فهرست
گزارش روز؛ باشگاه‌های بی‌ثبات عامل ناکامی در لیگ قهرمانان آسیا
گزارش روز؛ باشگاه‌های بی‌ثبات عامل ناکامی در لیگ قهرمانان آسیا

گزارش روز؛ باشگاه‌های بی‌ثبات عامل ناکامی در لیگ قهرمانان آسیا

آی اسپورت- تا به حال نُه باشگاه ایرانی طعم حضور در لیگ قهرمانان آسیا را چشیدند. سپاهان، استقلال، پرسپولیس، ذوب آهن، تراکتورسازی، فولاد ، صبا ، سایپا و نفت تهران. اینکه تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان چه نتیجه‌ای در این سالها گرفتند مشخص است. بیش از دو دهه است که هیچ تیم ایرانی موفق به قهرمانی در هیچ جامی در آسیا نشده است. تنها دو تیم شهر اصفهان توانستند در این سالها تا فینال این مسابقات پیش بروند و البته در ایستگاه آخر ناکام ماندند. این ناکامی بزرگ دلایلی زیادی دارد اما به جرات می توان یکی از مهمترین دلایل این عدم موفقیت را در بی ثبات بودن باشگاه های ایرانی بدانیم. با نگاهی به نتایجی که هر کدام از این باشگاه ها در لیگ های داخلی در طول این سالها کسب کردند مشخص می شود که عدم ثبات مهمترین حلقه گمشده در به وجود آمدن این حسرت بزرگ محسوب می شود.  

 

1- سپاهان

سپاهانی‌ها بیشترین حضور را بین تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا دارند. زردپوشان نصف جهان تا به حال 10 بار در بالاترین سطح فوتبال آسیا حضور داشتند که حاصلش تنها یک نایب قهرمانی است. در طول این سالها که تیم محبوب اصفهان در لیگ قهرمانان تقریبا حضور  مداوم داشت، عملکرد خوبی در لیگ و جام حذفی از خود به جای گذاشت. 4 قهرمانی لیگ و حذفی از آنها به عنوان پرافتخار ترین تیم یک دهه اخیر فوتبال کشور ساخت. سپاهان همچنین یک بار نایب قهرمان لیگ شد. مقام‌های سوم، چهارم (دوبار)، پنجم، ششم، هفتم، نهم و دهم رده های دیگری است که سپاهان در 14 دوره لیگ بدست آورد. 

 

2- استقلال

پس از سپاهان تیمی قرار می‌گیرد که پرافتخار ترین تیم ایرانی در مسابقات باشگاه های آسیا محسوب می شود. اما آبی ها با 8 حضور در لیگ قهرمانان تنها یک بار در سال 2013 به نیمه نهایی رسیدند. آنها البته یک افتضاح هم در سال 2007 به بار آوردند. جایی که به دلیل دیر ارسال کردن مدارک به ای اف سی  پیش از شروع مسابقات کنار گذاشته شدند. استقلال در این مدت در مسابقات داخلی توانست 3 قهرمانی لیگ و جام حذفی را کسب کند. سه بار هم نایب قهرمان لیگ و سه بار سومی از دیگر نتایج قابل قبول آبی های پایتخت است. مقام های چهارم، پنجم، نهم و سیزدهم دیگر رده هایی است که استقلال در این سالها کسب کرد.

 

 

3- پرسپولیس

دیگر تیم محبوب پایتخت اگر حضور در فصل جدید لیگ قهرمانان را به حساب نیاوریم دقیقا نصف رقیب دیرینه خود در این سالها حضور در این لیگ را تجربه کرد. تنها 4 بار و بدون موفقیت خاصی. پرسپولیس در این مدت در مسابقات داخلی توانست 2 بار قهرمانی لیگ و جام حذفی را کسب کند. یک نایب قهرمانی لیگ و دوبار سومی از دیگر نتایج قرمزهای پایتخت است. آنها همچنین چهارم (سه بار)، پنجم( دوبار)، هفتم، نهم و دوازدهم شدن در لیگ را تجربه کردند.

 

4- فولاد خوزستان

حرفه ای ترین باشگاه ایرانی در این سالها با حساب فصل جدید 3 بار حضور در لیگ قهرمانان را تجربه کرد که این سه حضور موفقیت خاصی برای آنها به همراه نداشت. فولادی ها در این مدت در لیگ برتر 2 بار قهرمانی را تجربه کردند. دو رده سومی هم از نتایج قابل قبول آنها محسوب می شود. مقام های دیگر آنها در این سالها چهارم، ششم، هفتم، هشتم، دهم، چهاردهم و پانزدهم بوده است. و البته یک سقوط به لیگ دسته یک که به خوبی نوسان شدید فولادی ها را نشان می دهد.

 

5- ذوب آهن

 سبز پوشان اصفهان 4 بار در لیگ قهرمانان حضور داشتند. که با یک بار نایب قهرمانی در سال 2010  به همراه همشهری خود بهترین عملکرد را بین تیم های ایرانی دارند. تیم دوم اصفهان هیچ وقت قهرمان لیگ برتر نشد. سه نایب قهرمانی بهترین عملکرد آنها در تاریخ شان محسوب می شود. البته 2 بار قهرمانی در جام حذفی تا حدودی جبران نایب قهرمانی های متعدد سبزپوشان را می کند. مقام های سوم، چهارم، ششم(سه بار)، هشتم (دو بار)، سیزدهم و چهاردهم دیگر رده هایی بود که ذوب آهن در این سالها کسب کرد.

 

6- تراکتور سازی

 با حساب فصل جدید لیگ قهرمانان آنها سومین فصل متوالی هست که حضور در آسیا را تجربه می کنند. سرخپوشان تبریز تا به حال موفق به قهرمانی در لیگ نشدند و تنها فصل گذشته نخستین قهرمانی خود در جام حذفی را کسب کردند. آنها البته دو بار نایب قهرمانی در لیگ را تجربه کردند. پنجم، ششم و هفتم دیگر رتبه های آنها در لیگ بود. البته سقوط در لیگ نخست حرفه ای هم در کارنامه آنها دیده می شود.

 

7- سایپا کرج

خودروسازان تنها یک بار توانستند جواز حضور در لیگ قهرمانان را کسب کنند. آن هم مربوط به زمانی می شود که با علی دایی در فصل 86-85 قهرمان لیگ برتر شدند. کرجی ها افتخار دیگری در این مدت نه در لیگ و نه در جام حذفی کسب نکردند. تنها حضورشان در لیگ قهرمانان هم موفقیتی برای آنها به همراه نداشت. مقام های سوم، ششم، هشتم(سه بار)، دهم، یازدهم(سه بار) و سیزدهم (دوبار) رتبه هایی دیگری است که در تاریخ لیگ برتر بدست آوردند.

 

8- صبا

قمی ها دوبار موفق به حضور در لیگ قهرمانان شدند. آنها در این مدت تنها یک بار در فصل 84-83 با شکست دادن ابومسلم قهرمان جام حذفی شدند و افتخار دیگری ندارند. مقام های آنها  در طول حضورشان در لیگ برتر هم شامل رتبه های سوم، چهارم( دوبار)، ششم (دوبار)، نهم (سه بار)، دهم و سیزدهم می باشد. 

 

 9- نفت تهران

نفتی ها چهارمین سال حضور خود در بالاترین سطح فوتبال ایران را تجربه می کنند. آنها امسال برای نخستین بار طعم حضور در لیگ قهرمانان را می چشند. نفت با یک مقام سومی و دو مقام پنجمی در این سال ها خود را به عنوان تیمی مدعی معرفی کرده است.  

     
آی اسپورت
2015-03-06 01:39:47
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر