فهرست
طلسم‌شکنی استقلال با محمود فکری
طلسم‌شکنی استقلال با محمود فکری

طلسم‌شکنی استقلال با محمود فکری

آی اسپورت - اغلب کارشناسان نسبت به عملکرد تاکتیکی استقلال مقابل پیکان انتقاد داشتند و نقدهای آنها نیز تا حد قابل ملاحظه‌ای درست بود چون آبی‌پوشان طرح‌های کارآمدی برای عبور از دفاع چندلایه حریف ارائه نکردند و در نهایت امتیازات میان مردان محمود فکری و شاگردان مهدی تارتار تقسیم شد. از طرف دیگر، طی سه هفته قبل از این بازی هم انتقاداتی پیرامون هماهنگ نبودن بازیکنان استقلال مطرح می‌شد که مربیان این تیم در پاسخ به آنها مدعی بودند با توجه به دیر شروع شدن تمرینات، کاملاً بدیهی است هماهنگی همه نفرات زمان می‌برد و باید در خلال برگزاری مسابقات به آن دست پیدا کرد.

با وجود همه نقدهای تاکتیکی که به استقلال مطرح می‌شود، یک نکته را نباید از یاد برد و آن هم پایان دوران استارت‌های ضعیف این تیم در هفته‌های آغازین پیکارهای لیگ برتر است. مسئله‌ای که طی پنج فصل گذشته به‌معنای واقعی کلمه برای آبی‌ها دردسر ایجاد کرد و نقش به‌سزایی در قهرمان نشدن آنها داشت. این مشکل حالا دیگر وجود ندارد و استقلالی‌ها کاری به پایین جدول ندارند.

 

روزهای تلخ با منصوریان

یکی از مواردی که خود علیرضا منصوریان نیز در مصاحبه‌هایش به آن اذعان کرد، استارت بسیار بد استقلال در دوران تحت هدایت این مربی بوده است. آبی‌پوشان در پایان هفته چهارم لیگ شانزدهم (فصل ۹۶ - ۹۵) اصلاً وضعیت خوبی نداشتند و در رتبه پانزدهم جدول قرار گرفته بودند طوری که همان روزها شایعات زیادی پیرامون احتمال برکناری منصوریان بر سر زبان‌ها بود. استارت ضعیف استقلال در لیگ هفدهم هم تداوم یافت و این تیم پس از برگزاری هفته چهارم آن فصل اصلاً جایی میان هشت تیم نیمه بالایی جدول نداشت. البته منصوریان در لیگ شانزدهم توانست به اوضاع سر و سامان بدهد و با اوجگیری در نیم‌فصل دوم موجب رضایت هواداران شود ولی حکایت در لیگ هفدهم تکرار شد و عمر حضور این مربی به روی نیمکت استقلال حتی به هفته دهم هم نرسید.

 

شفر و عملکرد متوسط

استارت استقلال در لیگ هجدهم همراه با شفر به‌معنای واقعی کلمه متوسط بود. البته با توجه به اینکه مهره‌های بسیار ارزشمندی نظیر امید ابراهیمی، تیام، جپاروف و مجید حسینی از این تیم جدا شده بودند، باید به مرد آلمانی حق داد که در ابتدای کار دچار مشکل شود ولی حضور دیرهنگام این مربی در تهران برای آغاز تمرینات و خریدن بازیکنان بسیار ضعیف برای جانشینی مهرهای جدا شده مشکلی بود که تا پایان نیم‌فصل اول استقلال را آزار داد و در نهایت هم کار به جایی رسید که پیرمرد آلمانی پایان فصل را ندید و پس از ناکامی مقابل پدیده در مشهد اخراج شد.

 

شوک ایتالیایی

استقلال فصل گذشته نیز آغاز نامناسب مسابقات و تبعات ناشی از آن را با تمام وجود احساس کرد. آبی‌ها طی چهار هفته آغازین فصل قبل با استراماچونی به‌معنای واقعی کلمه پرحاشیه و ضعیف ظاهر شدند طوری که در خاتمه هفته چهارم تا رتبه پانزدهم جدول نزول کرده و انواع ناکامی‌ها را نیز به چشم دیده بودند؛ از عدم کسب پیروزی گرفته تا مغلوب شدن در دربی پایتخت. البته باید این مسئله را نیز مد نظر قرار داد که مرد ایتالیایی پس از وارد شدن این شوک بزرگ به استقلال، توانست یک شوک مثبت نیز وارد کند و با کسب پیروزی‌های متوالی موجب رسیدن آبی‌ها به صدر جدول در هفته‌های پایانی نیم‌فصل اول شود.

 

پایان روزهای تلخ

استقلال هم‌اکنون در خاتمه هفته چهارم فصل جدید، با کسب هفت امتیاز در رتبه چهارم جدول قرار دارد و اختلاف این تیم با صدرنشین فقط سه امتیاز است که با توجه به هفته‌های بسیار زیاد باقی‌مانده تا پایان مسابقات اصلاً رقم قابل ملاحظه‌ای تلقی نمی‌شود. البته کسی منکر ضعف‌های فنی استقلال به ویژه در فاز تهاجمی نیست و بدون شک  اگر قرار باشد آبی‌ها مانند بازی با پیکان ظاهر شوند، دردسرهای بسیار زیادی برای محمود فکری ایجاد خواهد شد ولی در کنار نقد مذکور نباید فراموش هم کرد که ابی‌ها از شر استارت ضعیف در ابتدای مسابقات خلاص شده‌اند و همین مسئله می‌تواند در پایان فصل کمک مؤثری به استقلال بکند.

 

خبر ورزشی 

۱    
آی اسپورت
2020-12-05 16:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر