فهرست
یادداشت: خسه رودریگس، آخرین چالش کارلتو
یادداشت: خسه رودریگس، آخرین چالش کارلتو

یادداشت: خسه رودریگس، آخرین چالش کارلتو

 

آی اسپورت- «تو نمی توانی با من این کار را بکنی؛ 40 دقیقه است که دارم گرم می کنم» این حرف های خسه رودریگس به فرناندو ایه رو، دستیار مربی رئال مادرید بود بعد از آنکه کارلو آنچلوتی تصمیم گرفت در فاصله کمتر از 30 ثانیه به پایان بازی رئال با الچه او را به زمین بفرستد. هفته قبلش هم برابر دپورتیوو لاکرونیا چهار دقیقه بازی کرد و نمی توانست ناامیدی‌اش را مخفی کند.

این بازی کمتر از یک دقیقه‌ای دوازدهمین حضور خسه به عنوان بازیکن جانشین بود. او که یک بار هم در ترکیب اصلی نبوده در دیدار برابر ویارئال هم تعداد بازیهایش را به 13 رساند و اجتناب ناپذیر است که تردیدهایی درباره آینده‌ این بازیکن 22 ساله در پایتخت اسپانیا شکل بگیرد.

اما رئال با مشکل آشنایی روبرو است: اینکه چطور استعداد یک بازیکن را پرورش بدهند در حالی که همزمان ستاره‌های گران‌قیمت خود را راضی نگه می دارند. در هر خطی سفیدها یک نمونه از این موارد دارند؛ در حمله خسه، در خط میانی آسیر ایارامندی و در دفاع ناچو. وقتی لوکا مودریچ به ترکیب تیم برگردد، لوکاس سیلوا هم وضعیتی مشابه خواهد داشت.

اما در خط حمله کار کسی که روی نیمکت داغ تیم نشسته،‌ سخت تر است. آنچلوتی با کریستیانو رونالدو، گرت بیل و کریم بنزما سه تا از ده فوروارد جهان را دارد. خسه هم به قول آنچلوتی استعدادی ناب دارد که محبوب هواداران هم هست و می تواند امیلیو بوتراگنو یا رائول بعدی باشد اما هنوز نتوانسته قبل از مثلث گران‌قیمت در ترکیب اصلی قرار بگیرد.

هنر آنچلوتی نه تنها در رئال بلکه هر جایی که بوده گرفتن بهترین بازی از بازیکنانی است که برای هیچ مربی دیگری چنین کاری نمی کنند. او فصل قبل چنین کاری را از خسه کشید و گفت او بازیکنی بود که می‌توانست فصل قبل قهرمانی را برای تیم به دست آورد. او در بازی با سویا به جای خامس رودریگس آمد و گل برتری را زد اما آنچلوتی رسما و علنا می گوید بیل، رونالدو و بنزما همیشه در ترکیب اصلی قرار می گیرند؛ شاید آنچلوتی باید رفتار بهتری با او داشت.

اما یک مساله مهم‌تر وجود دارد و آن اینکه بازی‌دادن به خسه در ترکیب اصلی چه عواقبی می تواند برای تیم داشته باشد. لحظه‌ای به یاد بیاورید توفانی که علیه لوییس انریکه راه افتاد وقتی لیونل مسی و نیمار را در دیدار با رئال سوسیداد روی نیمکت نشاند؛ قدرت ستاره‌ها را هیچ گاه نمی شود نادیده گرفت. بعید است انریکه یک بار دیگر هیچ ستاره‌ای را بازی ندهد برای آنچلوتی در رئال مادرید هم همین داستان است به خصوص که این ایتالیایی بسیار سیاستمدارانه تیمش را مدیریت می کند و هماهنگی درونی یکی از ویژگی‌های مدیریتی او است. او خوب می داند زیر نظر فلورنتینو پرس بازی دادن به ستاره‌ها وظیفه شماره یک است و بقیه چیزها بعد از آن قرار می گیرد. جالب اینکه خسه در ماه دسامبر در مصاحبه با فیفا توانایی منحصر به فرد کارلتو برای مدیریت ستاره‌های برنابئو را ستوده بود حالا بعد از سه ماه نخستین نشانه‌های نارضایتی از کسی بروز پیدا کرده که همان حرف‌ها را زده، کسی که محصول آکادمی باشگاه است و شاید محبوب‌ترین بازیکن از این نوع در میان هواداران باشد.

اما کارلتو چه می کند؟ آیا بخشی از خط حمله دویست و چند میلیونی خود را روی نیمکت می نشاند؟ این کار او را به کجا می برد؟ شاید همان جایی که انریکه را چند ماه پیش برد.

خسه برای پیشرفت باید فرصت بازی پیدا کند آن هم خیلی زیاد اما مشکل اینجاست که چنین چیزی به قیمت روی نیمکت نشستن کسانی تمام می شود که نیازهایشان از او بیشتر است و آنچلوتی سیاستمدار خیلی خوب این را خیلی خوب می داند.

این دردسر بزرگی برای آنچلوتی است: اگر زمان بازی خسه را به نفع بزرگترین ستاره‌های خود قربانی کند بازنده است؛ اگر زمان بازی بزرگترین ستاره‌های خود را به نفع خسه از بین ببرد، بازنده است.

از یک طرف هماهنگی تیم به هم می ریزد و از طرف دیگر مانع پیشرفت یک بازیکن جوان و بااستعداد که محبوبیت زیادی در میان هواداران دارد، می شود.

این معضلی است که پیش از این هم در رئال مادرید بوده و احتمالا دوباره هم خواهد بود.

 

تیم کالینز

بلیچر ریپورت

 

 

     
آی اسپورت
2015-03-05 12:02:19
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر