فهرست
یادداشت: واکنش‌های کلیدی کاسیاس عامل موفقیت رئال
یادداشت: واکنش‌های کلیدی کاسیاس عامل موفقیت رئال

یادداشت: واکنش‌های کلیدی کاسیاس عامل موفقیت رئال

آی اسپورت - کریستیانو رونالدو در تساوی یک-یک رئال مادرید برابر ویارئال سی‌امین گل این فصل خود را به ثمر رساند اما رئال باید از ایکر کاسیاس تشکر کند که با دو سیو مهم خود مانع از شکست در این بازی خانگی شد.

کارلو آنچلوتی در کنفرانس خبری قبل از بازی درباره تهدید تیم میهمان هشدار داده بود و ویارئال را با «تیمی با کیفیت بالا و بسیار سازمان‌یافته با بازیکنان خوب» توصیف کرده بود.

همه این ویژگی‌ها در سانتیاگو برنابئو مشهود بود و اگرچه مارسلینو تورال به خاطر بازی چهارشنبه شب برابر بارسلونا در دیدار برگشت مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی تغییرات زیادی در ترکیب اصلی خود ایجاد کرده بود، تیم او شب سختی را برای مادریدی‌ها رقم زد. آنها در دفاع بسیار محکم بودند و در ضدحمله بسیار خطرناک. خرارد مورنو خود را به عنوان مهاجمی قابل اتکا مطرح کرد و جوئل کمپبل و ماریو گاسپر همکاری بسیار خوبی در سمت راست زمین خود داشتند.

در نیمه اول که بازی متعادل بود، ویارئال بهترین فرصت را به دست آورد. مورنو با خبرگی تمام یک شوت بی‌هدف در محوطه جریمه را کنترل کرد و ضربه بسیار خوبی را روانه دروازه کرد که کاسیاس با شیرجه‌ای عالی آن را دفع کرد. اگر او به پای راستش بیشتر اعتماد داشت قطعا نتیجه بهتری می‌گرفت چون مکث کوتاهش به کاسیاس اجازه داد خود را بکشد و این سیو حیاتی را انجام بدهد.

این دروازه‌بان 33 ساله فصل قبل که در ماه‌های مارس و مه 2014 رئال شاهد از دست رفتن قهرمانی‌ تیمش بوده و مجبور شد از روی نیمکت بازی‌های تیمش را مشاهده کند ، با این واکنش‌های عالی یک بار دیگر نشان داد که مرد شماره یک رئال خودش است.

در سمت دیگر زمین، کریستیانو رونالدو روزگار خوبی را سپری نمی‌کرد. مهاجم تیم ملی پرتغال 85 روز در رقابت‌های لیگ مقابل هواداران خودی گل نزده بود و با بازی‌اش در 45 دقیقه نخست به نظر نمی‌رسید بتواند این آمار ناخوشایند را از بین ببرد.

یک بار پاس خوب ایسکو را به بیرون زد، دفعه بعد نزدیک تیر دروازه حریف توپ را تقدیم گلر کرد و در وقت‌های تلف‌شده نیمه اول ضربه ایستگاهی ‌اش را به بیرون زد. حقیقت این بود که بازیکن 30 ساله کمتر توپ را دست بازیکنان خودی دید و اینکه رئال اصولا ریتم هجومی خوبی نداشت. با توجه به این شرایط جای شگفتی بود که رونالدو اوایل نیمه اول گل نخست را زد. او در ده بازی قبل از این دیدار برابر «زیردریایی زرد» هشت گل زده بود یعنی بهترین گلزن به تیمی بود که از سال 1998 در لالیگای یک حضور دارد. رونالدو پنالتی حاصل از خطای بی‌مورد اریک بیلی که غیر از این صحنه بازی فوق‌العاده‌ای انجام داد، به گل یازدهمش برابر ویارئال مبدل کرد.

با بی‌تابی میهمان برای رسیدن به گل تساوی، فضای کمی در اختیار رونالدو قرارگرفت که دقایقی بعد برتری رئال را دوبرابر کند اما واکنش سرخیو آسنخو روی ضربه او بعد از پاس گرت بیل عالی بود.

بعد از آن مهاجم پرتغالی چند بار توپ‌هایش را به بیرون زد تا آمارش را خراب کند، در این بازی 12 شوت به سمت دروازه داشت که شش تایش در چارچوب نبود. سپس نوبت به تیم میهمان رسید که در کمال شایستگی با ضربه مورنو که شوتی غیرقابل مهار از لبه محوطه جریمه را راهی دروازه کاسیاس کرد، گل تساوی را بزند. پس از دقایقی سانتر بیل با ضربه سر رونالدو با واکنش خوب آسنخو مواجه شد اما اواخر این بازی دوباره کاسیاس خودی نشان داد و تیمش را از شکست تحقیرآمیز خانگی نجات داد.

ویارئال از سمت چپ حمله کرد و مورنو با سانتری نزدیک به دروازه لوچانو ویه‌تو را در موقعیت گلزنی قرار داد که ضربه سر شیرجه‌وار او جلوتر از رافائل واران زده شد و تنها کاسیاس را مقابل خود دید که تیمش را در بازی نگه داشت.

به نظر می رسد رئال و رونالدو بعد از ثبت رکورد 23 برد متوالی در این فصل،‌ از آغاز سال جدید با کاهش نیرو مواجه شده‌اند. نتایج به طور کلی خوب بوده اما نه تیم و نه بهترین گلزنش هرگز شرایط ابتدای فصل را تکرار نکرده‌اند.

آنچلوتی اما خوش‌بینانه به بازی یکشنبه تیمش نگاه می کند که باعث شد بارسلونا با دو امتیاز اختلاف در رده دوم قرار گیرد:«فکر می کنم تیم در حال پیشرفت است. دو امتیاز اختلاف چیزی نیست اما باید از آن لذت ببریم و منتظر دیدارهای آینده باشیم که سخت خواهد بود.»

اما رونالدو حتی در روزهای افت هم یک تهدید جدی برای هر دروازه‌بانی است و اگر کاسیاس هم بتواند در لحظات کلیدی واکنش‌های کلیدی خود را تکرار کند، مادرید می تواند از بابت موفقیت در رقابت‌های داخلی و اروپایی در این بخش‌های پایانی فصل مطمئن باشد.

 

نیک دارینگتون

 

 

     
آی اسپورت
2015-03-03 12:10:49
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر