فهرست
آغاز ویمبلدون: چراغ جادو برای چهار غول تنیس
آغاز ویمبلدون: چراغ جادو برای چهار غول تنیس

آغاز ویمبلدون: چراغ جادو برای چهار غول تنیس

آی‌اسپورت- رقابت‌های تنیس ویمبلدون، سومین مرحله از رقابت‌های گرنداسلم فصل، از امروز به صورت رسمی شروع می‌شود تا دوباره دنیای تنیس، اوج هیجان را تجربه كند. برخلاف رولان گروس كه راجر فدرر در آن غیبت داشت، این بار جمع مدعیان جمع است و همه چهره‌های سرشناس تنیس دنیا خودشان را به این رقابت‌ها رسانده‌اند تا برای رسیدن به عنوان قهرمانی بجنگند. راجر فدرر جذاب‌ترین چهره این تورنمنت است‌؛ تنیس‌باز 35 ساله سوئیسی كه دوباره در این فصل متحول شده، ابتدای فصل توانست با شكست دادن نادال، فاتح رقابت‌های اوپن استرالیا شود و بعد هم میامی و ایندیانا ولز را ببرد.

با شروع رقابت‌های تنیس روی زمین‌های خاكی، راجر كه تبحر چندان زیادی روی این نوع از زمین‌ها ندارد، ترجیح داد انرژی‌‌اش را ذخیره كند‌؛ او قید حضور در همه تورنمنت‌های خاكی را زد تا با انرژی مضاعفی مهیای رقابت در زمین‌های چمنی و در رأس آنها گرنداسلم ویمبلدون شود. او تا به حال 7 بار فاتح این تورنمنت مهیج شده و حالا به گمان بسیاری از كارشناسان بخت اصلی قهرمانی است چون هم تجربه‌‌اش را دارد و هم اینكه تا حدودی رقبایش ضعیف نشان داده‌اند.

پیش به سوی فینال فدرر- نادال

شرایط البته برای راجر فدرر چندان ساده نخواهد بود‌؛ او كه در این تورنمنت برای رسیدن به نوزدهمین عنوان قهرمانی‌‌اش در گرنداسلم‌ها می‌جنگد، قرعه تقریباً دشواری دارد. راجر با نواك جوكوویچ در نیمه پایین جدول همگروه شده و این بدان معنی است كه از این دو فقط یك نفر شانس حضور در فینال را دارند. در نیمه بالای جدول هم رافا نادال و اندی ماری حضور دارند كه كار برای رافا به ظاهر ساده‌تر است تا برای اندی ماری. البته رافا در سال‌های گذشته نشان داده همواره برای بازی كردن در زمین‌های چمنی مشكل داشته هرچند كه او هم با قهرمانی در رولان گروس، آن هم برای دهمین بار انگیزه مضاعفی پیدا كرده تا بار دیگر ویمبلدون را ببرد. در این میان نباید از دو رقیب دیگر هم غافل شد‌؛ یكی اندی ماری مرد شماره یك تنیس دنیا كه مدافع عنوان قهرمانی ویمبلدون است و دیگری هم نواك جوكوویچ كه به ظاهر در حال پوست‌اندازی است. جوكوویچ كه همین دو روز پیش فاتح رقابت‌های استبورن شده، حال و روز خوشی دارد و علاوه بر همكاری با اندره آغاسی، آنچیچ را هم به كادر فنی‌‌اش اضافه كرده تا دوباره غرور از دست رفته‌‌اش را بازیابد.

فدرر: ماری مدعی قهرمانی

راجر فدرر پیش از شروع رقابت‌های گرنداسلم ویمبلدون از اندی ماری به عنوان مدعی قهرمانی نام می‌برد: «اگر اندی از لحاظ بدنی 100 درصد آماده باشد، یكی از بخت‌های اصلی قهرمانی در این تورنمنت است. به نظرم این موضوع می‌تواند به همین سادگی محقق شود. به نظرم اتفاقی كه برای اندی در رقابت‌های كوئین (حذف از دور اول) افتاد، هیچ اهمیتی ندارد چون فكر می‌كنم او یكی از بهترین تنیس‌بازهای ویمبلدون در هفته نخست باشد. البته نگران او نیستم چون می‌تواند مهیا‌تر شود و در هفته دوم ویمبلدون هم بدرخشد. این موضوعی كه مطرح كردم، درباره نواك و رافا هم صدق می‌كند. نواك استبورن را برد و رافا هم بعد از روزهایی كه در زمین‌های خاكی سپری كرده، فوق‌‌العاده روی فرم است. نظرم درباره همه آنها مثبت است. فكر می‌كنم شكست دادن این تنیس‌بازها خیلی سخت باشد»

نادال: ویمبلدون یكی از اهداف بزرگ من

رافا نادال معضل عمده‌ای در هر 4 دوره قبلی داشته و هر بار توسط یكی از بازیكنانی كه رنكینگ‌شان بالای 100 است حذف شده‌؛ او می‌گوید: «بازی در ویمبلدون همیشه سخت است چون خیلی زود می‌توانی از این تورنمنت وداع كنی. البته من قادرم از سد رقبایم در بازی‌های نخست عبور كنم، فكر كنم اعتماد به نفس لازم را به ‌دست ‌آورده‌ام. من از ابتدای این فصل خوب بازی كرده‌ام ولی معنی‌‌اش این نمی‌شود كه قرار است همان اتفاقات خوب اینجا هم رخ دهد. با این حال حداقل دستاوردی كه برای من داشته‌اند، این بوده كه دوباره روی فرم برگشته‌ام. واقعاً زمان‌هایی كه روی فرم نبوده‌ام و بازی كرده‌ام، تجربیات بسیار بدی داشتم. تصمیمات سخت و ریسك‌پذیری را گرفتم. البته این را هم بگویم از زمانی كه تنیس را شروع كردم، همیشه قهرمانی در ویمبلدون یكی از اهداف بزرگم بوده است. هنوز هم می‌خواهم در این تورنمنت كه 5 بار به فینالش رسیده‌ام، خوب بازی كنم».

ماری: امیدوارم از قهرمانی‌ام دفاع كنم

اندی ماری شرایط پیچیده‌ای دارد‌؛ او كه نتوانسته انتظارات را برآورده كند تا اینجای سال جدید میلادی هم شرایط بدی را تجربه كرده و در یكی از مهم‌ترین مسابقات چمنی كه به میدان رفته، در همان دور اول از گردونه بازی‌ها كنار رفته است. با این حال خبر بدتر برای او و هوادارانش این است كه كتفش آسیب دیده و نمی‌تواند خوب تمرین كند. با این حال اندی می‌گوید تلاشش را می‌كند: «امیدوارم بتوانم از عنوان قهرمانی‌ام در ویمبلدون دفاع كنم. خب همان‌طور كه می‌دانید، من مصدوم شدم و نتوانستم تمریناتم را به موقع شروع كنم. از این لحاظ كمی تأخیر دارم. تازه همین چند روز پیش تمریناتم را از سر گرفتم. اولین جلسه‌ای هم كه داشتم بسیار سبك كار كردم تا ببینم وضع مصدومیتم چطور است ولی در بقیه تمرینات كمی كه داشته‌ام، توانستم خوب به توپ ضربه بزنم و مشكل خاصی نبود».

جوكوویچ: هر بازی بهتر از قبل

نواك جوكوویچ خوشحال است‌؛ او دو روز پیش فاتح رقابت‌های چمنی استبورن شده و حالا مهیای بازی در ویمبلدون است: «خوشحالم كه تصمیم گرفتم در استبورن رقابت كنم. می‌دانستم كه حضور در این تورنمنت می‌تواند به من كمك كند و حالا كه قهرمان شده‌ام، می‌گویم بهترین شیوه‌ای بود كه می‌توانستم از طریق آن خودم را برای گرنداسلم ویمبلدون مهیا كنم. این روزها سطح بازی‌ام بهتر شده و مسابقه به مسابقه بهتر هم می‌شوم. واقعاً فكر می‌كنم الان در مسیر درستی قرار گرفته‌ام. از این‌ها گذشته، وضعیت روحی‌ام هم الان خوب است كه می‌تواند این موضوع در ویمبلدون به من كمك زیادی كند.» «نوله» درباره استخدام ماریو آنچیچ به عنوان مربی جدید هم می‌گوید: «درباره این كار با اندره آغاسی صحبت كردم و او گفته بود به یك همكار نیاز دارد كه كنارش باشد. به نظرم آنچیچ گزینه بسیار خوبی است».

 سجاد فیروزی/خبرورزشی

۲    
آی اسپورت
2017-07-03 17:38:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر