فهرست
افشارزاده: کرار نزده می رقصد!/ او به دنبال آن است تا چپ و راست به عراق برود/ فردوسی پور 2 تا عکس را هم به دعوا می اندازد!
افشارزاده: کرار نزده می رقصد!/ او به دنبال آن است تا چپ و راست به عراق برود/ فردوسی پور 2 تا عکس را هم به دعوا می اندازد!

افشارزاده: کرار نزده می رقصد!/ او به دنبال آن است تا چپ و راست به عراق برود/ فردوسی پور 2 تا عکس را هم به دعوا می اندازد!

آی اسپورت- بهرام افشارزاده مدیرعامل استقلال ویژگی اخلاقی خاصی دارد. او حرفش را همیشه می‌زند، حتی اگر به کام عده‌ای خوش نیاید؛ به همین دلیل وقتی بحث را درباره جاسم کرار شروع می‌کنیم، خیلی راحت می‌گوید او از نظر اخلاق حرفه ای ایده‌آل نیست و دنبال این است تا چپ و راست به عراق برود.

آقای افشارزاده این روزها زیاد درباره کرار حرف زده‌‌اید. ما نمی‌خواهیم وارد مسائل حاشیه‌ای شویم ولی قرار نیست برگردد؟
چرا برمی‌گردد. کرار مشکل پاسپورت دارد. کارش آنجا ‌گیر کرده است البته همین ‌‌گیری که روزنامه‌ها به کرار و عراق داده‌اند، باعث شده تا اداره گذرنامه آنجا روی کرار حساسیت نشان بدهد.

به چه دلیل؟
به‌ هر ‌حال روزنامه‌ها و سایت‌ها کمی شلوغ کردند و ایرادهایی گرفتند و یکسری مسائل را درباره عراق مطرح کردند؛ به خاطر همین، یک مقدار مشکل ایجاد شده و پاسپورت او را نگه داشته‌اند.

با این توضیحات، کرار چه زمانی به ایران برمی‌گردد؟
فکر کنم امروز و فردا برگردد. قول داده که بیاید.

خود او با این دیر آمدن، باعث ایجاد اخبار و حاشیه‌هایی شده است. 
الان تمام فوتبال ایران شده جاسم کرار! تا الان هزارتا عکس او در سایزهای 18 در 4 و 15 در 6 در روزنامه‌ها کار شده و تمام روزنامه‌ها و تمام فوتبال ایران شده کرار! اگر همان دو جلسه محرومیت او باقی می‌ماند، الان مشکلی نبود. یک جلسه را پشت‌ سر گذاشته و یک جلسه هم غیبت می‌کرد و دیگر تمام می‌شد ولی فدراسیون رأی او را معلق کرد و آخرش خلط مبحث شد. ما انتظار داریم که بیشتر از این دیگر به کرار نپردازند چون الان همه فکر می‌کنند فوتبال ایران یعنی او. یک مسئله‌ای بود که تمام شد و او هم با محرومیت مواجه شده است.

ولی شما با حرف‌هایتان نشان دادید خیلی روی او حساب می‌کنید. 
فوتبال یک بازی 11 نفره است، نه یک نفره. استقلال غیر از کرار بازیکنان دیگری هم دارد. خیلی وقت‌ها شده تیم‌ها با 9 نفر هم در زمین برنده شده‌اند، ما حتماً جای کرار را پر می‌کنیم. استقلال با قدرت به کارش ادامه می‌دهد و از رسانه‌ها خواهش می‌کنیم که کمتر به این مسئله بپردازند. این قدر درباره کرار حرف زده‌ایم دیگر قضیه لوث شده است. ما در واقع با این کار هم کرار را بزرگ می‌کنیم و هم خطایش را. تیم‌های دیگر هم حساسیت نشان می‌دهند و بحث‌هایی پیش می‌‌آید. خیلی از تیم‌ها هم مشکلاتی دارند ولی ما همیشه حمایت می‌کنیم. مگر سر قضیه دعوای درخشان و کروش، از درخشان حمایت نکردیم؟ درباره مشکلات این تیم هم یک کلمه حرف نزدیم ولی یکسری‌ها درباره کرار واکنش نشان دادند در حالی که این مسئله مربوط به استقلال است.

پس از پرسپولیسی‌ها دلخور هستید؟ 
آنها اول باید مطالعه می‌کردند که ببینند چه شده است. کل داستان این بود که ما نامه نوشتیم و فرجام‌خواهی کردیم. معمولاً در این شرایط یک ماه، یک سال یا چند هفته از محرومیت بازیکن کم می‌کنند ولی دو جلسه محرومیت کرار شد 3 جلسه. خود این باعث شد داستان‌هایی پیش بیاید. الحمدلله خود کرار هم که نزده، می‌رقصد! همین مسئله باعث ایجاد گرفتاری‌هایی برای ما شد.

در فیلمی که از 90 پخش شد معلوم بود او به داور توهین کرده. شاید یک جلسه اضافه‌تر به‌خاطر این فیلم بود. 
نه؛ کرار در آن مصاحبه چیزهایی را خصوصی گفته بود. حالا صدایش ضبط شده، اشکالی ندارد ولی...

نه، مصاحبه‌‌اش را نمی‌گویم، ویدئویی را می‌گوییم که عادل پخش کرد. 
نمی‌دانم، من این صحنه را ندیدم که او چه‌کار کرد و چه گفت ولی به هر صورت کرار در زمین خوب بازی را اداره می‌کند و کمک‌حال تیم است اما از نظر اخلاق حرفه ای ایده‌آل نیست. خود من آدمی بودم که 11 سال در تیم ‌ملی حضور داشتم ولی یک بار به داور اعتراض نکردم. همیشه کار خودم را می‌کردم و به جای اعتراض، سریع ادامه می‌دادم. انتظار دارم در تیم ما همه این‌طور باشند. تمام تیم با کرار صحبت کرده‌اند و به او گفته‌اند عصبانی نشو ولی وقتی کوچکترین ضربه‌ای می‌خورد اعتراض می‌کند.

پس خود او خیلی در این ماجراها نقش دارد! 
صددرصد، ما اعتقاد داریم خود کرار مقصر است و باید فیرپلی بازی کند. کلاً فضا طوری است که کرار زود تحت تأثیر قرار می‌گیرد و بیشتر دلش در عراق است. زن و بچه‌‌اش در کشورش هستند و با ایجاد کوچکترین مسئله‌ای، دوست دارد به عراق برود و کنار خانواده‌‌اش باشد؛ به خاطر همین ما پاسپورتش را گرفتیم البته من چک کردم و دیدم واقعاً پاسپورتش جای خالی ندارد و باید می‌رفت تا آن را عوض کند. در کل باید به این مسئله هم فدراسیون، هم ما و هم دیگر باشگاه‌ها و مردم کمتر بپردازند. دوستانی هم که در پرسپولیس هستند باید یک مقدار رعایت کنند. ما همیشه از این باشگاه دفاع کرده‌ایم. هر چه برای استقلال خواسته‌ایم، برای آنها هم خواسته‌ایم. حتی اول گفته‌ایم به پرسپولیسی‌ها بدهید بعد به ما. یکسری به این مسئله توجه ندارند. حالا امیدواریم همه چیز تمام شود البته در این چند روز با دعوای قلعه‌نویی و فتح‌ا...زاده، فعلاً موضوع کرار زیر سایه رفته است!

ظاهراً بازیکنان هم گلایه دارند که شما در طول فصل بارها از کرار تعریف کردید و او را با غیرت خواندید اما این اتفاقات افتاد. 
همه بازیکنان استقلال با غیرت هستند.

خیلی از آنها گلایه دارند که شما 70، 80 درصد از پول کرار را داده‌‌اید. 
ما اخیراً باید بابت مالیات کرار 180 میلیون تومان پرداخت می‌کردیم. شما می‌توانید به مدیر برنامه‌های کرار زنگ بزنید و در این باره سؤال کنید. فقط توانستیم 80 میلیون از این پول را بدهیم و 100 میلیون را مدیر برنامه‌هایش داد. به جان بچه‌ام به کرار پول نداده‌ایم و 100 میلیون به مدیر برنامه‌هایش بدهکار هستیم. فکر کنم با این جریمه‌هایی که برای کرار در نظر گرفته‌ایم، احتمالاً او باید آخر فصل یک پولی هم به استقلال بدهد!(خنده) شوخی کردم، امیدوارم کرار بتواند در بازی‌های آخر به استقلال کمک کند. 


شنیده می‌شود پرداخت 600 میلیونی به سرمربی استقلال هم باعث دلخوری بازیکنان شده، مخصوصاً در این شرایط. 
نه این‌طور نیست البته همه باید پول‌شان را بگیرند ولی ما این قدر به سرمربی‌مان پول نداده‌ایم. اتفاقاً او مرتب غر می‌زند و من توجه نمی‌کنم چون واقعاً پول نداریم. چند بار گفته پولم را بدهید ولی نداریم. فکر کنم امسال کلاً به او نزدیک 500 میلیون تومان پول داده‌ایم. خدا پیغمبری مبلغی که گفته‌‌اید، به سرمربی نداده‌ایم ولی شما ببینید ما باید تمام حساب و کتاب‌هایمان را ارائه بدهیم. خود شما خیلی زود می‌فهمید که ما به کی چقدر پول داده‌ایم. ما نمی‌توانیم یک ریال این طرف و آن طرف کنیم.

بیک‌‌زاده هم که گفته اگر تا پایان هفته پولش را نگیرد، دیگر در تمرین حاضر نمی‌شود. 
ببینید ما اخیراً 500 میلیون تومان پول گرفتیم که بین بازیکنان تقسیم کردیم. به هاشم و خسرو و بازیکنان مطرح‌مان بیشتر پول دادیم ولی سیاست ما این بود که به همه پول بدهیم. به یکسری 5 میلیون دادیم، به بعضی‌ها 10 میلیون و سقفش 70 میلیون تومان بود که به هاشم و چند بازیکن دیگر دادیم. واقعاً چیزی برایمان نمانده. یکسری مسائل باعث شد اسپانسر هم به ما پول ندهد. ما با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستیم ولی تلاش می‌کنیم تا مشکلات جمع و جور شود. ما به کارمندان باشگاه پول نداده‌ایم. 40 نفر کارمند داریم که سه ماه حقوق‌شان عقب افتاده است. سعی می‌کنیم با پیگیری‌ها پول آنها را بدهیم و مشکلات بازیکنان هم حل شود. متأسفانه تا الان از سوی سازمان لیگ هم با ما همکاری نشده البته احتمالاً آنها پولی از صدا و سیما نگرفته‌اند.

راستی شما در برنامه 90 به چه بازیکنی رأی دادید؟ 
من رأی ندادم.

ظاهراً شما زیاد 90 را نمی‌بینید. نکند به خاطر شکایت سرمربی تان است!
(خنده) نه، شکایت ایشان یک مسئله شخصی است و ربطی به باشگاه ندارد. ما نباید فراموش کنیم که سرمربی استقلال سال‌ها در این فوتبال کار کرده و زحمت‌ کشیده، او مربی خوبی است ولی می‌بینیم در 90 هر هفته یک پروژه برای او درست می‌کنند. عادل فردوسی‌پور حتی دو تا عکس را با هم دعوا می‌اندازد. او آدم تحصیلکرده‌ای است و باید کارهای مثبت بکند نه منفی. عادل چون استاد دانشگاه است باید درس اخلاق بدهد. چرا برای امیر قلعه‌نویی طنز درست می‌کند؟ مربی باید در جامعه زندگی کند و با مردم برخورد دارد. این خوب نیست که برایش چنین چیزی می‌سازند. از ‌شأن فردوسی‌پور و صدا و سیمای ما، این چیزها به دور است. عادل باید نشانه‌های یک استاد دانشگاه را داشته باشد و آن را در برنامه‌‌اش بروز دهد. همه را جمع کند تا فضا مثبت شود. اگر وضعیت همین‌طور باشد، فوتبال ما ضربه می‌بیند.

حرف خاصی درباره دو برد پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا دارید؟
فقط می‌توانم بگویم واقعاً خوشحالم و به پرسپولیسی‌ها و آقای درخشان تبریک می‌گویم. یک وقتی کروش درباره او صحبت می‌کرد و من و قلعه‌نویی از او حمایت کردیم. این بردها مال کشور ایران است. به تک‌تک بازیکنان و مسئولان این تیم هم تبریک می‌گویم.


سعید اکبری

     
آی اسپورت
2015-03-05 13:02:42
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر