فهرست
گزارش ویژه؛ ورزشگاه واقعا صد هزار نفری
گزارش ویژه؛ ورزشگاه واقعا صد هزار نفری

گزارش ویژه؛ ورزشگاه واقعا صد هزار نفری

آی اسپورت - حالا فقط مانده بروند دم گیت‌های استادیوم آزادی و رسید بلیت‌هایی را که از سایت خریده‌اند ارائه بدهند. بعد می‌توانند از گیت عبور کنند و وارد استادیوم آزادی شوند. شاید این یک اتفاق معمولی این صرفا یک عبور ساده از گیت نیست. آنچه بعد از این عبور اتفاق می‌افتد تحقق رویای دیرینه‌ای است که سال‌ها دور از دسترس به نظر می‌رسید. روز پنج شنبه زنان و دختران ایرانی پس از سال‌ها برای اولین بار به ورزشگاه آزادی می‌روند تا مثل یک تماشاگر عادی بازی تیم ملی فوتبال ایران در مقابل کامبوج را از نزدیک ببینند. دقیقا مثل یک تماشاگر عادی. نه در قامت یک مهمان ویژه یا یک وزیر و مسئول. نه با قلم و کاغذ و کارت خبرنگاری. اتفاقات زیادی افتاد تا به این مرحله برسیم. به خصوص در سال‌ها و ماه‌های اخیر. اما آنچه که در ماجرای خرید بلیت‌های جایگاه زنان در استادیوم آزادی شگفت آور بود. استقبال زنان از بلیت فروشی این بازی به قدری زیاد بود که کل بلیت‌های در نظرگرفته شده برای آن‌ها در زمان کمی به فروش رفت. درخواست‌ها برای بلیت اضافه اما همچنان وجود دارد و شاید به همین دلیل بود که دیروز از احتمال افزایش سهمیه بلیت زنان برای این بازی صحبت شد. بعد از این بازی می‌شود از ورزشگاه آزادی به عنوان یک ورزشگاه صدهزار نفری نام برد. نه نام طعنه آمیز ورزشگاه صدهزار پسری!

باور نمی‌کنم بلیت خریده‌ام

برای مردان احتمالا درک این شور و شوق سخت باشد. اما باید به زنان و دخترانی که موفق شده‌اند بلیت بازی را بخرند حق داد. از لحظه‌ای که سایت فروش بلیت باز شد فضای مجازی پر شد از تصویر بلیت‌هایی که زنان خریده بودند و تصویرش در گوشی‌شان ثبت شده بود. احساسات همه هم لزوما شبیه نبود. اما حس غالب، ناباوری بود. کمپین «با_من_به_ورزشگاه_بیا» هم خیلی سریع راه اندازی شد تا تعداد بیشتری از زنان را به خرید بلیت و حضور در ورزشگاه آزادی در روز بازی ترغیب کند. بلیت جایگاه زنان خیلی زودتر از حد تصور به فروش رسید. در حالی که بلیت خیلی از جایگاه‌های متعلق به مردان هنوز به فروش نرسیده است.

سهمیه زنان بیشتر می‌شود؟

از همان روزی که خبر صدور مجوز حضور زنان در ورزشگاه آزادی منتشر شد سوالات زیادی در این باره به وجود آمد. مهم‌ترین سوال درباره تعداد بلیت‌هایی بود که به زنان تعلق داشت. چیزی که اول اعلام شد رقم 4600 بلیت بود. اما این محدودیت بر خلاف چیزی بود که فیفا روی آن اصرار دارد. جیانی اینفانتینو در مراسم «The Best» تاکید کرد که ورود زنان به استادیوم‌ها در ایران بدون هیچ گونه محدودیتی باشد. سهمیه اولیه‌ای که برای زنان در نظر گرفته شده بود خیلی زود فروش رفت. اما هنوز تقاضا برای خرید بلیت جایگاه زنان بالاست. ظهر دیروز یکی از مسئولان ارشد وزارت ورزش گفت: «ما برای بانوان در بازی تیم ملی حدود ۵ هزار بلیت درنظر گرفته بودیم اما با توجه به استقبال احتمال دارد که این تعداد به ۱۰ هزار بلیت برسد.» نکته مهم این است که امکان افزایش سهمیه زنان وجود دارد. به این دلیل که بازی ایران و کامبوج حساسیت بالایی ندارد و با استقبال زیادی از سوی همراهان همیشگی تیم ملی مواجه نخواهد شد. قابل پیش بینی است که همه بلیت‌های مربوط به مردان فروخته نخواهد شد و این یعنی مسئولان می‌توانند بلیتهای فروخته نشده مردان به زنان اختصاص بدهند. همه این احتمالات در حالی پیش بینی می‌شود که طبقه دوم ورزشگاه در آن روز خالی خواهد ماند. فعلا جایگاهی که معمولا در اختیار هواداران استقلال بوده به زنان اختصاص پیدا کرده و حالا این سوال وجود دارد که اگر قرار باشد سهمیه زنان بیشتر شود کدام جایگاه‌ها به آن‌ها خواهد رسید.

تدبیر خوب؛ زمان مناسب بلیت فروشی

یکی از تدابیر خوب و درستی که در این ماجرا به کار برده شد، آغاز بلیت فروشی یک هفته قبل از زمان مسابقه بود. این تدبیر باعث شد مدیران متوجه شوند با چه اتفاقاتی روبرو خواهند بود. هر چند خود پروسه بلیت فروشی برای بانوان خیلی کم طول کشید اما الان دیگر مشخص شده چه جمعیتی از زنان قرار است در روز بازی در ورزشگاه باشند. اگر اشکالی هم در پروسه خرید بلیت وجود داشت تا زمان شروع بازی به راحتی قابل حل شدنن است. یک لحظه فکر کنید بلیت فروشی مثلا یک روز قبل از شروع بازی انجام می‌شد. قطعا سایت با مشکل مواجه می‌شد. امکان داشت مشکلاتی که در خرید بلیت بازی‌های لیگ دیده بودیم برای این بازی هم به وجود بیاید.

چه کسانی بلیت خریده‌اند؟

واقعیت این است که هنوز ابهاماتی درباره سهمیه واقعی زنان از بلیت فروشی این بازی وجود دارد. در بازی دوستانه ایران و بولیوی که مهر ماه سال گذشته برگزار شد تعدادی از زنان توانستند وارد ورزشگاه شوند و بازی را ببینند. اما مشخص بود در آن روز بلیت فروشی نشده و زنانی که وارد ورزشگاه شدند گزینش شده بودند. مثلا اعضای تیم‌های فوتبال زنان در ایران، خانواده بازیکنان تیم ملی و البته زنانی که در وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و نهادهای مرتبط به فوتبال. تصور عمومی بر این است که این بار هم چنین اتفاقی در ابعاد کوچکتر رخ خواهد داد. البته این یک روال طبیعی است. حتی در بازی‌های والیبال و بسکتبال که زنان ظاهرا مشکلی برای حضور در سالن‌ها ندارند، تعداد زیادی از حضار، مسئولان، بازیکنان و خانواده‌ها و وابستگان‌شان هستند. حسنی که این مساله برای مسئولان دارد پایین آمدن احتمال بی نظمی و رفتارهای هیجانی و البته شناسایی راحت متخلفین احتمالی است.

سکوت غیر منتظره فوتبالیست‌ها

یک نکته مهم در این میان وجود دارد که به آن پرداخته نشده است. خیلی از فوتبالیست‌های ایرانی مدتهاست در صفحه شخصی خودشان از حضور زنان در استادیوم‌ها حمایت می‌کنند. اما بعد از باز شدن سایت بلیت فروشی و پس از این که مسجل شد زنان ایرانی می‌توانند روز پنج شنبه در ورزشگاه حاضر شوند خبری از واکنش فوتبالیست‌ها نیست. این اتفاق در حالی رخ داده که موضوع حضور زنان در ورزشگاه آزادی در روزهای اخیر بسیار داغ شده. تصور می‌شد فوتبالیست‌ها لااقل در صفحه شخصی خودشان به این ماجرا واکنش نشان بدهند اما دریغ از حتی یک واکنش. ماجرا کمی عجیب به نظر می‌رسد. شاید بگویید به خاطر درگیری در بازی‌های باشگاهی چنین اتفاقی افتاده. یا اینکه هنوز چند روز تا برگزاری بازی مانده است. اما این همه انفعال اصلا طبیعی نیست. خبر رسمی و تائید شده‌ای در این باره وجود ندارد اما در برخی محافل گفته شده که به بازیکنان توصیه کرده‌اند در این باره فعالیتی در فضای مجازی نداشته باشند.

فشار روی فدراسیون؛ تاج تضمین داده است

باور کنیم یا نه این یک اتفاق بزرگ است که بعد از سال‌ها برای اولین بار رخ می‌دهد. هر اتفاق مشابهی هم که برای اولین بار رخ بدهد طبیعتا نگرانی‌هایی ایجاد می‌کند. بر اساس گزارش‌هایی که در ماه‌های اخیر منتشر شده است وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال مخالفتی با این ماجرا نداشتند و ندارند و اگر اختیار دست آن‌ها باشد به زودی مقدمات حضور زنان در بازی‌های باشگاهی را هم فراهم می‌کنند. اما نگرانی‌ها مربوط به سطوح بالاتری است. همه می دانند برخی مقامات دولت و اغلب مراجع موافق این رخداد نیستند. حتی برخی گروه‌های تندرو قصد دارند تجمعاتی را در مخالفت با صدور مجوز حضور زنان در ورزشگاه‌ها برگزار کنند تا شاید بتوانند مانع این حضور شوند. اما ماجرا این است که فیفا تاکید زیادی روی این داستان داشته و دارد. اینفانتینو در مراسم «‌The Best» به صراحت از بازی ایران و کامبوج به عنوان بازی‌ای که قرار است در آن زنان برای اولین بار در ایران آزادانه وارد ورزشگاه شوند نام برد. حالا اگر این اتفاق نیفتد قطعا فیفا واکنش تندی نشان خواهد داد. مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال هم دقیقا با توجه به همین مساله است که به مقامات و ارگان‌های مخالف، تضمین داده اتفاق بدی نخواهد افتاد. تاج در این مدت تحت فشار زیادی بود. از یک طرف فیفا فدراسیون فوتبال را تحت فشار گذاشته بود و از طرف دیگر مخالفان در ایران به او فشار می‌آوردند. تاج با همراهی مسئولان وزارت ورزش این روزها به شدت در تلاش است. او اصلا دوست ندارد اتفاق غیر منتظره‌ای در ورزشگاه رخ بدهد و او و همکارانش زیر سوال بروند.

 

سازندگی

۲ ۱  
آی اسپورت
2019-10-06 14:30:00
نظر دهید

۱ نظر
بیست میلیارد دلار
يكشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸، ۱۹:۳۵
بعد دو بازی دیگه میبینمتون.از فردا دیگه همه مشکلات حل میشود .راستی برم جهنم سواد هم ندارم.هههههههههههه


این چیزی تعریف کنم
ههههههههههههههه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر