فهرست
یادداشت: فرصتی برای مشخص شدن عیار یونایتد فن خال
یادداشت: فرصتی برای مشخص شدن عیار یونایتد فن خال

یادداشت: فرصتی برای مشخص شدن عیار یونایتد فن خال

آی اسپورت - نخستین جام فصل به ژوزه مورینیو و چلسی رسید و 91 تیم دیگری که در لیگ‌های مختلف پشت سر آبی‌های لندن قرار دارند، می دانند شلوغی آخر فصل از همینجا شروع می شود. قطعا منچستریونایتد هم استثنا نیست و باید بازی‌های نه چندان خوب خود در هفته‌های اخیر برابر رقبای نه چندان مطرح را به دست فراموشی بسپارد چون بازی‌های مهمی در پیش دارد. آرسنال، تاتنهام و لیورپول در ماه مارس و منچسترسیتی و چلسی در اوایل آوریل.

غیر از بازی آرسنال که دوشنبه در ورزشگاه اولدترافورد و در مرحله یک چهارم نهایی به انجام می رسد، بازی‌های دشواری پشت سر هم در پیش است اما لویی فن‌خال نظر دیگری دارد:«هر مسابقه به اندازه بعدی مهم است و هر نتیجه می تواند روی بعدی تاثیر بگذارد. ما در نبرد پرهیجانی در لیگ برتر حاضریم و بازی آرسنال ربطی به آن ندارد اما اگر نتیجه خوبی از این بازی بگیریم حس خوب و اعتماد به نفس را به بازی‌های بعدی خود می بریم. فوتبال معمولا اینطور است.»

این «اگر» فرضیه کمی بزرگ است با توجه به بازی‌هایی که یونایتد اخیرا کرده هرچند جایگاه خود در میان چهار تیم بالای جدول را حفظ کرده و برد یک-2 شیاطین سرخ در امارات در ماه نوامبر نه تنها نخستین برد خارج از خانه تیم با فن‌خال بود بلکه نمونه‌ نادری از فرصت‌طلبی این تیم بود. آرسنال با آن باخت به رده هشتم سقوط کرد اما بعد از آن روند خوبی را در پیش گرفت. یونایتد تا رده چهارم بالا رفت و از آن به بعد گاهی یک رده بالا رفته و گاهی یکی پایین آمده. اما بحث داغی که مطرح می شود این است که آیا منچستریونایتد زیر نظر فن‌خال پیشرفت قابل توجهی داشته یا نه.

برد خانگی آخر تیم برابر ساندرلند بارزترین دلیل تردیدهای منتقدان با وجود جایگاه قابل قبول تیم در جدول بود. تیم پیروز چقدر معمولی و پیش پا افتاده بازی کرد؟ پاس‌های رو به عقب از وسط زمین برای داوید دخئا با هوی هواداران همراه می شد. پاس‌های کند و کناری باعث شد هواداران فریاد بزنند:«حمله کنید، حمله کنید.» آنخل دی‌ماریا بدون در نظرگرفتن مبلغ 60 میلیون‌پوندی‌اش هیچ کاری نکرد تا اینکه بین دو نیمه تعویض شد. رادامل فالکائو هم بهتر نبود و به همین دلیل یونایتد نتوانست روی نقاط قوتش تکیه کند؛ فان‌خال هم بعد از آنکه مهاجم کلمبیایی پنالتی مهم نیمه دوم را گرفت مارونه فلاینی را به جای او به بازی آورد. خوان ماتا در پنج دقیقه آخر بازی آمد و هیچ حرکت هوشمندانه‌ای در خط هافبک یونایتد دیده نمی شد. عدنان یانوزای در نیمه دوم بازی کرد و اشلی یانگ نسبتا بد نبود، حرکاتی از دو سمت می شد اما نه از عرض استفاده می شد نه توپی پشت مدافعان ارسال می شد. و یونایتد فقط با ساندرلند بازی می کرد، میهمانی که مثل برنلی در بازی خانگی قبلی یونایتد، رنگ‌پریده و کسالت‌آور بازی می کرد.

اما فن‌خال بعد از بازی از جایگاه تیمش دفاع کرد و اینکه تیم سوم جدول نمی تواند آنقدرها هم بد باشد(البته بعد به رده چهارم سقوط کردند). بعد از آن که رایان گیگز،‌دستیارش به خاطر گل دقایق پایانی بازی در زمین نیوکاسل واکنشی نشان نداد و خبرنگاران خواستند به قضیه بپردازند، فن‌خال جبهه گرفت و به این کار معروف است. این هلندی شاید تعجب می کند از اینکه دیگران روی نقاط منفی تیم برنده دست می گذارند اما چند هفته آینده خیلی چیزها را مشخص می کند. او می گوید با آمار حرف می زند نه تردیدها و شایعات و وقتی یونایتد با رقبای بزرگتری مواجه شود، حقایق معلوم می شود.

برنده بازی دوشنبه شانس زیادی برای قهرمانی این فصل جام حذفی دارد چون آرسنال به عنوان مدافع قهرمانی به اولدترافورد می آید و بیشتر تیم های بزرگ لیگ برتری پیش از این حذف شده اند. برخی می گویند جام حذفی پارسال به نجات آرسن ونگر آمد و مربی آرسنال ارزش آن را حالا بیشتر می داند.

او همیشه حضور در لیگ قهرمانان را ترجیح داده به خاطر منافع مالی‌اش اما برای هوادارانی که می بینند تیم در مراحل حذفی به جایی نمی رسد، از این وضعیت خسته‌ شده‌اند. او نزدیک به 20 سال است که در فوتبال انگلیس حضور دارد اما فن‌خال هنوز یک سال نشده و باید دید مربی هلندی چه نگرشی درباره موفقیت دارد. آیا حرکت در اتوبوس سرباز به عنوان قهرمان است یا برگرداندن تیم به لیگ قهرمانان؟ شاید هم هر دو؟

او که می داند رویای عبور از چلسی و قهرمانی لیگ برتر دست‌نیافتنی است، گفت:«بردن یک جام در سال اول فوق‌العاده خواهد بود. من هر جایی که بودم در فصل اول جامی به دست آورده‌ام. اما مهمترین هدف ما در این فصل کسب سهمیه لیگ قهرمانان است. اگر به این هدف نرسیم می توانید نام شکست را روی فصل ما بگذارید. البته سهمیه لیگ قهرمانان و قهرمانی جام حذفی ایده‌آل خواهد بود اما برای یک باشگاه بزرگ لیگ قهرمانان بالاترین سطح است.»

با این ایده فن‌خال هم مثل ونگر فکر می کند. سر الکس فرگوسن همیشه هر جامی را بهتر از هیچ می دانست و فن‌خال هم ممکن است به این نتیجه برسد اگر تیمش در همه جبهه‌ها شکست بخورد هرچند الان بر نظر خود پافشاری می کند:«هر کسی قهرمانی در جام حذفی را دوست دارد اما این باعث نمی شود شما به لیگ قهرمانان بروید.»

ونگر یک بار کسب سهمیه لیگ قهرمانان را جام چهارم توصیف کرده و گفته بود از خیلی جام‌های دیگر مهمتر است و فن‌خال گفت:«نظر او درست است، ونگر همیشه درست می گوید.»

 

پل ویلسون

گاردین

 

  ۱  
آی اسپورت
2015-03-08 22:41:04
نظر دهید

۱ نظر
گتاب سیتی وچون
يكشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۳، ۲۰:۵۶
از فن خال بعید بود،ونگر کجا همش راست میگه؟میاد خوزه رو دس میندازه اونوقت1جام هم هنوز نیاورده
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر