فهرست
نام کی‌روش و ویلموتس را از حاشیه دورکنید
نام کی‌روش و ویلموتس را از حاشیه دورکنید

نام کی‌روش و ویلموتس را از حاشیه دورکنید

آی‌اسپورت- شب سه‌شنبه به کام‌مان شیرین نیامد. بر کسی پوشیده نبود. مدت‌ها بود که چنین شکستی مقابل یک تیم ضدایرانی تجربه نکرده‌ بودیم. آن هم بحرین؛ تیمی که هم در قاره کهن چندان نام و آوازه‌ای ندارد و هم نامش به ‌تنهایی آتش زخم لعنتی خاطره سال ۲۰۰۲ را فروزان می‌کند. باخت بزرگ برابر بحرین نه‌تنها طلسم پیروز‌ناپذیری در منامه را برای ایران پابرجا نگاه‌ داشت، بلکه ما را به منطقه حذف جدول مقدماتی جام‌ ملت‌های آسیا [و جام‌ جهانی] در گروه C کشاند. 

در فضای غم‌اندودی که پس از این شکست بر فوتبال ما حاکم ‌شد، در میان قلب‌هایی که با ضربه پنالتی دقیق محمد الحردان شکسته‌ شد و بی‌دقتی مهاجمان ملی‌پوش در نواختن ضربات آخر که فرصت درمان را از این قلب‌های شکسته دزدید، بودند افرادی که برای کارلوس کی‌روش ابراز دلتنگی کردند. کم نبودند آنهایی که چه از روی احساسات جریحه‌دار شده خود، چه به‌ خاطر عدم اعتقاد به فلسفه هجومی مارک ویلموتس که هنوز در تیم‌ ملی کاملاً جا نیفتاده و چه از روی علاقه و ارادت به کی‌روش، باب مقایسه دو سرمربی پرتغالی و بلژیکی را باز کرده‌اند. دم ‌زدن از افتخارات به ‌دست‌ آمده و قلعه‌های فتح‌ شده با کی‌روش، گاهی حتی بیشتر به این شبیه بود که فیش‌های تسویه‌حساب‌های شخصی و گروهی تیم ‌ملی در این هشت سال را روی میز ویلموتس قرار داده‌ باشند. 

اما اینگونه واکنش‌ها بر حقیقت تأثیری می‌گذارند؟ چه بخواهیم و چه نخواهیم، راه ما و ببر پرتغالی از یکدیگر جدا شده ‌است. حال سی‌کیو نیز نسبت به ما تعریف بیشتری ندارد. او در آن‌ سوی خاورمیانه نفس‌هایش در بوگوتا به شماره افتاده ‌است. سرمربی که به عقیده برخی از طرفداران سرسختش در ایران، هر جای دنیا می‌تواند تیمی بسازد که حسرت رفتنش را تا سال‌ها بخوریم، تنها چند ساعت پس از نخستین شکست ایران با ویلموتس، با سه گل مغلوب الجزایر شد. بدون برد در پنج دیدار اخیر، بدون گل زده در چهار بازی از این پنج بازی، اسیر فشار هوادارانی که پس از خط‌ کشیدن روی نام خامس رودریگز از ایدئولوژی‌هایش بریدند و در ساعات گذشته هشتگ‌های خروج وی و استقبال از خوزه پکرمن را به شهرت رسانده‌اند.

غرض تخریب شخصیت کی‌روش نیست. بی‌شک او در دوران خود یکی از به‌ یادماندنی‌ترین تیم‌ ملی‌های تاریخ فوتبال‌مان را پایه‌گذاری‌ کرد. سرمربی دوست‌داشتنی سابق یوزپلنگ‌ها حضور در جام‌ جهانی و صدرنشینی در رنکینگ فیفا را برای ما عادی‌سازی کرد؛ نسلی ساخت که برای نوه‌هایمان از حماسه‌هایشان خواهیم‌ گفت؛ فوتبال ملی ما را چندگام در مسیر حرفه‌ای‌گری پیش‌ برد و هزار خوبی دیگر اما حال، ماییم و یک لشکر که اوج‌گیری ما را نمی‌خواهند. ماییم و یک مشت هوادار نامحترم که نوای دل‌انگیز سرود ملی ما به شنوایی‌شان آسیب می‌زند و سعد الحارثی‌هایی که با تماشای زمین خوردن ما چشمانشان برق می‌زند.

تیم ‌ملی دشمن کم ندارد؛ نیازش اکنون دوست‌های خالصی است که آن را به ‌خاطر «تیم ‌ملی ایران» بودنش دوست بدارند؛ نه به ‌خاطر یک نام غیر ایرانی. ما از روی علاقه به ایران، تیم‌ ملی کی‌روش را در سخت‌ترین روزهایش حمایت‌ کردیم؛ در روزهای باخت بی‌سابقه به لبنان و شکست خانگی از ازبکستان. حال، نوبت این است که پشت تیم‌ ملی تحت هدایت ویلموتس باشیم؛ بی‌توجه به گذشته، با چشمی بر آینده. اگر بخواهیم در انتهای این مسیر به موفقیت برسیم، ابتدا باید درک‌ کنیم که رقبای اصلی ما عراق و بحرین هستند؛ نه برچسب‌هایی با نام‌های کی‌روش و ویلموتس.
 

 
۱ ۲  
آی اسپورت
2019-10-19 22:02:00
نظر دهید

۲ نظر
بی طرف
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸، ۲۳:۱۷
به هواداران کی روش بگو که نشون دادن اصلا تیم ملی براشون مهم نیست .
۱
یه ایرانی
يكشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸، ۰۰:۲۱
جناب ستارزاده اینگونه که شما نوشته اید ؛ بی شک خودتان هم از دار و دسته کیروشپورهائی

جایی که شغال را ببر نامیده ای بسیار به خطا رفتی و حرمت ببر را خدشه دار فرمودی ؛ شاید نمیدانی شخصیت ببر شجاعت است و حمله وری و این شغال است که در تاریکی بر مردار حمله میبرد ؛ همانگونه که سبک تیم ملی دفاعی بود و حمله اش کاملا مشخص .

اگر امروز مهاجمان تیم ملی توانا ظاهر نمیشوند بخاطر همان سبک شغال گونه آن شغال پرتغالی است که 8 سال تمام اجازه نداد یوزهای آسیا حمله ور شوند ؛ یادتان باشد در آخرین بازیهای تیم ملی ؛ " کریم انصاریفرد " بعنوان هافبک بازیساز به میدان میرفت نه مهاجم اول .

بسیار به خطا به رنکینگ فیفا افتخار کرده اید و شاید این خود نشانه ای باشد بر دو چیز : یا شما فوتبال را نمیفهمید و از قوانینش چیزی نمیدانید یا به عمد برای آن بی افتخار پرتغالی خواسته اید افتخار دست و پا کنید .
کجای دنیا با برنده شدن در مقابل تیم تقلبی آفریقا یا آن تیمی که به اسم سیرالئون به ایران آمده بود که امتیازش در رنکینگ تاثیر گذار است ؛ باید افتخار کرد ؟؟؟؟؟؟
هیچ میدانید همین حالا در کلمبیا زودتر از ما دستش را خوانده اند و آن ایجنت متقلب ایرانی که برایش بازی جور میکند تا با هم بخورند ؟؟؟؟؟؟؟
جناب ستارزاده شاید شما و دیگر کیروشپورها بخواهید برای نوه هایتان دروغ سر هم کنید ؛ اما تاریخ راه خودش را میرود و هنوز زوایای تاریک 8 سال حضور آن شغال پست پرتغالی بطور شفاف آشکار نشده ؛ تا عیان شود چگونه فردی با آن سابقه و رفتار توانست 8 سال در تیم ملی ایران کار کند و هر سال هارتر از سال پیشش باشد .

تیم ملی ایران مسیر بسیار مناسبی را در پیش گرفته و در صورت برگزاری بازیهای دوستانه بیشتر قطعا به زودی شایستگی های فنی خود را بیشتر نشان خواهد داد .
همین که بعداز 5 بازی ( دقت کنید 5 بازی ) کیروشپورها فریاد فغان میکنند و این 5 بازی را با 8 سال حضور مداوم شغال مقایسه میکنند خود دلیل موجهی بر مسیر درستی که تیم ملی در پیش گرفته و حذف تمام افکار و روشهای شغال گونه شغال پرتغالی است .
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر