فهرست
جذاب و هیجان‌انگیز از اوکراین؛ شاختار
جذاب و هیجان‌انگیز از اوکراین؛ شاختار

جذاب و هیجان‌انگیز از اوکراین؛ شاختار

آی‌اسپورت- اولین شکست فصل من‌سیتی را کسی جدی نگرفت. برخی گفتند با تیم دوم آمده‌اند و با توجه به قطعی شدن صعود و صدرنشینی فشار زیادی روی بازیکنان سیتی نبود. چنین چیزی اما نمی‌تواند منطقی باشد. تیم پپ بازیکنان آماده بسیار زیادی دارد و گواردیولا مربی معمولی‌ای نیست که شکست در یک مسابقه لیگ قهرمانان برایش مساله عادی‌ای به‌شمار بیاید. خیلی‌ها از کنار این مساله ساده گذشتند و شاختار را جدی نگرفتند. حضور پائولو فونسکا با لباس زورو بعد از این پیروزی موجب شد توجه همگان به این حرکت او جلب شود و پیروزی مهم تیمش مقابل من‌سیتی به فراموشی سپرده شود. کار او چیزی شبیه به حرکات عجیب ادواردز از بریتانیا بود که بعد از اولین پرشش به عنوان اولین شرکت‌کننده بریتانیایی در رشته اسکی پرش در المپیک زمستانی ۱۹۸۸ کانادا از ذوق‌زدگی زیاد ادای عقاب درمی‌آورد و با وجود اینکه باعث جلب‌توجه بسیار زیادی شد، اما جدی گرفته شدنش را تحت تاثیر قرار داد. (در مورد این ورزشکار فیلمی ساخته شده که می‌توانید توضیحاتش را در فرهنگستان فوتبال بخوانید:«باخت باید احساس فوق‌العاده‌ای باشه») اما پیروزی اخیر آنها مقابل رم با ارائه یک نمایش بی‌نظیر یک شوک به فوتبال‌دوستان بود. او در کنفرانس خبری پیش از بازی تیمش گفت دیگر لباس زورو نمی‌پوشد و می‌خواهد توجهات به سمت تیمش باشد.

شاختار دونتسک پیشتر ناپولی را از لیگ قهرمانان به لیگ اروپا تبعید کرده بود و از گروه سختی هم صعود کرده بود. اما همچنان بسیاری آنها را مهمانی می‌دانستند که قرار است به خانه برگردد. اما شکست رم با آن بازی تاثیرگذار حسابی همه را به حضور یک تیم جذاب جدید در این رقابت‌ها امیدوار کرد. تیمی که می‌تواند به جمع هشت تیم نهایی راه پیدا کند و اگر قرعه مناسبی به تورش بخورد حتی به ۴تیم نهایی هم برسد.

شاختار به‌طور کلی باشگاه عجیبیست. گواردیولا پیشتر در موردشان گفته بود: « هر بار مربی تیمی بوده ام که برابر شاختار دونتسک قرار گرفته ام احساس مشابهی داشته ام و و زمانیکه برای اولین بار تیم تحت هدایت من برابر آنها قرار گرفت از کیفیت این تیم شگفت زده شدم.» آنها پیشتر برای رئال مادرید و بایرن مونیخ هم دردسر ساز شده بودند. آنها در سال ۲۰۱۱ هم یک بار همین رم را حذف کرده بودند و به جمع هشت تیم برتر اروپا صعود کرده بودند.

شاختار استعدادیاب‌های بی‌نظیری دارد و در حالی که فوتبال اوکراین وضعیت چندان خوبی ندارد، این تیم عالی کار می‌کند. رقم فروش بازیکنان این تیم به باشگاه‌های دیگر شگفت‌انگیز است. فرد، بازیکنی که آن کاشته زیبا را به آلیسون زد از فصل بعد در من‌سیتی توپ خواهد زد و فرد، بازیکنی که آن کاشته زیبا را به آلیسون زد از فصل بعد در من‌سیتی توپ خواهد زد و داگلاس کاستای یوونتوس و ویلیان چلسی و لوئیز آدریانو و البته هنریخ مخیتاریان آرسنال از این تیم به فوتبال‌دوستان معرفی شدند.  تکسیرا که هم‌اکنون در لیگ چین بازی می‌کند هم فصل پیش در شاختار توپ می‌زد.

قهرمان سابق جام یوفا، این فصل می‌خواهد فراتر از یک مهمان ناخوانده باشد. می‌خواهند تیمی باشند که همه از دیدنشان در مرحله بعد شاخ درمی‌آورند. تیمی که ثابت کند برنامه‌هایش درست انجام می‌شوند و سرمایه‌گذاری‌هایشان هدر نرفته است. تیمی که عاقلانه عمل می‌کند. انتخاب‌های شاختار همیشه خوب بوده و آنها در سال‌های اخیر همواره سطحی فراتر از انتظار داشته‌اند. پائولو فونسکا سرمربی‌ آن‌ها از آنهایی است که شاید فصل بعد او را روی نیمکت تیمی مثل بایرن مونیخ ببینیم.

۴    
آی اسپورت
2018-02-23 18:03:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر