فهرست
ایران-توگو؛ فدراسیون می‌تواند؟
ایران-توگو؛ فدراسیون می‌تواند؟

ایران-توگو؛ فدراسیون می‌تواند؟

آی اسپورت – برنامه آماده‌سازی تیم ملی طبق پیش‌بینی صورت گرفته قرار بود در کازان روسیه استارت بخورد، اما با لغو بازی دوستانه مقابل توگو در این شهر، برنامه‌های کارلوس کی‌روش نیز باید با تغییراتی مواجه شود. طبق برنامه قرار بود تیم ملی ایران در 13 و 18 مهرماه در شهر کازان به مصاف تیم‌های توگو و روسیه برود. حالا فدراسیون فوتبال قصد دارد دیدار دوستانه با توگو را در تهران برگزار کند که از همین‌رو مشکلاتی قانونی ایجاد می‌شود.

فیفا اجازه برگزاری دو بازی در فاصله زمانی کوتاه در دو قاره مختلف را نمی‌دهد. از همین‌رو امکان برگزاری دیدار دوستانه مقابل توگو در تهران و دیدار دوستانه مقابل روسیه در کازان وجود ندارد و فقط تغییر تاریخ می‌تواند شرایط را برای برگزاری هر دو دیدار فراهم کند. با توجه به این مسئله، گویا کمیته روابط بین‌الملل فدراسیون فوتبال برای تغییر تاریخ دیدار دوستانه مقابل توگو مکاتباتی را انجام داده که البته هنوز پاسخی دریافت نکرده است. با این حال کمی بعید به نظر می‌رسد که بتوان بازی با توگو را در تاریخ 5 اکتبر یا زودتر از آن در تهران برگزار کرد.

براساس قوانین بین‌المللی، برای برگزاری هرگونه مسابقه بین‌المللی در هر قاره‌، کنفدراسیون فوتبال آن قاره 21 روز قبل باید مطلع شود و فیفا هم 14 روز قبل از برگزاری مسابقه، باید آن را تأیید کند. در آیین‌نامه فیفا نیز طبق ماده 1-5 که مهدی تاج هم به آن استناد کرده، برگزاری بازی در دو قاره مختلف به این دلیل منع قانونی دارد که فاصله پروازی تیم‌ها نباید بیشتر از 5 ساعت شود. با این تفاسیر باید به این جمع‌بندی رسید که اگر تیم ملی کشورمان نتواند بازی با توگو را در روسیه برگزار کند، به راحتی نمی‌تواند تاریخ آن را در ماه اکتبر تغییر بدهد که به عنوان مثال در تهران میزبان بازی باشد.

با شرایط موجود و با توجه به برگزاری دیدار دوستانه ایران و روسیه در تاریخ 10 اکتبر، بهترین راه حل، فراهم کردن سفر توگویی‌ها به روسیه و بازی دوستانه با این تیم در شهر کازان است. به این دلیل که پیش از این مجوزهای لازم برای برگزاری بازی دوستانه ایران - توگو در روسیه گرفته شده و با فاصله اندک باقی مانده، به راحتی نمی‌توان مجوز جدیدی دریافت کرد.

 در صورتی که فدراسیون فوتبال نتواند شرایط برگزاری بازی ایران - توگو در روسیه را فراهم کند، لغو این بازی در اردوی پیش‌رو بسیار بالاست و اگر اصراری به برگزاری بازی با این تیم باشد، شاید بازی ایران - توگو در آبان‌ماه برگزار شود.

تسنیم

۲    
آی اسپورت
2017-09-25 13:08:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر