فهرست
تحول بارسا. نقش انریکه یا همه چیز به جز نقش انریکه؟!
تحول بارسا. نقش انریکه یا همه چیز به جز نقش انریکه؟!

تحول بارسا. نقش انریکه یا همه چیز به جز نقش انریکه؟!

 بارسلونا و انریکه فصل جدید را با مشکلات فراوان آغاز کردند. حواشی به وجود آمده به خاطر پرونده انتقال نیمار، محرومیت از خرید بازیکن به دلیل نقض قوانین در لاماسیا، باقیمانده محرومیت سوارز گران قیمت، اختلاف شدید مسی و مربی، خریدهای دفاعی پر انتقاد و ... و از همه این ها بدتر برای هواداران دو آتشه کاتالان ها، شکست در الکلاسیکو. خیلی ها بازیکن سابق بارسا را گزینه مربیگری مناسبی برای این باشگاه بزرگ نمی دانستند. انریکه هم در رم چیزی از خود نه نشان داد و نه به جای گذاشته بود تا نتوان از کارنامه او دفاع کرد.

به نظر می سید آبی اناری ها در این فصل و با این همه اتفاقات ناخوشایند پیش آمده و در اختیار داشتن مربی نه چندان کارآمد و کم تجربه، شانسی برای موفقیت ندارند. بازی شاگردان انریکه هم چندان قدرتمندانه و رضایت بخش نبود تا عملاً دل بستن به خوش فرجامی این تیم رویا به نظر برسد. استفاده از ترکیب های مختلف در خط دفاعی، نامشخص بودن بازیساز اصلی، ناآمادگی مسی و یکه تازی رئال با بردهای پیاپی، سال 2014 را برای بلوگرانو به بدترین شکل ممکن به پایان رساند.

تا اینکه با آغاز سال 2015 خوش شانسی همراه بارسا و سرمربی این تیم شد، در حالی که این روزها شرایط مثل قبل نیست و تفاوت بسیاری کرده است. تزلزل رقیب سنتی که تا پیش از این شکست ناپذیر به نظر می رسید از لحاظ روحی تاثیر شگفت آوری روی بارسایی ها داشت. این مسأله به ویژه مسی را به شدت نسبت به رقابت با رونالدوی افول کرده امیدوار کرد تا او بتواند فاصله زیاد خود را با مهاجم پرتغالی کم و کمتر کند. یک مسی آماده کافی بود تا آبی اناری ها روی نوار پیروزی بیافتند. ضمن آنکه بهره مندی از مسی آماده، مواضع انریکه را نیز نسبت به ریاست نامحسوس اعجوبه آرژانتینی در تیم تلطیف کرد تا روابط بین این دو در حال حاضر لااقل از حالت تنش خارج شود.

پررنگ ترین عامل تغییر بارسا در هفته های اخیر اما نه آمادگی لوئیس سوارز اروگوئه ای و سایر موارد اشاره شده بلکه حمایت همه جانبه بازیکنان درون زمین از مسی است! تقدیم یک موقعیت دروازه خالی از طرف سوارز به مسی در بازی همین هفته بارسا مقابل گرانادا آنقدر جالب توجه بود که دیگر نیازی به بحث بیشتر نسبت به بررسی اوضاع بارسلونا نباشد. ناگفته پیداست همه بازیکنان برای مسی بازی می کنند، شاید به نحوی آنها هم پذیرفته اند رئیس نه انریکه و بارتمئو، بلکه مسی... به خصوص مثلث مرگبار نیمار، سوارز و خود مسی که بارسای به هم ریخته ابتدای فصل را تیم تر از قبل کرده، وگرنه بازی تیمی آبی اناری ها اگر هنوز جذابیتی دارد از تفکرات به جا مانده گواردیولا در این تیم است.

روند امتیاز گیری بارسا و کم شدن فاصله با صدرنشین به کاتالان ها کمک کرد تا به مرور از زیر ذره بین منتقدان خارج شوند و به همین خاطر فشار کمتری نسبت به ابتدای فصل حس کنند و این امتیاز گرفتن با هر سبک بازی را ممکن کرد. البته کمتر شدن اتفاقات حاشیه ای درون تیمی و پرداختن به موضوعات تازه تری نظیر دلایل افت رئال، پرونده تبانی اوساسونا، مرگ یک هوادار پیش از دیدار لاکرونیا و اتلتیکو مادرید و حاشیه های فوتبال اسپانیا توسط رسانه ها بسیار به نفع بارسای انریکه بود چرا که آنالیز عملکرد فنی تیم تحت هدایت او به پائین ترین حد خود رسید و این آرامش کاری برای بارسا مانند کپسول اکسیژن در زیر آب بود. آنها که شرایط سختی را از ابتدای فصل تجربه کرده بودند و مسیر سختی نیز برای رسیدن به موفقیت داشتند به واسطه دست به دست دادن اتفاقات، آنچنان پیش رفتند که حالا و در پایان هفته بیست و پنجم فاصله امتیازی خود با رئال صدرنشین را به دو امتیاز کاهش داده اند، در حالی که الکلاسیکوی حساس و احتمالاً تعیین کننده دور برگشت در نوکمپ هم نزدیک است. همه این ها در حالی است که نقش انریکه در این تیم پس از نزدیک به 50 بازی هنوز نه حس می شود و نه لمس و ایده او برای بازی تیمش همچنان نامعلوم است. درست مثل آینده کاری خود او در بارسلونا.

 

     
آی اسپورت
2015-03-04 11:59:52
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر