فهرست
کلیشه غلطی به نام جا افتادن تیم‌ها
کلیشه غلطی به نام جا افتادن تیم‌ها

کلیشه غلطی به نام جا افتادن تیم‌ها

آی اسپورت - یک جمله کلیشه‌ای کاملاً غلط در فوتبال ایران وجود دارد که ظاهراً همه ارکان فوتبال هم آن را پذیرفته‌اند. از مربی و خبرنگار و کارشناس گرفته تا هوادار و بیننده‌های تلویزیونی. این جمله آشنا هم چنین مضمونی دارد: «بازی‌های اول لیگ است، تیم‌ها هنوز جا نیفتاده‌اند. نتایج مهم نیستند و باید به تیم‌ها چند هفته فرصت داد تا به کیفیت لازم برسند». صاحبان و دنبال‌کنندگان این دیدگاه انگار اصلاً مسابقات خارجی را دنبال نمی‌کنند. یا فکر می‌کنند که امتیازات ۴، ۵ هفته ابتدایی به حساب نمی‌آید و یا مثلاً ضریب کمتری دارد. مگر در لیگ انگلیس، لیورپول و آرسنال و منچسترسیتی و سایرین از همان ابتدا کیفیت ندارند و هفته‌های آغازین را جدی نمی‌گیرند؟ آیا کسی بعد از تساوی هفته پیش سیتی تقصیرها را انداخت گردن شروع فصل؟

اگر قرار است تیم‌ها چند هفته ابتدایی را به عنوان بازی‌های تدارکاتی نگاه کنند، پس ماجرای بازی‌های دوستانه پیش‌فصل چیست؟ اصلاً این چندماه تعطیلی بین فصل‌ها را برای چه گذاشته‌اند؟ امسال که بیشتر تیم‌های بزرگ از همان ابتدای تعطیلات مربیان خود را در اختیار داشتند و تازه به دلیل به تعویق افتادن لیگ، فرصت بیشتری هم برای هماهنگ ‌کردن بازیکنان داشتند. پس چرا بازی‌های هفته اول چنگی به دل نزد؟

میلیاردها تومان خرج آوردن مربیان خارجی برای تیم‌هایی مثل پرسپولیس، تراکتورسازی و استقلال شده اما کیفیت این تیم‌ها حتی از سال گذشته هم بدتر است. بله؛ قطعاً تیم‌ها در هفته‌های بعدی هماهنگ‌تر می‌شوند ولی اگر آنقدر تمرینات پیش‌فصل بی‌استفاده است پس چه لزومی به اردو رفتن و بازی‌های تدارکاتی است؟ این جمله که بدن بازیکنان بعد از تمرینات بدنسازی پیش‌فصل، ول نکرده و چند هفته طول می‌کشد تا بازیکنان به ۱۰۰ درصد آمادگی برسند چرا در کشورهای فوتبالی دیگر مصداق ندارد؟ چرا رحیم استرلینگ در همان هفته اول لیگ برتر انگلیس هت‌تریک می‌کند و شادابی‌اش نه تنها از فصل پیش کمتر نشده بلکه افزایش هم یافته؟ لابد یک‌جای کار باشگاه‌های ما اشکال دارد که بازیکنان بعد از استراحت و اردوهای بلند مدت پیش فصل، حتی کیفیت فصل پیش‌شان را هم ندارند!

مهم‌تر و بدتر از همه چرا هواداران تن به این جملات می‌دهند و در شبکه‌های اجتماعی با استفاده از چنین عبارت‌هایی کیفیت و نتیجه بد تیم‌شان را توجیه می‌کنند؟ این دیدگاه که تیم‌ها چند هفته فرصت می‌خواهند تا جا بیفتند فقط در امور آشپزی و ... کاربرد دارد نه در فوتبال امروز دنیا.

۱۳ ۱  
آی اسپورت
2019-08-25 22:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
Siya0078
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸، ۰۰:۳۷
کاملا صحیح میفرمایید شما خون خودتو کثیف نکن این جماعت از فوتبال فقط دنبال توپ دویدن را یاد گرفتن
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر