید دید آیا این فرم عالی ماندگار است یا بارقه‌ای زودگذر خواهد بود. اما اگر بازی‌های او را در هیرنوین دیده باشید و به آخرین گلهایش خوب توجه بکنید به استعداد درخشان او اذعان می کنید. او تمامی ابزار لازم برای تکرار عملکرد بهترین مهاجمان بوندس‌لیگا و پیشینیان خود در ولفسبورگ را دارد اما حالا همه چیز فقط به او بستگی دارد که دوران خوبش را حفظ و قیمت بالایش را توجیه کند.

     
آی اسپورت
2015-03-01 11:32:46
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر