فهرست
استانکو، معمار فوتبال نوین ایران
استانکو، معمار فوتبال نوین ایران

استانکو، معمار فوتبال نوین ایران

آی اسپورت - فضای مجازی اگر در ابتدای دهه هفتاد وجود داشت، قاب های ماندگارتر بیشتری از استانکو پوکله کوویچ کروات را می توانستیم ببینیم، سرسلسله حضور ویچ ها در فوتبال ایران. مردی که فوتبال ایران شاید بسیار به او مدیون باشد. گذشتن از فضای سنتی فوتبال آن روزها سخت بود و دشوار، عبور از آن به منزله کنار گذاشتن تیمسارهاو سلطان ها بود البته قبل از پدید آمدن خط تولید القابی چون ژنرال ها و امپراطورها و احیانا آقا معلم ها.

چه بسا که اگر شرایط این روزهای فوتبال ما حاکم بود القابی هم به مناسبت موفقیت های او ساخته می شد. ورود استانکو به این فوتبال یعنی کنار رفتن سبک فوتبال سنتی. یعنی جایگزینی بازی شناور با چینش ۱_۶_۳، به جای ۲_۴_۴ سنتی با یک مدافع پوششی و یک مدافع جلوزن و یا به فراموشی سپردن سیستم ۲_۵_۳ با پیستونهای کناری و گپ های زیاد پشت دفاع در زمان حمله.

شاید اصطلاحاتی مانند خواب مناسب و تغذیه سالم و حرفه ای زندگی کردن بازیکن، از زمان او بیشتر در گنجینه ادبیات فوتبال ما پررنگ تر شد. همزمان با ورود او اتفاقا از خریدهای جدید بازیکنان جوانی مانند دایی، باقری، مهدوی کیا، میناوند و بزیک در پرسپولیس رونمایی شد. دو قهرمانی پیاپی در سالهای ۷۴ و ۷۵، و یک مقام سومی باشگاههای آسیا در قالب قدیم برای پرسپولیس به ارمغان آورد و همچنین طلسم هفت سال شکست نخوردن استقلال در دربی را شکست. اما مهمتر از همه این عناوین، گشودن دریچه ای نو و نگاه حرفه ای تر به فوتبال بود که از او برای ما به جا مانده.

اگرچه استانکو مدت کوتاهی قبل از پرسپولیس سرمربی تیم ملی هم بود و در بازی های هیروشیما، همان جا که طحال دایی در حین بازی پاره شد، با نهایت بدشانسی فقط با یک شکست از گروه چهار تیمی حذف شد ولی هنوز هم سبک بازی شناور و چشم نواز تیم او در ذهن هواداران قدیمی تر فوتبال هست، او اولین مربی غیر بومی بعد از انقلاب تیم ملی هم بود.

اگر برانکو را پرفسور فوتبال نوین پرسپولیس بدانیم که ساختار و ذهنیت های برتری طلبی را در این تیم نهادینه کرد و ساخت، شاید بدون اغراق استانکو را بتوانیم معمار فوتبال نوین ایران نامید در روزگاری که هنوز مربیانی بودند که در بین آنها ناهار قبل از بازی تیم، دیزی یا چلوکباب برگ مرسوم بود.

۲۹ ۱  
آی اسپورت
2020-12-28 18:41:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
رضا کیان
دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۹، ۱۹:۵۹
استانکو مربی بزرگی بود اما قهرمانی های پیروزی در اون پریود تاریخی مثل این دوره کاملا گلخانه ای و حکومتی بودند پیروزی را بشدت تقویت کردند و استقلال قهرمان آسیا را بشدت تضعیف اونوقت ها سازمان تربیت بدنی بود که به فوتبال ایران گند میزد حالا وزارت ورزش ....
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر