فهرست
این «عابربانک»ها را شما ساختید!
این «عابربانک»ها را شما ساختید!

این «عابربانک»ها را شما ساختید!

آی اسپورت – دیروز یک نماینده مجلس در مورد بدهی حسین هدایتی به سیستم بانکی کشور و نیز برخی دیگر از مشکلات اقتصادی باشگاه‌های پرهوادار فوتبال ایران حرف زده است. محمد حسن‌نژاد که عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم هست، بدون نام بردن از هدایتی تلویحا بدهی هزار میلیارد تومانی او به بانک سرمایه را تایید کرده و در بخش جالب‌تری از سخنانش مدعی شده اینجور افراد چنین کمک‌هایی را انجام می‌دهند تا به نوعی برای خودشان مصونیت قضایی به وجود بیاورند؛ چون بعدا زندان بردن آنها سخت می‌شود و ممکن است در صورت وقوع چنین اتفاقی ده‌ها هزار نفر علیه مسوولان کشور شعار بدهند! اگر این حرف‌ها را یک آدم عامی گوشه تاکسی یا اتوبوس به زبان می‌آورد، شاید می‌شد بی‌تفاوت از کنارش عبور کرد، اما اینکه یک نماینده مجلس با تخصص اقتصادی چنین دیدگاه‌هایی داشته باشد، واقعا جای تامل است. در حاشیه اظهارات این عضو اصولگرای مجلس دهم چند نکته قابل توجه وجود دارد.

یک- اولین و جالب‌ترین سوال این است که خود آقای حسن‌نژاد چرا در مصاحبه رادیویی‌اش از حسین هدایتی نام نبرده؟ چطور می‌توانیم این همه در مورد لزوم برخورد قاطعانه و شفاف با بدهکاران بانکی حرف بزنیم، اما درست در همین مصاحبه به جای نام بردن از سوژه اصلی بحث، از او با عنوان «یکی از اسپانسرهای باشگاه پرسپولیس» یاد کنیم؟ بهتر است این نماینده محترم شجاعت و صراحت را ابتدا از لسان خودش شروع کند. بالاخره اگر قرار است یک جا جلوی پنهان‌کاری گرفته شود، ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترینش همین‌جاست. شما که در یک مصاحبه رادیویی از بردن نام هدایتی ابا داری، با متخلفان متصل و رده‌بالا چگونه برخورد خواهی کرد؟

دو- در لفظ این وکیل مجلس، شائبه دست‌کم گرفتن شعور مردم وجود دارد. البته که اشکالات زیادی به بسیاری از رفتارها و تفکرات ما ایرانی‌ها وارد است، اما وضع اینطوری هم نیست که ملت به خاطر جلب یک بدهکار هزار میلیاردی به مسوولان مربوطه خرده بگیرند، چون قبلا دوزار کف دست تیم محبوب‌شان انداخته است. بالاخره هر کسی خبط و خطایی کرده باید تاوانش را بدهد و مردم هم آنقدر می‌فهمند که با مجازات چپاول‌گران اموال عمومی کنار بیایند. اصلا چرا راه دور برویم؛ مگر همین آقای هدایتی چندی پیش برای مدت طولانی بازداشت نشد؟ مگر حمیدرضا سیاسی را درست وقتی مدیرعامل پرسپولیس بود و برای این باشگاه خرج می‌کرد نگرفتند؟ خب چه اتفاقی رخ داد؟ اصلا مگر هدایتی و امثال او از برادر اسحاق جهانگیری بزرگتر هستند؟ خرداد امسال حدود 24میلیون نفر به حسن روحانی رای دادند و کمتر از چهار ماه بعد برادر معاون اول او که از قضا به عنوان کاندیدای پوششی نقش بسیار مهمی هم در پیروزی رییس‌جمهور داشت، بازداشت شد؛ بدون اینکه آب از آب تکان بخورد. پیغام اینها آن است که هر کجا تخلف دیدید سفت و محکم برخورد کنید و نترسید. در غیر این صورت دنبال توجیه ناتوانی خودتان با ربط دادن موضوع به احساسات مردم نباشید.

سه- گیریم که هزار سال دیگر به فرض محال بالاخره مجلس به وظیفه ذاتی و قانونی‌اش عمل کرد و پرسپولیس و استقلال را به بخش خصوصی سپرد. پس با این استدلال جناب نماینده و همفکران‌شان تا ابد نباید کاری به کار مالکان سرخابی‌ها داشت، چون لابد هواداران آنها ناراحت می‌شوند. خب برادر این چه استدلالی است؟

چهار- قطعا فوتبال ایران مشکلات زیادی دارد که بخشی از آنها هم در اظهارات این نماینده مجلس منعکس شده بود. با این حال در مورد بحث فعلی، بیش از آنکه فوتبال و هوادارانش مقصر باشند، تقصیر از سیستم بانکی کشور و نهادهای نظارتی است. به راستی چطور هدایتی یا هر دانه‌درشت دیگری می‌تواند به این راحتی هزار میلیارد تومان وام بگیرد و برای پرداخت آن، این همه بازی در بیاورد؟ مگر این آدم‌ها مال همین مملکتی نیستند که در آن بانک‌ها برای پرداخت پنج میلیون تومان وام سوددار به شهروند عادی دمار از روزگار او در می‌آورند و هزار جور تضمین می‌گیرند؟ پس چرا امثال هدایتی مثل آب خوردن چنین مبالغی را در اختیار می‌گیرند و کک هیچ‌کس هم نمی‌گزد؟ الان که ایشان پول گرفته و پس نداده، فحش‌اش را فوتبال باید بخورد؟ گیریم که مکانیزم این آدم‌ها کسب شهرت از طریق فوتبال و سوءاستفاده از آن باشد، اما بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی ما چرا باید اینقدر ساده باشند و دم به تله آنها بدهند؟ عجالتا در این فقره آیا بهتر نیست نماینده مزبور و دوستانش گریبان فوتبال را رها کنند و یقه بانک‌ها را بگیرند؟

پنج- اگر مجلس می‌توانست وظایفش را درست انجام بدهد و زمینه کسب درآمد باشگاه‌ها از محل‌هایی مثل حق پخش تلویزیونی و کپی‌رایت را فراهم کند، امثال پرسپولیس و استقلال هزار سال نیازی به کمک‌های هدایتی و کسانی مثل او نداشتند؛ حالا چه این کمک‌ها غرض‌دار باشد و چه بی‌غرض و خالصانه. این «عابربانک»ها را شما ساختید؛ با مغفول گذاشتن قانون خصوصی‌سازی و بی‌توجهی به شیوه‌های عقلانی و قانونی پولسازی برای باشگاه‌ها. حالا دقیقا به چه چیزی اعتراض دارید؟

۲۵    
آی اسپورت
2017-12-20 12:24:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر