فهرست
یادداشت روز: نظرسنجی نود و چماق کردن محبوبیت امروزی‌ها بر سر قدیمی‌ها!
یادداشت روز: نظرسنجی نود و چماق کردن محبوبیت امروزی‌ها بر سر قدیمی‌ها!

یادداشت روز: نظرسنجی نود و چماق کردن محبوبیت امروزی‌ها بر سر قدیمی‌ها!

آی اسپورت- نظرسنجی برنامه نود درباره انتخاب محبوب‌ترین بازیکن دو دهه اخیر فوتبال ایران این روزها به سوژه ای داغ و جنجالی تبدیل شده است. علی الحساب استقلال و پرسپولیس محبوب‌ترین بازیکنان خود را شناخته‌اند و اکنون فوتبالدوستان منتظرند تا پس از ورود یک ستاره غیرسرخابی کم‌شانس به این جمع شاهد دوئل نهایی محبوب‌ترین‌های این دو تیم باشند. این نظرسنجی که این روزها بخش قابل ملاحظه‌ای از فوتبالدوستان ایرانی را به خود مشغول کرده در عین حال انتقادات زیادی را هم به دنبال داشته است.


 مهم‌ترین انتقادی که مطرح شده شاید این باشد که در این نظرسنجی ستاره‌های دهه‌های گذشته شانسی برای رقابت با ستاره‌های چند سال اخیر ندارند به خصوص که بیشتر رای دهندگان و دنبال کنندگان برنامه نود در سن و سال پایینی هستند و اصلا هیچ خاطره‌ای از آن ستاره‌های فراموش شده ندارند. ستاره‌هایی که نه تنها محبوبیت آنها به مرور زمان رنگ باخته است که مثل ستاره‌های امروزی هرگز فرصت دیده شدن بیشتر از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را نداشته‌اند. این نظرسنجی آنقدر غیرمنصفانه است که حتی می‌توان گفت بساطی که در برنامه نود به راه افتاده بیشتر نوعی چماق کردن بی‌رحمانه محبوبیت ستاره‌های امروزی بر سر ستاره‌های قدیمی‌تر فوتبال ایران است.
خود فردوسی‌پور هم البته کاملاً به این ایراد اساسی واقف بوده و حتی یکی دو نوبت در طول پخش برنامه به آن اعتراف کرده است. با این حال تنها اقدامی که او برای برطرف کردن این نقص انجام داده محدود کردن بازه زمانی نظرسنجی بوده است تا بینندگان نه محبوب‌ترین بازیکن تاریخ که تنها محبوب‌ترین بازیکن دو دهه اخیر را انتخاب کنند غافل از آنکه در فوتبالی که اتفاقات روز حرف اول و آخر را می‌زند ۲۰ سال هم زمان کمی نیست. با وجود همه این اشکالات اساسی جاذبه‌های این نظرسنجی برای او و همکارانش بیشتر از آنی است که به خاطرشان به راحتی قید برگزاری آن را بزند. هرچه نباشد یک نظرسنجی شبیه این خیل پیامک‌های هواداران فوتبال را به سمت برنامه ۹۰ جاری می‌کند. فردوسی‌پور هم که نشان داده در این باره ضعف دارد و هیچ چیز بیشتر از بالاتر رفتن تعداد پیامک‌ها خوشحالش نمی‌کند.


 برای برخی بینندگان نود این یک جنگ تمام عیار محسوب می‌شود و در این میان هستند هوادارانی که برای ادای دین به ستاره محبوب خود سنگ تمام گذاشته و از هر شماره‌ای که به دستشان برسد گزینه مورد نظر خود را به نود پیامک می‌کنند و این دقیقا همان چیزی است که عادل و دوستانش را هیجان‌زده می‌کند.


 برای آنها اینکه در این میان در حق فلان ستاره قدیمی اجحاف شود در درجه دوم اهمیت قرار دارد. در فوتبالی که چهره‌هایش در فاصله چند روز مسیر از فرش به عرش و برعکس را طی می‌کنند، صحبت از محبوبیتی که یک بازه زمانی ۲۰ساله را شامل می‌شود بیشتر شبیه یک شوخی تلخ به نظر می‌رسد.
آدم‌های زیادی در این فوتبال آمده و رفته‌اند که روزی بسیار محبوب بودند و امروز به هر دلیلی محبوبیتی ندارند. این رنگ باختن محبوبیت هم هزار و یک دلیل دارد از اتفاقات ناخوشایندی که در طول مسیر برای این ستاره‌های سابقا محبوب افتاده گرفته تا یک دلیل ساده‌تر و تلخ‌تر یعنی فراموش شدن به مرور زمان. هرچند وقتی صحبت از «محبوب‌ترین‌ها»ست قاعدتا این محبوبیت نباید به همین راحتی و بسته به اتفاقات و شرایط یا به مرور زمان دستخوش تغییرات آنچنانی شود اما دو دهه که سهل است تجربه نشان داده که محبوبیت یک وضعیت لحظه‌ای است که به مویی بند است. گاهی در یک چشم به هم زدن نیست و نابود می‌شود. 

     
آی اسپورت
2015-03-05 18:30:59
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر