فهرست
چه خوب که نشانی از پاس باقی نمانده
چه خوب که نشانی از پاس باقی نمانده

چه خوب که نشانی از پاس باقی نمانده

آی اسپورت – این حسرت خوردن برای باشگاه پاس هرگز برایم قابل درک نیست. پاس از لیگ دو سقوط کرده و دوباره برای پاس، این تیم بی‌تماشاگر که چهار دهه برای سکوهای خالی بازی کرد، آه حسرت کشیدند و حوصله ما را سر بردند. پاس چه بود که نماندن نشانی از آن، حسرتی به جا بگذارد؟ جواد نکونام البته مثل عادل فردوسی‌پور می‌تواند تا ابد از حسرتش برای پاس بگوید. پاس قهرمانی خود را در شهرک اکباتان در حضور سربازانی که به ورزشگاه دستگردی اعزام شده بودند، جشن گرفته بود و این جشن‌های مصنوعی تا کی باید ادامه می‌یافت؟

پاس تهران وقتی به همدان رفت که یکی از متمول‌ترین تیم‌های فوتبال ایران و بی‌تماشاگرترین تیم ایران بود و حتی نوجوانان شهرک اکباتان را در چند قدمی محل بازی‌هایش مجذوب خود نمی‌کرد. آیا اینکه پاس، تیمی متعلق به پلیس در فوتبال حرفه‌ای بقا می‌یافت، در آن سال‌ها بودجه‌های ۱۰ میلیاردی می‌گرفت و برای سکوهای خالی بازی می‌کرد و حتی پیشکسوتان پاس هم سالی‌ یک بار به تماشای بازی‌هایش نمی‌رفتند، عاقلانه بود؟

پاس تهران مثل صبای تهران، مثل راه‌آهن تهران، مثل سایپا و پیکان تهران و مثل نفت تهران محصولات فوتبال دولتی بودند. در فوتبال خصوصی، تیم بی‌تماشاگر رشد نمی‌کند و به لیگ‌برتر نمی‌رسد. تیم بی‌تماشاگر در فوتبال خصوصی و حرفه‌ای محکوم به ورشکستگی است، چون نه بلیت می‌فروشد، نه پیراهنش خریداری دارد، نه اسپانسرها سراغش را می‌گیرند و نه بازی‌هایش در تلویزیون مخاطبی دارد. راز بقای تیم‌هایی مثل پاس، راه‌آهن، سایپا، پیکان و این تازگی‌ها نفت در تهران، وابستگی های دولتی و سیاسی این تیم‌ها بود، نه هویت و اهمیت‌شان.

بقای تیم‌های بی‌تماشاگر و ادامه راه تیم‌هایی مثل پاس تهران و نفت تهران قواعد فوتبال حرفه‌ای را به هم می‌زد. چرا باید به پای یک تیم بی تماشاگر از وزارت نفت یا از نیروی انتظامی سالیانه چند ده میلیارد پول طلب کرد؟ کجا یک تیم ۴ دهه بدون تماشاگر بقا می‌یابد، با بودجه‌ پلیس قهرمان می‌شود و همچنان برای سکوهای خالی بازی می‌کند؟ این اتفاق مبارک است که پاس به لیگ ۳ سقوط کرده. نشان روشنی‌ست از اینکه پاس فقط با بودجه‌های گزاف و بیراه زنده بود و چه خوب که فوتبال ایران از دست یکی از تیم‌های بی‌تماشاگرش رها شده است.

۱۴ ۱۰  
آی اسپورت
2018-02-18 10:54:00
نظر دهید

۱۰ نظر
عرفان
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۰۴
اگه شما نویسنده ای ،از هر چی نویسنده هست متنفر شدم !!یعنی چی اخه؟؟پس نکنه شما از اینکه مثلا سایپا سقوط کنه خوشحال میشی؟؟پاس قهرمان ایران و آسیا بود! تکرار میکنم قهرمان ایران و آسیا!
تاج اسیا
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۰۵
این نویسنده ظاهرا از تهران و تیمهای تهرانی خوشش نمیاد و براشم مهم نیست که پاس قهرمانی آسیا رو به ارمغان آورد . اینکه میپرسی نویسنده از سقوط سایپا خوشحال میشه یا نه من در جواب بهت میگم بله خوشحال میشود.
۵
ali
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۰۵
چه مزخرف . اینم بگو پاس تیم بی تماشاگر چقدر بازیکن به فوتبال هدیه داد در حالی که پرسپولیس استقلال پر تماشاگر این کارو نکردن .
حمید
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۳۵
اکثر کسانی که حسرت سقوط پاس رو می خورند از این بابت ناراحت بودند که تیم پاس منشا یک نوع حس نوستالژیک بود که اونها رو به دوران جوونی یا کودکیشون می برد. البته ما دوران کودکیمون رو هرچند صد درصد از جنگ و اشغال و انقلاب و کوفت و زهر مار تشکیل شده باشه باز هم دوست داریم. به عبارت دیگه پشت این نوع حسرت خوردن هیچ منطقی نیست. منطق در واقع همون قانون تلخ تنازع بقاست. یا رقابت می کنی یا منقرض میشی. پس پاس باید منقرض میشد. از یک نگاه از بین رفتن تیم هایی مثل فجرسپاسی و پاس و بقیه نشون میده که قانون تنازع بقا که اصولا باعث تکامل و پیشرفت میشه همچنان پابرجاست و این خبر خوبی محسوب میشه.
۴
Hasan
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۴۸
واقعا نیم های مثل پاس پیکان و سایپا پاردوکس ها فوتبال ایران هستند الان لیگ یک تیم های مثل نساجی داره ملوان و .. که بودجه ندارن با اینکه تکاشاگر دارن بهتر نیست دولت بودجه ای هم می خواد خرج کنه برای فوتبالی خرج کنه که هیجان داره تهران براش پرسپولیس و استقلال به عنوان تیم حرفه ای کافی و بقیه تیم ها تهران بهتره تنها بازیکن ساز باشن قهرمانی برای هوادار هست نه برای سکو خالی
۸
Saeed
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۵۹
به نظر من راست میگه .هدف فوتبال فقط سرگرمیه.اینکه یه عده مقل ساگت وتاج وخیلی های دیگه اینجوری به فوتبول می چیسبند فقط به این دلیله که فوتبال توی هدف خیلی موفقه.ومیتونه تو صنعت سرگرمی در جهان بسیار جلوتر از سایر رشته ها حرکت کنه وحتی پی تونه به سینما تنه بزنه .حالا فکر کنید یه تیم مثل پاس اون موقع بیاد هزینه های میلیاردی بکنه توی این صنعت ولی نتونه کسی را سرگرم کنه.پس چه فایده داره مگه پلیس تبلیغات می خواد .به نظر من فوتبال بی تماشاگر محکوم به فنا است چه مقل پاس با یک تصمیم خلق الساعه ویا چه به صورت مزمن مثل اتفاقاتی که برای دارایی و عقاب وهما و... افتاد .اگر ذوب اهن .،سایپا و پیکان هم روزی به دست مدیرانشان به این تصمیم برسند اصلا جای هیچ تعجبی نباید باشه .نگاه کنید به چین وامریکا تمام این هزینه های هنگفت برای اوردن فوتبالیست های درجه چندم معروف فقط به خاطر جذب تماشاگر هست اونهم در کشورهایی که فوتبال ورزش محبوبی تا الان نبوده.وگرنه خود اون ها هم می دونن که این بازیکنان پا به سن گذاشته کمکی به رشد فوتبال شون نمیکنه .طعنه امیز اینکه بازیکنی مثل پولسیچ که بزرگترین استعدا د امریکایی است در دورتموند رشد کرده
۴
serezo
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۲۴
مطلب جالبی بود از این زاویه ، به نظر منطقی هم میاد .
۵
تراكتور
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۵۹
هنوز هم خيلي از تيمها هستن كه جلوي 70000 هزار صندلي خالي بازي مي كننداين يعني نساجي - ملوان - ماشين سازي و...حالا ها حالاها بايد تو دسته و دو دست و پا بزنن چون توان رقابت با تيم هاي كه پول دارن تماشاگرندارنرا ندارن در نظر بگيريد بجاي پيكان و سايپا تيمهاي نساجي - ملوان وماشين سازي به ميدانمي رفت آمار تماشاگر و به طبع اون و ورود پول به ليگ برتربالا مي رفت
۳
AVA-86
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۳۰
برای سالها روزنامه ها و خیلی از اقایون بی تماشاگر بودن تیم هایی مثل پاس راه آهن نفت و خیلی های دیگه رو کوبیدن توی سرش. حالا سوال اینجاست الان که خیلی از این تیم ها یا کلا نابود شدن یا اینکه رفتن به شهرستانها بودجه این تیم های بی طرفدار به اون تیم های پرطرفدار بی پولی مثل نساجی رسیده! اصلا مگه ملاک و معیار ارزش یک تیم به تماشاگراشه فقط؟ یادمون نره همین تیم های بی تماشاگر هر سال کلی بازیکن میساختن و تحویل تیم های فوتبال ما می دادن. تیم های پایه شون محل امنی بود برای بازیکناهای رده های پایه نه مثل بعضی آکادمی های فعلی که شدن محل هزار یک نوع فساد. اگه بنا باشه برای بودن نبود همه تیم های ورزشی برمبنای تماشاگر تصمیم بگیریم نه تنها خیلی از تیم های فوتبال بلکه کلی از رشته های ورزشی مون هم باید کلا از بیخ و بن منحل بشن
۴
Sina
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۴۴
یکی‌ از مصداق‌های سفسطه، رسیدن به نتیجه غلط از فرض درسته. این متنی که اینجا شما نوشتین به همین اندازه مسخره هست که من بگم چه خوب شد که پاس سقوط کرد یا رفت همدان چون هوای تهران کثیفه. تو هوای کثیف که نمی‌شه فوتبال بازی کرد. این تیم دولتی بود یا نبود به هر حل سهمی توی فوتبال ایران داشت. آخرین تیمی بود که از ایران قهرمان آسیا شد. کلی‌ بازیکن به تیم ملی‌ داد. خیلی‌ باید آدم یه بعدی به مسائل نگاه کنه که چششو به همه چیز ببنده بعد حکم بده. گرچه این خصلت ما ایرانیا هست که هیچ وقت نمی‌تونیم زندگیو و مسائل رو یه طیف ببینیم همه چیز برامون ۰ و ۱ هست. همه چیز خیر یا شر هست. یا یه چیزی خوب هست یا بد وسط نداره.
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر