فهرست
آنالیز تاکتیکی یوونتوس-تاتنهام؛ پیروزی اراده
آنالیز تاکتیکی یوونتوس-تاتنهام؛ پیروزی اراده

آنالیز تاکتیکی یوونتوس-تاتنهام؛ پیروزی اراده

آی‌اسپورت- سال گذشته یوونتوس در همین مرحله مقابل پورتو به میدان رفته بود و سرمای لیسبون با بازی سرد دوتیم بیشتر خودش را نشان می‌داد. ماکرو پیاتسا، ‌خرید جدید ایتالیایی‌ها در دقیقه 67 به جای کوادرادو وارد زمین شد و 5دقیقه بعد گل‌برتری تیمش را زد تا یووه در خانه حریف جشن صعود بگیرد. 356روز بعد، یووه در همین مرحله قرار دارد، اما برای صعود به چیزی بیشتر از یک‌گل نیاز خواهد داشت. یوونتوس که نمادی از شکوه، موفقیت و تجربه است، کار سخت‌تری را مقابل تاتنهام پیش‌رو دارد؛ تیمی جاه طلب که سوار بر موجی از شوروشوق بالاتر از رئال‌مادرید و بورسیادورتموند به مرحله حذفی لیگ قهرمانان رسیده است.

دوئل الگری- پوچتینو

شیوه‌ مربیگری الگری و پوچتینو، شباهت‌های زیادی به همدیگر دارد. مربیانی که در پیدا کردن انتخاب سبک‌بازی و تاکتیک تیمی انعطاف‌پذیری فوق‌العاده‌ای دارند. برخلاف مربیانی مثل آنتونیو کونته و دیگو سیمونه که در تمام طول فصل با یک سیستم ثابت مسابقه می‌دهند، الگری و پوچتینو اعتقاد چندانی به بناهای سفت‌وسخت تاکتیکی ندارند و جریان سیال و شناور فوتبال را ترجیح می‌دهند. پوچتینو در همین فصل آرایش‌های متعددی را برای تیمش انتخاب کرده است؛ 2-5-3 ، 1-2-3-4 ، 1-3-2-4 و 1-2-4-3 .

یووه الگری هم مانند مایعی است که شکل ظرفی را می‌گیرد که الگری برایش انتخاب کرده باشد. با بازیکنانی که قابلیت بازی کردن در چند پست را دارند. خصوصیت ثابت تاتنهام پوچتینو، بازی با پرس شدید و شیوه‌ای تهاجمی است. تاتنهام استاد کشاندن جریان مسابقه به کناره‌های زمین و تغییر ناگهانی بازی به سمت دیگر زمین است. کاری که پپ گواردیولا هم آن را تایید می‌کند: «بازی کردن در لبه‌ها و کناره‌های زمین، بیشترین امنیت را برای تیم مالک توپ ایجاد می‌کند تا در صورت اشتباه، تیم حریف را در بیشترین فاصله نسبت به دروازه نگه داشته باشد.» بزرگترین دغدغه‌ الگری برای عبور از لایه‌های تهاجمی تاتنهام، شکستن پرس شدید تیم لندنی است. کاری که اگر یوونتوس از پس آن بربیاید، برای فروریختن دروازه‌ تاتنهام، شانس زیادی دارد.

تاتنهام و کوچک‌ کردن زمین

تاتنهام با نصف کردن زمین و فشرده کردن جریان مسابقه در همین چندهفته گذشته لیورپول، منچستریونایتد و آرسنال را زمینگیر کرد. دستور تاکتیکی پوچتینو ساده است؛ تمام بازیکنان تاتنهام در یک‌چهارم زمین مسابقه تجمع می‌کنند و تیم حریف را به دردسر می‌اندازند. بازیکنان حریف را به سمت خودشان می‌کشانند و بعد با فرارهای اریکسون و هونگ مینگ سون که اساتید فرار از این قفس تاکتیکی هستند، با دروازه‌ای روبه‌رو می‌شوند که مدافعانش جا مانده‌اند. تاتنهام با همین شیوه تاکتیکی به ظاهر ساده بارها تا فروریختن دروازه پیتر چک رفت و تقریبا خبری هم از عناصر دفاعی آرسنال در محوطه جریمه نبود.

تاتنهام چطور متوقف می‌شود؟

اگر یک سیستم دفاعی وجود داشته باشد که بتواند مهاجمان لندنی را متوقف کند، در اختیار مکس الگری است. شبیه‌ترین تاکتیک تیمی به تاتنهام در ایتالیا را ناپولی مائوریسیو ساری انجام می‌دهد. ناپلی‌ها هم مانند تیم پوچتینو، ابعاد زمین مسابقه را کوچک می‌کنند و با فرارهای ناگهانی ضربه آخر را می‌زنند. اما کافی است مسابقه ناپولی و یووه در سری آ را مرور کنید؛ 11حمله‌ مستقیم ناپلی‌ها در شرایطی توسط زوج بن‌عطیه و کیلینی دفع شد که حتی یک توپ هم از داخل محوطه جریمه به سمت دروازه شلیک نشد. تورینی‌ها با متئویدی و خدیرا گوشه‌های زمین را می‌بندند و حریف را به سمت مرکز خط‌دفاع هل می‌دهند؛ جایی که بن‌عطیه و کیلینی، سد مستحکمی را ساخته‌اند که نفوذناپذیر است و در 7مسابقه‌ گذشته یووه، حتی یک گل هم نخورده‌اند. با مصدومیت متئویدی این وظیفه امشب به بنتاکور، هافبک جوان اروگوئه‌ای سپرده خواهد شد. یووه در حالت دفاعی با 9نفر دفاع می‌کند و بعید است فضایی به تاتنهام برای شروع حملات بدهد.

استراتژی حمله یوونتوس

تورینی‌ها برای حمله کردن به فضا نیاز ندارند. شیوه هجومی یووه در بازی‌های بزرگ تقریبا ثابت است؛ تجمع در زمین خودی و انتظار برای از دست رفتن توپ حریف. سکانس بعدی رساندن توپ به داگلاس کاستا یا الکس ساندروست -که قابلیت حمل توپ بالایی دارند- تا مستقیم‌ترین مسیر را به سمت دروازه‌ حریف پیدا کنند و ضربه بزنند. تاتنهام به همان شیوه‌ای بازی می‌کند که یووه‌ای‌ها دوست دارند. تنها نکته قابل‌تامل گرفتن زهر هجومی تاتنهام است. بیانکونری ثابت کرده در مسابقاتی که از حریف عقب می‌افتد، گلزنی سخت‌تر و پیدا کردن روزنه‌ای به دروازه رقیب، کم ‌شانس‌تر می‌شود. شاید به خاطر همین ضعف هم هست که کیلینی در کنفرانس مطبوعاتی تیمش گفت: «اولین هدف یووه گرفتن کلین شیت است». اتفاقی که اگر رخ بدهد، یووه شانس بالایی برای درآوردن نتیجه مسابقه دارد.

 

۱۴ ۱  
آی اسپورت
2018-02-13 16:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
امیر راوندی
سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۱۶
آقا امیرپور این آنالیزات عالیه.... ادامه بده
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر