فهرست
پیش‌ بازی فینال ویمبلدون/ به یاد پنج‌سته زیبا
پیش‌ بازی فینال ویمبلدون/ به یاد پنج‌سته زیبا

پیش‌ بازی فینال ویمبلدون/ به یاد پنج‌سته زیبا

آی‌اسپورت- پرونده ویمبلدون ۲۰۱۷ امروز بسته خواهد شد. در دیدار نهایی بخش انفرادی مردان از ساعت ۱۷:۳۰، راجر فدرر برای کسب هشتمین قهرمانی خود در SW19 به مصاف مارین چیلیچ کروات می‌رود که نخستین فینال خود را در ویمبلدون تجربه خواهد کرد.  استاد سوئیسی که یکی از بهترین ویمبلدون‌های خود را پشت سر می‌گذارد، تاکنون هیچ ستی را از دست نداده و با اقتدار کامل به فینال رسیده است. او در راه رسیدن به بازی نهایی، تنیس‌بازانی چون دیمیتروف، رائونیچ و بردیک را مغلوب کرد و تنها بازی نیمه‌نهایی مقابل تنیس‌باز اهل چک بود که فدرر را به زحمت انداخت.

راجر فدرر در این تورنمنت آمار فوق‌العاده‌ای از خود به جا گذاشته و به طور متوسط ۴ بار در هر ست مرتکب خطای غیر ضروری (Unforced Error) شده است. او توانسته بیش از ۸۰ درصد امتیازات سرویس اول و بیش از ۶۵ درصد امتیازات سرویس دوم خود را کسب کند. دارنده ۷ عنوان قهرمانی ویمبلدون، تاکنون ۲۱ بار در آستانه از دست دادن گیم سرویس‌اش قرار گرفته و تنها ۴ بار “Break” شده است. فدرر در هر ۵ تایبرک امسال در SW19 پیروز بوده.

در مقابل مارین چیلیچ کروات در فرم خوبی قرار دارد و بهترین ویمبلدون خود را تجربه می‌کند. او با غلبه بر تنیس‌بازانی چون باتیستا آخوت، مولر و کوئری به فینال رسید و تنها ۳ ست را به حریفان واگذار کرد. او در مجموع ۱۴ ساعت و نیم در زمین حضور داشته که بسیار بیشتر از زمان حضور فدرر در استادیوم مرکزی (۱۰ ساعت) بوده است.

چیلیچ در ویمبلدون امسال حدودا ۸۵ درصد از امتیازات سرویس اول و ۶۰ درصد از امتیازات سرویس دوم خود را کسب کرده است. قهرمان تنیس آزاد امریکا ۲۰۱۴، تاکنون ۲۳ بار در آستانه از دست دادن گیم سرویس‌اش قرار گرفته و ۱۰ بار “Break” شده است که آمار شکننده‌ای محسوب می‌شود. او در ۵ تایبرک امسال تنها ۱ بار مغلوب شده است.

 راجر فدرر و مارین چیلیچ تاکنون ۷ بار مقابل هم قرار گرفته‌اند که تنیس‌باز کروات تنها ۱ بار در نیمه‌نهایی یو اس اوپن ۲۰۱۴ پیروز میدان بوده؛ جایی که او با انجام یک بازی خارق‌العاده توانست پرافتخارترین تنیس‌باز تاریخ را در ۳ ست پیاپی مغلوب کند و نخستین گرنداسلم خود راهم کسب کند.

غیر از این دیدار، فدرر ۲ مرتبه دیگر در مسابقات گرنداسلم با چیلیچ روبرو شده است. او در یو اس اوپن ۲۰۱۱، حریف کروات خود را در ۴ ست شکست داد و نهایتا در نیمه‌نهایی در آن بازی عجیب و خاطره‌انگیز مغلوب نواک جوکوویچ صرب شد.

این دو تنیس‌باز سال گذشته نیز در SW19 به مصاف هم رفتند؛ دیداری ۵ سته که زیباترین بازی آنها هم محسوب می‌شود. در آن بازی فدرر ۲ ست اول را واگذار کرد، اما بازگشت قهرمانانه‌ای به بازی داشت و توانست حریف سرسخت خود را مغلوب کند. باید دید که آیا بازی امسال نیز چنان نزدیک خواهد بود؟

پیش‌بینی ویژه

برای فدرر، بازی با چیلیچ متفاوت از بازی مقابل بردیک خواهد بود. بازیکن کروات از طرفی قدرت ریترن بردیک را ندارد و از سویی دیگر زمین را بهتر همتای چک خود پوشش می‌دهد. او در رالی‌ها فدرر را بیشتر تحت فشار قرار می‌دهد، اما ثبات کمتری در طول بازی خواهد داشت و باید منتظر خطاهای متعدد بازیکن کروات باشیم. مثل همیشه سرویس در امتیازات حساس تعیین‌کننده است و این مهم می‌تواند تفاوت را در فینال امروز رقم بزند. شانس فدرر بیشتر است؛ تجربه او در میادین بزرگ قابل مقایسه با چیلیچ نیست و نمی‌خواهد برای سومین بار پیاپی بازنده فینال ویمبلدون باشد. استاد سوئیسی فرم فوق‌العاده‌ای در سال ۲۰۱۷ داشته و هشتمین قهرمانی‌اش در ویمبلدون نزدیک‌تر از همیشه به نظر می‌رسد. البته دیدار فینال، آن هم در لندن انگیزه‌های بسیاری را برای چیلیچ خواهد داشت و او نیز رویای تکرار بازی سال ۲۰۱۴ امریکا را در ذهن خواهد پروراند. رویا یا حقیقت؛ کدامیک به واقعیت خواهند پیوست؟ برنده فدرر در ۴ ست.

۱    
آی اسپورت
2017-07-16 17:06:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر