فهرست
"آزار" شانسی برای توپ طلا دارد؟
"آزار" شانسی برای توپ طلا دارد؟

"آزار" شانسی برای توپ طلا دارد؟

آی اسپورت - با دنباله‌روی از شیوه برتری‌جویی ژوزه مورینیو، بازیکنان چلسی پیشرفت زیادی در زمینه تمرکز بر روی بازی بعدی، مبارزه بعدی و جام بعدی به جای قبلی داشته‌اند. یک هفته بعد از قهرمانی در جام اتحادیه، جشن آنها به طور کامل تمام شده و آبی‌ها می خواهند لیگ و لیگ قهرمانان را به بهترین شکل ممکن به پایان ببرند. مربی پرتغالی بعد از پیروزی برابر تاتنهام گفت هر بار که جامی می‌برد انگیزه بیشتری برای فتح جام بعدی پیدا می کند.

یکی از بازیکنانی که تا اینجای فصل تحسین برانگیز بوده، ادن آزار است که به قول سزار آسپیلیکوئتا می تواند یک روز توپ طلا را ببرد. البته سختی کار او عبور از لیونل مسی و کریستیانو رونالدو است که نه تنها در هفت سال اخیر این جایزه را بین خودشان تقسیم کرده اند بلکه استانداردهای کسب باارزش‌ترین جایزه شخصی فوتبال را بالابرده و اصولا فرایند جدیدی برای آن تعریف کرده‌اند.

آزار 24 ساله البته فرصت دارد و از همین حالا خود را در میان‌ بهترین‌های جهان مطرح کرده. با توجه به سلطه بی‌چون و چرای مسی و رونالدو عنوان «سومین بازیکن جهان» در سال‌های اخیر مطرح شده و آزار خود را به عنوان یکی از کاندیداهای دریافت این عنوان غیررسمی نشان داده و در کنار امثال پل پوگبا و نیمار منتظر افت اجتنا‌ب‌ناپذیر ناشی از افزایش سن رونالدو و مسی است.

هفته قبل آزار به ایندیپندنت گفت دوست دارد توپ طلا را ببرد اما باید قبل از آن از دو سه جهت پیشرفت‌هایی بکند ضمن اینکه برای او هدف اصلی نیست هر چند موفقیت بزرگی است.

همین«هدف اصلی نبودن» شاید یکی از مهمترین موانع بر سر راه این بلژیکی برای کسب توپ طلا باشد. شاید او در زمین بیش از حد از خودگذشتگی نشان می دهد، شاید زیادی بازی خود را در خدمت تیم قرار می‌دهد و جوایز فردی مستلزم نمایش فردی است. این جایزه‌ای است که صرفا به خاطر بازیکن مورینیو بودن به کسی نمی دهند بلکه کسی این جایزه را می گیرد که بداند بهترین کار برای موفقیت تیم چیست.

در دیدارهایی مثل بازی چهارشنبه با وستهام که هر توپی به او می رسید گویا به پایش چسبیده بود و هر بار تیمش از زیر فشار خارج می شد، ارزش او را برای چلسی بیش از پیش به اثبات می رساند؛ بخش دیگر بازی او گلش بود که باید چشم رای‌دهندگان توپ طلا بعد از دوران رونالدو و مسی را بگیرد.

اما چلسی بیش از آنکه به او عنوان گلزن نیاز داشته باشد-آنها برای این کار بازیکنان دیگری دارند-می خواهد که دررو باشد و توپ‌نگه‌داری درخشان که بتواند در مواقع لازم دو سه نفری را به خود مشغول کند.

این نیز یکی دیگر از آثار مورینیو است که تیم را بالاتر از هر کس و چیزی قرار می دهد؛ نباید فراموش کرد که در ماه‌های اول دوره دوم کار، مورینیو در چلسی نسبت به آزار سخت گرفت و او را به بازیکنی در خدمت تیم مبدل کرد.

آزار اما نگاه دیگری نسبت به این قضیه دارد:«ما رابطه خاصی با هم داریم. یک خوبی مورینیو این است که به ما اجازه می دهد بازی خودمان را بکنیم، چندان مرا تحت فشار نمی گذارد و از این بابت واقعا ممنونم. خوب و بد ما را هم خیلی راحت و مستقیم می گوید. فکر نمی کنم او من را عوض کرده باشد، او به من یاد داده حرفه‌ای‌تر باشم و در زمین بهتر بازی کنم. فکر نمی کنم ذهنیت من عوض شده باشد، اصولا خیلی قابل تغییر نیست. من هر کسی هستم، هستم. او همیشه به من گفته بهترین بازی را از خودم بگیرم.»

او همچنین به آزار کمک کرده با خبرگی بیشتری با لیگ برتر منطبق شود که این هم می تواند مانع دیگری برای رسیدن به توپ طلا باشد. بعد از رونالدوی 2008 هیچ بازیکنی از لیگ برتر به این عنوان نرسیده و از سال 1968 تنها یک بازیکن انگلیسی این جایزه را برده؛ مایکل اوون در سال 2001.

توجیه دلایل این ناکامی انگلیسی‌ها سخت است؛ کیفیت نسبتا پایین انگلیس در این دوره شاید دلیل کلیدی باشد اما عامل دیگر می تواند شیوه بازی باشد.

آزار شاید در فیزیکی‌ترین لیگ اروپا بیشتر از هر کس دیگری مورد خطا قرار بگیرد، خودش از این بابت ناراحت نیست اما این شاید دلیلی باشد برای اینکه هیچ وقت نتواند داشته‌های ذاتی خود را به نحوی به نمایش بگذارد که جوایز با آن به دست آید.

او در مصاحبه با ایندیپندنت گفته بود:«خب، این ویژگی فوتبال انگلیس و شاید زیبایی آن است البته به شرطی که بیش از حد نشود. مدافعانی هستند که انگلیسی بازی می کنند و من باید خودم را با آنها وفق بدهم، همیشه برابر مدافعان اینطور بوده‌ام. شاید خیلی هم بد نباشد که اینقدر خطا روی من می شود!» البته این روش فوتبال شاید مانع از گلزنی او به اندازه‌ای شود که رای‌دهندگان را برای انتخاب او مجاب کند.

اما مورینیو بزرگترین مانع برای رسیدن آزار به توپ طلا است. جالب است یادآوری کنیم که رونالدو هیچ وقت در دوران سه ساله حضور مورینیو در رئال مادرید به این توپ نرسید و در سال 2013 به این عنوان دست یافت که در نیمه‌اش مورینیو از سانتیاگو برنابئو رفته بود.

مربی پرتغالی متخصص جام بردن است اما این شاید نتیجه اتکای زیاد به بازی دفاعی در مهمترین مسابقات است. فینال جام اتحادیه نمونه خوبی بود؛ آزار یک عنصر محوشده در روش مربی پرتغالی بود که گل نخوردن اولویت نخست را دارد و در این مورد البته به نتیجه رسید.

آبی‌ها جام را بالای سر بردند اما دفاع این تیم بود که مورد تحسین قرار گرفت آن هم در تیمی که آزار، دیه‌گو کاستا، اسکار و سسک فابرگاس را به عنوان عناصر هجومی در اختیار دارد و همچنان تیمی نتیجه‌گرا محسوب می شود و همین مانع از رسیدن جوایز فردی به بازیکنان می شود.

آزار بی شک فوتبالیست مستعدی است و دارایی بزرگی برای چلسی یا هر تیم دیگری که برایش بازی کند، محسوب می شود. آسپیلیکوئتا به درستی او را رقیب آینده توپ طلا دانسته اما مانند هر چیز دیگری در زندگی رسیدن به این افتخار به کمی شانس هم نیاز دارد.ش

  ۱  
آی اسپورت
2015-03-07 23:17:39
نظر دهید

۱ نظر
گتاب سیتی وچون
يكشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۳، ۰۰:۰۰
بهتر از بیل و بنزما و خامس ولی تنها بدیش اینه که زیاد توپو نگه میداره تو تک به تک هم پاس میده مثل مسی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر