فهرست
ویران شود آن شهر که فوتبال ندارد
ویران شود آن شهر که فوتبال ندارد

ویران شود آن شهر که فوتبال ندارد

آی اسپورت - پس از انتخاب اسکوچیچ  به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران به واقع میتوان گفت خطر از بیخ گوش فوتبال ایران گذشت. مطرح شدن نام چند مربی ایرانی برای هدایت نیمکت تیم ملی    شوخی ای بسیار هولناکی بود که تا آستانه تکرار یک اشتباه تاریخی پیش رفت. پس از حضور برانکو در تیم ملی به سراغ نفراتی برای سرمربی گری تیم ملی رفتند که تنها افتخارشان قهرمانی در لیگ برتر بود و مسیر پیشرفتی که تیم ملی ما  با برانکو در پیش داشت متوقف شد و شروع به در جا زدن کرد، که حاصل اش برای همگان روشن و نیاز به یادآوری مجدد نیست و فقط باید گفت تیمی که چهار سال قبل از آن پای به رقابت در عرصه جهانی گذاشته بود از حضور در جام جهانی محروم ماند.

حال متوجه تکرار یک اشتباه تاریخی شدید؟ پس از رفتن کیروش و ویلموتس بار دیگر سراغ مربیانی برای تیم ملی رفتند که امتحان خود را یک بار پس داده و اتفاقا مردود نیز شده بودند.مربیانی که حتی سابقه سرمربیگری سرخابی های پایتخت را هم دارند ولی  هر موقع که نامشان برای هدایت این تیم ها در نظر گرفته  میشد دست رد  به  سینه شان از طرف مردم زده میشد ولی چطور در لیست  گزینه های تیم ملی مطرح شده اند! پاسخش کاملا روشن است.  گزینه ها ادعا دارند که از طرف یکی از، ازمابهتران ها و وزیر این حرفا نگذاشته اند که به سرمربی گری برسند و  گر نه مردم خواستار آنها بوده اند. اولا از کی تا حالا در این مملکت نظر مردم مهم شده و بعد اینکه، براساس کدام نظر سنجی مدعی چنین ادعاهایی میشوید؟! نه این خبرها نیست، اینقدر خود را محق جلوه ندهید. هیچکس شما را شایسته انتخاب سرمربی تیم ملی نمیداند، مگر دار و دسته خودتان و از همان بالایی هاکه اسم  شما  را در بین کاندید ها مطرح کرده اند.  و چه خوب که  زورشان به         آدم هایی که اسکوچیچ را آورده اند نرسید.

انتخاب اسکوچیچ بسیار مورد نقد قرار گرفته  و منتقدان این مربی کروات را شایسته حضور روی نیمکت تیم ملی نمی دانند و اعتقاد دارند شان نیمکت تیم ملی و مربی ایرانی حفظ نشده است! شان نیمکت تیم ملی زمانی پایین آمد که  همین آقایان  گزینه های هدایت تیم ملی در هنگام تصدی خود چنان نوبرانه هایی به خورد ما دادند که هنوز طعم گس و تلخ آن باخت ها کام جان ما را تلخ نگاه داشته است، باخت ایران در تهران به عربستان . در این  فرصت سوزی های زمانی انتخاب سرمربی تیم ملی، آقایان  هر چه در توان داشتند به کار بردند تا به این پست برسند.حال اسکوچیچ را محکوم میکنند که نفراتی از بالا او را انتخاب کرده اند. ایول که خودتان هم قبول دارید. آن زمان که شما ها سرمربی شدید، چه کسانی در انتخابتان نقش داشتند؟از همان بالایی ها یکی تصمیم نگرفت که شما را روی نیمکت تیم ملی بنشاند؟ بعدها که تصمیم به  برکناریتان گرفتتند موضع گرفتید که فلانی من را برداشت. الان هم که میگویید فلانی نخواست که ما انتخاب شویم و فلانی خواست که اسکوچیچ انتخاب شود. این بار دم فلانی گرم که دست بر قضا درست انتخاب کرد. منتقدان همه جا پر کرده اند که به این بابا در کشور خودش هم تیم نمیدهند! حال مگر برای این آقایان در کشور های دیگر فرش قرمز پهن کرده اند؟! یا  میگویندکارنامه این مردک کروات اصلا با کیروش قابل مقایسه نیست. بابا پدر آمرزیده ها مگر کاندیداهای  خودتان کارنامه شان با کیروش قابل مقایسه است؟معلوم است که نه. این آقایان  خیلی وقت است که در مقابل مربیان خارجی شاغل در فوتبالمان هیچ  حرفی ندارند و همه شان از خدایشان بود که پای این اجنبی های پول پرست ترسو از شر این  فوتبال کم شود، آی سوزن، آی جوالدوز

این  فرضیه هم وجود دارد که با رفتن مربیان خارجی از کشور با مطرح کردن اسم گزینه های ایرانی به دنبال آن بودند که  سطح توقع ها را اینقدر پایین اورده که به اسکوچیچ راضی شویم. حال ما که به این انتخاب راضی هستیم و اسکوچیچ را به بهترین این آقایان ترجیح میدهیم. این وسط کی ناراضی نیست؟ اقایان  رفوزه در کارنامه مربیگری و دار دسته شان و  یک سری حسود که همگی در خلوت خودشان میدانند که نمیتوانند با این مردک های خارجی رقابت کنند.

اسکوچیچ سابقه مربیگری در اسلوونی و کرواسی دارد پس سابقه بین المللی دارد که این آقایان نداشتند.درست است که کارنامه چندان پرباری ندارد ولی دلیل نمیشود که کارش را بلد نباشد. مانند همه ی مربی های خارجی تمرین را جدی میگیرد و  به کار در تمرین اهمیت میدهد و به کار علمی معتقد است و نه مثل این ها که هنوز میخواهند کار را با سلام و صلوات جلو ببرند. از کشوری می آید که مکتب مربیان است و در دنیا خود را با این موضوع مطرح کرده اند و با خود چند دستیار خوب می آورد که این مورد از برتری های مربی خارجی نسبت به همتای ایرانی است. و بعد اینکه کنترل پروژه مربی خارجی نسبت به مربی ایرانی اظهر من الشمس است و در آخر،  اسکوچیچ انگیزه های بسیاری دارد که با ایران موفق شود تا  از لحاظ مالی و کاری به پیشرفت  برسد،انگیزه ای که شاید  حتی در برانکو و گزینه های  ایرانی نمیبینیم.

 

سازندگی 

۳۴ ۲  
آی اسپورت
2020-02-14 13:59:00
نظر دهید

۲ نظر
منصف
جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸، ۱۵:۱۰
هزار احسنت! واقعا بلاخره یک تحلیل درست دیدیم! واقعا وای به روزی که امثال علی دایی و امیر قلعه مرغی بخوان مربی تیم ملی بشن. حتی تارتار بهتره.
۱
شاهین
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸، ۱۵:۵۹
حرف حساب
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر