فهرست
بوسکتس می تواند جای ژاوی و اینیستا را بگیرد؟
بوسکتس می تواند جای ژاوی و اینیستا را بگیرد؟

بوسکتس می تواند جای ژاوی و اینیستا را بگیرد؟

خبر تمدید قرارداد با سرخیو بوسکتس برای بارسلونا و هوادارانش روحیه‌بخش بود.  قرارداد جدید این هافبک وسط تا سال 2019 اعتبار دارد و مبلغ فسخ آن نیز 175 میلیون یورو تعیین شده ضمن اینکه تا یک سال قابل تمدید است؛ یعنی این بازیکن پرورش‌یافته آکادمی لاماسیا در سال‌های اوج فوتبالش و بعد از آن برای کاتالان‌ها بازی خواهد کرد.

هافبک دفاعی که با دادن 3630 پاس سالم از ابتدای فصل قبل رکورددار است، دستمزدی برابر با بازیکنانی نظیر آندرس اینیستا و ژاوی دریافت می کند، علاوه بر آن در زمین هم جایی حضور دارد که باید بازی‌های درخشان این دو اسطوره اسپانیا و بارسلونا را تکرار کند.

 

دوران تغییر

در این فصل ژاوی به بازیکنی نیمکت‌نشین تبدیل شده و هر گاه قرار باشد بهترین ترکیب انتخاب شود به احتمال زیاد جایی برای او نخواهد بود اگرچه گاهی اوقات درترکیب اصلی تیم هم قرار گرفته.

اثرگذاری اینیستا مثل ژاوی به طور کامل در مسیر سقوط قرار نگرفته اما مصدومیت و دشواری انطباق با شیوه جدید بازی و الزامات خط میانی او را از ارائه بهترین‌ بازی‌هایش باز داشته به این ترتیب باید انتظار داشت خط میانی بارسلونا در دو یا سه فصل آینده شاهد بزرگترین تغییرات یک دهه اخیر باشد.

سرخیو بوسکتس اما کسی است که باید در این مسیر استمرار داشته باشد. به خوبی قابل پیش‌بینی است که در سال‌های پیش رو او بازوبند کاپیتانی را نه اتفاقی که دائمی به دست ببندد و این بار مسئولیت او را چه در رختکن و چه در زمین بیشتر می کند.

 

افول

درباره اثرات بوسکتس در زمین همین بس که او بازیکنی کلیدی در شروع خوب فصل بارسلونا بود. توانایی خارق‌العاده در کنترل میانه میدان، سرعت پس گرفتن توپ و توزیع عالی آن و حمایت از دفاع ویژگی‌های بارز بوسکتس بود. بردهای اولیه و بسته نگه داشتن دروازه بدون شک با هوشیاری و بازیخوانی او مرتبط بود اما این رویه یکی دو ماه بیشتر دوام نیاورد.

بعد از آن مرد شماره 5 افت عجیبی داشت، حرارت و هوش همیشگی را نداشت و روی چندین گل بارسلونا مقصر بود. بعد از دوران سختی که گاه خاویر ماسچرانو مجبور می شد نقش هافبک دفاعی را بازی کند، بوسکتس به تدریج به فرم خوب خود بازگشت. او هنوز به بالاترین سطح نرسیده اما خوب بازی می کند و ارزش جایگاهش را دارد.

کلید جانشینی ژاوی و اینیستا –البته نه از نظر خلاقیت بلکه حضور بلندمدت در وسط میدان به عنوان چهره باشگاه و به عنوان یک سفیر در زمین- مستلزم حفظ فرم و ثبات در مدت طولانی است. او می تواند نقطه مرکزی موفقیت تیم باشد حتی اگر اساس بازی‌اش دفاع است. او با دیکته‌کردن جریان بازی و جنگنده بودن در تیم پر از بازیکنان تکنیکی می تواند استمرار داشته باشد.

 

آینده

در حالی که بوسکتس نزدیک به دفاع بازی می کند دو نفر از میان رافینیا، ایوان راکیتیچ یا اینیستا مقابل او قرار می ‌گیرند. انتظار نمی رود که سال آینده تغییری در این شکل ایجاد شود اما برای اضافه شدن نفر چهارم نمی توان روی ژاوی حساب کرد که ممکن است در پایان فصل از تیم جدا شود و سرخی روبرتو هم به اندازه کافی خوب نیست.

بارسلونا به دلیل محرومیت نمی تواند در تابستان هیچ بازیکنی بخرد اما با ورود بازیکن جدید در ژانویه ممکن است تغییرات دیگری هم در این منطقه شکل بگیرد اما جایگاه بوسکتس دست نمی خورد.

برای بارسلونا خیلی خوب است که چنین تداومی در میانه میدان داشته باشد اما بوسکتس اگر بخواهد این منطقه را مال خود کند باید یک گام به جلو بردارد و شباهت بیشتری با ژاوی در روزهای اوج پیدا کند یعنی یک فرمانده واقعی در زمین باشد.

 

     
آی اسپورت
2015-03-02 10:17:58
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر