فهرست
یادداشت روز: قلعه نویی و نبردهای بین ستاره ای / لطفا محبوب نباشید!
یادداشت روز: قلعه نویی و نبردهای بین ستاره ای / لطفا محبوب نباشید!

یادداشت روز: قلعه نویی و نبردهای بین ستاره ای / لطفا محبوب نباشید!

آی اسپورت- یک هفته بعد از آن که عادل فردوسی پور نظرسنجی برنامه اش را به رنگ سرخ درآورد و از مخاطبان پرسپولیسی نود خواست از بین کریم باقری، علی دایی، مهدی مهدوی کیا، عابدزاده و علی کریمی، محبوب ترین چهره دو دهه اخیر باشگاه مطبوع شان را انتخاب کنند،  حالا نوبت به آبی ها رسیده است تا ستاره های این سال ها را در کنار هم بچینند و یکی از آن ها را به عنوان محبوب ترین انتخاب کنند. به جز فرهاد مجیدی و علی منصوریان که پیش تر نیز حضورشان در این نظرسنجی 5 گزینه ای قطعی شده بود، سه نفر دیگر به واسطه انتخاب شدن در نظرسنجی اینترنتی وبسایت برنامه نود به میان گزینه های نهایی رسیده اند. آرش برهانی ، مهدی رحمتی و مجتبی جباری حالا این فرصت را دارند که به عنوان 5 چهره محبوب بیست سال اخیر باشگاه آبی مورد قضاوت قرار بگیرند. قضاوتی که حالا با واکنش های رسانه ای اخیر و صحبت از اتحاد قرمزها علیه انتخاب فرهاد مجیدی و نقشه آبی ها برای خنثی کردن این ماجرا، تبدیل به یک موضوع «مهم» در فضای فوتبال ایران شده است. آنچه در این بین تقریبا همه 5 نفر نهایی لیست محبوبیت استقلال مشترک به نظر می رسد، سابقه نه چندان خوب روابط آن ها با امیر قلعه نویی است. پس شاید این نام ها، تقویت کننده این تئوری باشند که در نگاه هواداران امروزِ استقلال، عدم همداستانی با قلعه نویی، محبوبیت می آورد اما  شاید بشود ماجرا را از زاویه دیگری نیز نگاه کرد و به این نتیجه رسید که اصلا خودِ محبوبیت، عامل خراب شدن رابطه این چهره ها با قلعه نویی بوده است.  


به صورت موازی با انتخاب گزینه های نهایی برای نظرسنجی نود توسط هواداران استقلال، خبر شکایت رسمی امیر قلعه نویی از مهدی رحمتی مطرح شد. امیر پیش از آن در چند مقطع مختلف از دوران فوتبال فرهاد مجیدی نیز مصاحبه هایی علیه او انجام داده بود و به نظر می رسد آسمان رابطه این دو نفر هنوز هم آفتابی نشده است. آرش برهانی هم به عنوان یکی دیگر از چهره های محبوب که سال هاست روی سکوهای آزادی لقب «آقای گل» را به صورت اختصاصی از پسران هوادار تیم آبی گرفته، بارها مورد غضب امیر واقع شده و حتی در فرم خوب به نیمکت دوخته شده است. آرش البته حتی وقتی تنها مقصر شکست ها معرفی شده، ترجیح داده کوتاه بیاید و نهایتا تنها یک بار دلیل نیمکت نشینی اش در تیم قلعه نویی را غیرفنی معرفی کرده است. بر خلافِ برهانی آرام و ناطغیانگر اما مجتبی جباری در همه این سال ها درگیری های لفظی زیادی را با قلعه نویی پشت سر گذاشته. شماره 8 فانتزی باز استقلال مدت ها قبل از رسانه ها خواست تا قلعه نویی را بزرگ نکنند و بعدتردر روزهای حضور این مربی روی نیمکت تراکتور، حتی به رمزهای درگیری فیزیکی با او در تونل ورزشگاه یادگار نزدیک شد. همه این درگیری ها شاید یک جایی از تئوری مسترر در نقل قول تاریخی مجتبی جباری قرار گرفته باشد:«عکس من در تونل آزادی بود اما قلعه نویی دستور داد آن را بکنند!».


حقیقت آن است که آنتی تز محبوبیت در مصاحبه ها و رفتار سرمربی تیم فوتبال استقلال، منحصر به شاگردان اش در تیم های مختلف نمی شود. او درست از زمان شکل گیری موج های فزاینده علاقه مندان به فوتبال در حمایت از کارلوس کی روش، در جبهه مخالف مرد پرتغالی قرار گرفته و طرفداران او را «اجنبی پرست» و سزاوار تقبیح دانسته است. عادل فردوسی پور نیز به عنوان یکی از محبوب ترین چهره های مرتبط با فوتبال ایران، هیچ گاه از گزند کنایه های تند قلعه نویی در امان نبوده است. امیر همین حالا پرونده شکایت اش از عادل را به جدی ترین شکل ممکن دنبال می کند و قصد دارد پای مجری برنامه پرمخاطب نود را به دادگاه باز کند.


سرمربی موفق این روزهای استقلال تهران، در دوران بازی به لحاظ فنی یکی از بهترین مهره های این تیم به شمار می رفت اما  در آن مقطع هیچگاه محبوبیت ویژه ای در بین استقلالی ها به دست نیاورد. شاید به همین خاطر باشد که محبوبیت دیگران در نگاه امیر، به این درجه از برنتابیدنی بودن رسیده است. قلعه نویی در همه این سال ها، دوست داشته مردِ شماره یک استقلال باشد. مردِ اول شعرها و شعارها، عاملِ اصلی قهرمانی و صاحبِ فریادزدنی ترین نام در باشگاه. پس عجیب نیست اگر رقبای راه محبوبیت او در استقلال،در همه این سال ها به «بزرگراه» هدایت شده باشند.  

 

محمدحسین عباسی

 

     
آی اسپورت
2015-03-02 16:51:02
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر