فهرست
سهم از آزمون؛ روستوف 17 میلیون یورو، سپاهان صفر
سهم از آزمون؛ روستوف 17 میلیون یورو، سپاهان صفر

سهم از آزمون؛ روستوف 17 میلیون یورو، سپاهان صفر

آی اسپورت - در این روزها که روستوف برای فروش سردار آزمون رقم 17 میلیون یورو را پیش روی لیورپول گذاشته، کسی از سپاهان خبری دارد؟ در باشگاه سپاهان، در میان مدیران دیروز و امروز، کسی حس حسرت، حس باختن، حس سوء مدیریت را در خودش یافته است؟ آخرین باشگاه ایرانی سردار آزمون سپاهان بود، باشگاهی که در انتقال سردار به روبین کازان هیچ نقشی نداشت و بازیکن 16 ساله‌اش به عنوان بازیکن آزاد و بدون قرارداد با باشگاه پیشین به روسیه رفت. این اتفاق یک معنا بیشتر ندارد: فاجعه در باشگاه سپاهان. هیچ واژه دیگری برای توصیف مدیریت سپاهان در این بخش پیدا نمی‌کنیم.

17 میلیون یورویی که روستوف به فکر دریافتش از لیورپول افتاده، رقمی است حدود بودجه 4 فصل برای باشگاه سپاهان. پیش از این روبین‌کازان هم 5/2 میلیون یورو بابت انتقال سردار به روستوف درآمد داشت. اصفهانی‌ها که به مقتصد بودن هم شهره‌اند، یکی از مستعدترین بازیکنان یک دهه اخیر فوتبال ایران را در 16 سالگی بدون قرارداد، بدون دریافت حق رشد، بدون هیچ اما و اگر آزاد کرده‌اند و از رشد او بی‌بهره مانده‌اند. سپاهان در تمام این سال‌هایی که در فوتبال ایران به عنوان باشگاهی منظم و با ثبات مالی و مدیریتی مطرح بوده، چنین حال و روزی دارد. فروش بازیکن یکی از مهم‌ترین راه‌های درآمدزایی در فوتبال است و آن باشگاهی که در فوتبال ایران حرفه‌ای‌تر هم به نظر می‌رسد، از انتقال یکی از مهم‌ترین بازیکنان فوتبال ایران در سالیان اخیر هیچ سهمی ندارد.

سپاهان اگر باشگاهی حرفه‌ای و باثبات به چشم می‌آید، نه به دلیل درآمدزایی و باهوش بودن در مدیریت اقتصادی فوتبال بلکه به دلیل سهم بزرگی است که از بودجه‌های دولتی داشته و همیشه با نظم مالی مورد تمجید قرار گرفته و همین نظم مالی و ولخرجی‌ها موفقیت‌هایش را ساخته است. بودجه‌ها برای باشگاه‌هایی مثل سپاهان از در و دیوار می‌بارد و مدیران در این باشگاه‌ها مدیر هزینه‌اند. از مدیریت‌ آنها همین ظرافت‌ها و زیرکی‌های حداقلی باقی‌ می‌ماند که دست‌کم بازیکن 16 ساله و مستعد تیم‌شان قراردادی بلند مدت داشته باشد اما دریغ از همین، دریغ از دانستن بدیهیات.

احتمالا وقتی آزمون در حال انتقال به روبین‌کازان بود، سپاهان درآمدی چند میلیون یورویی در سال‌های آینده را که با تعیین حق رشد و حق ترانسفر می‌توانست به دست آورد، رها کرده بود و به فکر مذاکره با یک بازیکن یک یا 2 میلیارد تومانی در لیگ برتر بود تا با او فصلی را بگذراند و بودجه‌ها را خرج کند. باشگاه‌ها در فوتبال ایران یا آنچنان تنگدست و گرفتارند و با تماشاگران پرشمار در لیگ‌های پایین دست و پا می‌زنند و دیگر نایی برای مدیریت نقل و انتقالات و درآمدزایی از راه فروش بازیکن برای‌شان نمانده و یا مثل سپاهان متمول‌اند و بودجه‌هایی برای هزینه‌ کردن به دست می‌آورند و برای‌شان اهمیتی ندارد که در فوتبال به درآمدزایی فکر کنند. حس باختن و حس حسرت سراغ‌شان نمی‌آید وقتی روستوف قیمت سردار آزمون را 17 میلیون یورو تعیین می‌کند و این کنایه‌های ما را هم به خود نمی‌گیرند.

 

ایران ورزشی

۵ ۳  
آی اسپورت
2017-01-01 11:10:00
نظر دهید

۳ نظر
سپاهانی
يكشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵، ۱۳:۰۱
از شاهکار های آقای رحیمی...
۶
معین
يكشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵، ۱۳:۴۳
خیلی خوب توضیح دادید
۱
محمد
يكشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۴۲
17 میلیون یورو؟!! سردار آزمون رو یک میلیون یورو هم نمیخرن چه برسه به 17 میلیون،لیورپول هیچ درخواستی برای خرید آزمون به روستوف نداده،حتی خود آزمون هم تایید کرده، این درخواستها ساخته ذهن بیمار یه عده از شما خبرنگارهای داخلی و زردنویسهای خارجی هست
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر