فهرست
چرا کاوه را ندیدید؟
چرا کاوه را ندیدید؟

چرا کاوه را ندیدید؟

آی‌اسپورت- بازی‌اش را در ایران ندیدید. فقط منصوریان و کی‌روش و یا نویسندگان ورزشی را نمی‌گویم. حتی طرفداران استقلال هم او را ندیدند. او باید بازیکن محبوب و ستاره بزرگ استقلال می‌شد اما طرفداران در خلسه علی منصور و حرکاتش و آیکن‌هایی مثل مهدی رحمتی و امید ابراهیمی و حتی بازنشسته‌ای مثل فرهاد مجیدی، کاوه را آن‌طور که باید و شاید ندیدند. متوجه نشدند دلیل کم گل زدن او در فصل قبل این بود که خودش به عنوان یک استراتژیست، امواج هجومی آبی‌ها را طراحی می‌کرد. به مرکز زمین می‌آمد و یا به گوش راست می‌رفت و برای هم‌تیمی‌هایش فرصت گل درست می‌کرد. بعضی‌ها این‌گونه‌اند. داخل زمین، خودشان به یک شبه مربی بدل می‌شوند و گاه حتی برتر از مربی اصلی ظاهر می‌شوند.

مجتبی جباری همیشه این‌گونه بود. چه وقتی در ابومسلم بود و چه در استقلال. خودش با نگاه و ایده خودش، تاکتیک طراحی می‌کرد. برای همین هیچ‌وقت رابطه خوبی با مربی‌ها نداشت. کاوه هم اینگونه است. استقلال پرطراوت نیم‌فصل دوم سال پیش، مدیون فهم غیرمعمول کاوه از بازی فوتبال بود. او خودنما نبوده و نیست و آن‌قدر فوتبال را دوست دارد (مثل مجتبی) که می‌تواند درخشش خود را لابلای یک نمایش تیمی ممتاز محو کند. او سال پیش شش گل زد و ۷ گل ساخت و از دلایل بزرگ صعود تیم منصوریان در جدول لیگ بود.  تأثیر کاوه در استقلال را می‌توان در فقدان او جست‌وجو کرد. قربانی و سجاد به‌وضوح فاقد درک مدرن کاوه از جریان بازی هستند. بازیکنانی کم‌روحیه که در هر صحنه به دنبال رفع مسئولیت هستند و هیچ اشتیاقی برای تبدیل یک صحنه معمولی در هجده‌قدم به نمایشی بزرگ از فوتبال مدرن ندارند. بدون کاوه طرح‌های تاکتیکی معمولی منصوریان در فاز حمله به هیچ جایی نرسیدند.

چرا کی‌روش او را ندید؟ فکر کنم کی‌روش آن‌قدر با سه گزینه اصلی نوک حمله خود دردسر داشت که خودخواسته چشم بر کاوه بست. برای کی‌روش انتخاب میان سردار و گوچی و کریم انصاری‌فرد خود یک چالش به تمام معناست. تازه به این‌ها باید طارمی را هم اضافه کرد که خب کی‌روش او را به کناره‌ها برد و کمی از دشواری تصمیم‌گیری خود کاست. حالا با افت سردار و گوچی و محرومیت طارمی، کاوه آن فرصتی را که شایسته‌اش بود پیدا کرده است. و تااین‌جا هم چه در شارلوا و چه در تیم ملی عالی ظاهر شده است . هرچند به نظر می‌رسد او یک مهاجم باکس نباشد. او یک خط عقب‌تر و در گوش‌ها، کانال لازم برای نمایش خلاقیت خود را پیدا می‌کند. در شارلوآ او بیشتر متمایل به سمت چپ بازی می‌کند و این‌گونه می‌تواند هم گل بزند و هم از خلاقیت و روحیه تیمی ممتازش، برای گل‌سازی استفاده کند. و خب با این خصوصیات او در تیم ملی بیش از هر بازیکنی رقیب مهدی طارمی خواهد بود. کی‌روش در سمت چپ تیم ملی باید از میان طارمی، امیری و کاوه انتخاب کند.  چه انتخاب سخت و دل‌پذیری.

برگردم به همان ابتدای مطلب. چرا بازی کاوه را ندیدید؟ چرا آن‌گونه که مستحقش بود از او تجلیل نکردید؟ با شما هستم طرفداران فوتبال. با شما هستم که اشک‌ها و عذرخواهی بی‌فایده روزبه چشمی پراشتباه را به شکل مبالغه‌آمیزی ارج می‌گذارید اما نتوانستید جایگاهی را که کاوه مستحقش بود به او بدهید. قبلا هم از این‌گونه اشتباهات کرده‌اید. همان‌سالی که قدر بازی مدرن و مؤثر جواد نکونام در نقش هافبک دفاعی را درک نکردید و او را رنجاندید و به جایش خودتان را برای مهدی رحمتی شرحه‌شرحه کردید. تنها یک فصل لازم بود تا ببینید کلین‌شیت‌های افسانه‌ای رحمتی چقدر مدیون سد دفاعی آقا جواد در جلوی خط دفاعی بود. نکونام که رفت رحمتی هم سقوط کرد. همانطور که با رفتن کاوه، منصوریان و افسانه‌اش سقوط کرد.

منتظر ناسزاهای شما طرفدار عزیز هستم.

۱۰۱ ۲۵  
آی اسپورت
2017-11-18 16:43:00
نظر دهید

۲۵ نظر
احمد
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۵۱
دوست عزیز نویسنده این جمله آخرت که منتظر ناسزا گویی هستی اصلا حرف جالبی نبود یه جورایی این جمله آخرت خودش یه جور توهین بود!... در مورد اینکه فرمودید هوادارا باید قدرشو می دونستند حتی یه هوادار هم از رفتنش خوشحال نشد برعکس هواداران سرخ که خیلیاشون با فحش و آنفالو طارمی و رضائیان رو بدرقه کردند!... ندیدن کیروشو توجیه کردی ولی هوادارو مقصر دونستی اونم با یه سری کلی گویی.... یا حق
کاوه
دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶، ۰۱:۳۶
آقا جواد؟؟؟!!!
محمد
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۵۴
منتظر ناسزاهای شما طرفدار عزیز هستم.
این جمله پیامش اینه که میدونم چرت نوشتم.
ارش خوشخو در این نوشته اش هم سعی دارد زیرکانه کیروش را تبرئه کند.
حمید
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۵۶
"منتظر ناسزاهای شما طرفدار عزیز هستم."
اصلا این گارد گرفتن برازنده شما نیست... شما حرف حق رو زدی دیگه چرا از ناسزا می رنجی؟ اگر یک روز هم بیای فضای مجازی حتما اخلاق ما ایرانیا دستت اومده ... به نظرم جمله آخر خراب کرد تموم اون قصر زیبایی که با کلامتون ساختید ولی ...
حرفتون حقه ... دمتون گرم با این مقاله
سهام
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۶:۰۳
مطلبتون بیش از حد احساسی بود و همین مسئله باعث شده در قسمت های مختلفی از این متن منطق وجود نداشته باشه.
فرزاد مهریار
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۶:۰۶
کاملاً درسته . ولی اگر به عبای مبارک بر نمی خوره ، این برانکو بود که پارسال وسط ناز کردن های همیشگی طارمی گفت کاوه رضایی بهترین مهاجم ایرانه . و امروز هم من دوست دارم به جای طارمی کودک صفت نامرد ، کاوه رضایی حرفه ای و آماده به جام جهانی بره
مارال
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۸:۰۴
حرفت درمورد طارمی درست نبود ، من همیشه حتی تو این سایت گفتم کاوه رضایی از بهترین مهاجماست. طارمی درسته که بد کرد با بعضی رفتاراش ولی خدایی خیلی گل زده برامون خیلی پاس گل داده خیلی موقعیت سازی کرده . ولی شما ها دارید همه زحمتاش و از یاد میبرید و این اصلا درست نیست .
فرزاد مهریار
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۹:۰۳
خانم مارال
مهدی طارمی فوتبالیست بی نظیریه ، درست . موقعیت سازه ، درست ‌. تکنیک و سرعت فوق العاده ای داره ، قبول . ولی جدا بی جنبه و بی ظرفیته . قبول کنید که این آقا رسماً مرتکب جرم خیانت در امانت شده و راست راست داره میگرده و به روی مبارک هم نمیاره . از یه همچین کسی دفاع نکنید
مارال
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۲۱:۳۶
کلا اخلاقشو کار ندارم ولی در مورد بازی کردنش گفتم اینطوری قضاوت کردن درست نیست. ولی در کل زحماتش و گل زنی هاشو اشک ریختنشو از یاد نبریم.
۹
علی پرسپولیسی
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۶:۱۱
هوادار مغز فندقی که اسطورش رو تو انگشت نشون دادنو اینستاگرامو حرفای قلمبه سلمبه پیدا کنه عاقبتش همینه. امسال وقی دیدم کاوه رفت کیف کردم . ولی هوادار بی عقل منتظر معجزات داش علی بود! کاوه نه با طارمی ولی کاملا شایسته رقابت با این سردار آزمونو انصاریفرد هست.
ميلاد
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۶:۴۶
رفتن به اروپا به نفع كاوه شد. در ايران هوادار دو روز برات هورا ميكشه ولي بعدش هزارتا ناسزا نصار خودت و خانوادت ميكنه. هر روز در بحران زندگي ميكني . مصاحبه دروغين ازت چاپ ميشه. پولتو نميدن. اگر مبلغ قرارداد رو تقريبا ٢٠٠تا ٤٠٠ هزار يورو حساب كنيم اونم ميشه تقريبا همون پول ايران. با هزينه كمتر امكانات بهتر ، هواي پاك براي خودت و خانوادت. ولي بايد سالم زندگي كني فوتبال بايد واقعا شغلت باشه نه سرگرمي. اينجا نه دستان پشت پرده هست نه جادوگر نه ليدر مفتخور . اينجا فقط تو هستي كه ميتوني يا نميتوني.
آرش کیروشیخو
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۶:۵۳
با این که پرسپولیسیم ولی در این که کاوه بازیک خوبی هست شکی نیست هم از نظر استعداد و هم از نظر کوشش و تلاش و به اضافه این بچه بازی ها و حاشیه های طارمی رو نداره.
ولی نوشته آرش خوشخو مثل همیشه سرشار از حرف های بی سرو ته است مثلا:
"مجتبی جباری همیشه این‌گونه بود. چه وقتی در ابومسلم بود و چه در استقلال. خودش با نگاه و ایده خودش، تاکتیک طراحی می‌کرد. برای همین هیچ‌وقت رابطه خوبی با مربی‌ها نداشت. کاوه هم اینگونه است."
اتفاقا کاوه اگه سر خود بود الان تو تیم شارلوا فیکس نبود. این یکی از چرند های نویسنده. خیلی بیشتر از این میشه حرف های چرند از مقاله در اورد.
اما نکته بعدی تبرئه کردن کیروش هست. مثل مرد بگو کیروش اشتباه کرد و از کیروشی پور بودن دست بردار و کار کیروش رو توجیه نکن.
علیرضا
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۰۲
عزیز من... کی روش اشتباه نکرده.. اتفاقا باعث تشویق و تحرکی کاوه رضایی به رفتن به اروپا و استفاده از استعدادش در پتانسیل های سخت ت و حرفه یا اروپا شده.... کی روش حتا با دعوت با تاخیر از کاوه باعث انگیزه مضاعف او در نشان دادن قابلیت های ذاتی و تمرینات بیشتر شده.. باور ندارید مصاحبه مربی تیم شارلووا را بعد دبل کوه بخوانید
کاوه
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۳۶
در مورد جباری درست نوشته دیگه. این که ما خودمون رو برای امثال رحمتی و چشمی می کشیم اما بازی های امثال کاوه و خسرو را نمی فهمیم هم حق داره. شما هم آن قدر کینه کی روش را داری که حرف حق سرت نمیشه. حقا که اون قد بی منطقی که حرف حساب نویسنده رو هم نمی فهمی. یاحق.
کاوه
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۴۰
به نظرم منظور نویسنده اینه که در مقابل مربی های نفهم کاوه و مجتبی استرتژیست میشن . برای همین کاوه توی شارلروا این قدر راحته.
۹
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۴۱
اینجا و در همین سایت ده ها یادداشت و مقاله راجع به دوتا دریبل قائدی نوشتید !
راجع به چند پاس مسلمان که دیگه آماده هم نیست ؛
راجع به نمایش شاعرانه ی سروش هم قلمها زده شد و درخشش مشروط بیرانوند و حرکات دوربین پسند رحمتی
راجع به خیلی ها خیلی چیزها نوشتید جبهه گیری های واقعی و فرضی کی روش و برانکو و حتی قلیان و سیگار و جادو ...
آقایون خبر نگار !
شما راجع به کاوه چه نوشتید ؟ راجع به وحید محمد زاده ؟ عبدالله زاده و اکبر ایمانی
حتی راجع به بازیکنان پارس جنوبی جم یا پیکان و آل کثیر و پدیده و ...

رسانه ها ی تاثیر گذار اکثر اوقات دنبال انتشار مطالبی هستند که جمله ی پایانی شما نویسنده ی محترم را گاهی آشکار و گاهی در لفافه ضمیمه ی خود دارد ؟

کاوه را در بازی با سپاهان دور رفت گمان کنم دیدم که بدون فوت وقت دنبال توپ رفت تا پرتاب اوت کند ، نیمه های زمین بود انگیزه شروع مجدد بازی بدون مکث ، او شعور فوتبال بالایی داشت اما در میان ندیدن همگان شما هم چیزی ندیده بودی!
هواداران استقلال قربون صدقه اش می رفتند زیاد ، و

اروپا حتی از نوع بلژیکش و شالروایش نشان داد تفاوت فوتبال ما و اروپا فقط بازیکن نیست .
اولین تفاوت شاید در جوهر خبر نگارانش باشد.
nima
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۸:۰۸
کی میگه هواداران استقلال کاوه رو ندیدن؟؟کاوه محبوب ترین بازیکن فصل گذشته استقلال بود و رفتنش شوک بزرگی برای همه هوادارا بود
samiraaaa
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۸:۰۸
نه ظاهرا شما چشماتو روی نظر هوادارا نسبت ب کاوه بستی،کاوه چ زمانی ک بود و چ زمانی ک رفت هوادارا استقلال دوسش داشت و همه هوادارا میدونستن کیو از دست دادن،اگه ی نگاهی ب کامنتای هوادارا زیر پستش بندازین متوجه میشین ک کاوه با ی فصل حضور ب چ جایگاهی بین هوادارا رسید،بهتر از خود کاوه بپرسین ببینین نظرش در مورد هوادارا چیه،حالا اینکه شما از این متن چ انگیزه ای دارید خدا داندو بس....
عباس
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۸:۵۹
اولا کی گفته استقلالیا کاوه رو ندیدن؟ اگر انتظار اسطوره شدن داشتین! که خوب اشتباهه چون کاوه یک فصل استقلال بود، کاوه از هواداران با خوبی جدا شد، بحثش با مدیریت جدا، اما هواداران اونو به خوبی بدرقه کردن نمونه‌اش پیج اون که هنوز باز به روی هوادارانش ولی رامین رضاییان یا طارمی چی؟ طرفداران کاوه تو استقلال فهمیدن اون میره پیشرفت کنه پیش منصوریان چیزی ازش در نمیاد و همین هم شد.
فهید رهبر
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۹:۵۹
در مورد جباری با نگارنده مطلب صدرصد موافقم.مجتبی بطور کلی چند ثانیه از فوتبال ایران و حتی آسیا بهتر بازی می‌کنه .برای همینه که در طول چهار سالی که در استقلال نبود پسران آبی نه تنها در دربی پایتخت بلکه حتی در کسب سهمیه آسیا به مشکلات زیادی بر خورده بودند._ البته فصل قبل دربی رو کاملا شانسی توانستند به سود خود کنن که همین برد یکی از دلایل کسب مقام نایب قهرمانی شأن در انتهای فصل شد _
اما در خصوص کاوه رضایی زیاد با نگارنده هم عقیده نیستم.یک بازیکن جوان در تیمی چون استقلال نمیتواند آنقدر در سال اول حضورش موثمر ثمر باشد که اینگونه از آن یاد شده است.کافیه تعداد دقایق بازی علی قربانی را به همراه تعداد گل زده و پاس های گل وی را با عملکرد کاوه رضایی در موارد مشابه به مقایسه بگذاریم.
آمار و ارقام تفاوت زیادی در عملکرد و کلا درخشش این دو بازیکن با وجود تعداد دقایق حضور قربانی در زمین که تقریبا نصف کاوه رضایی میباشد ،را قائل نمی باشد.
نکته: کاوه رضایی یک بازیکن تک پست و آنهم با مهارت بازی در نوک خط حمله می باشد.کاوه در بازی دو گوش به عنوان مهاجم سایه عملکردش بسیار متفاوت و نسبت به مهاجم نوک ضعیف می باشد.لذا کروش که کلا جز مربیانی است که تفکرات دفاعی دارد بجای حساب باز کردن روی بازیکنانی چون رضایی مطمینا به همان مهاجمین امتحان پس داده خود اعتماد بیشتری خواهد کرد و با خود به روسیه خواهد برد.
۲
مجید
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۲۰:۴۲
بد نیست نویسنده محترم اگر به آرشیو ای اسپرت دسترسی دارد متلک ها و تیکه پرانی های نویسندگان فصلی و بیشتر نمره موقت ای اسپرت رو به نکونام و بعدا کاوه و این اواخر مجتبی جباری رو مرور کنه ..انوقت از هوادار اینگونه گلایه نخواهد کرد...ورزش نویسان ما عمدتا خبر رسان هستند تا تحلیل گر...یعنی بازی و فصل که تمام شد شروع میکنند به بررسی اتفاق افتاده...!!!! به اینکه تحلیل نمی گویند...اگر مربیان فوتبال ما دهها از فوتبال دنیا عقب افتاده اند خبرنگاران و ورزشی نویسان ما هم به نسبت هم صنف هایشان در دنیا وضعیت خوبی ندارند...نمیدونم منظورم رو رساندم یا نه...
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۲۱:۱۹
بله
کاملا رسا بود
سامان
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۲۳:۴۰
این مطلب ارزش ناسزا گفتن هم نداره.
معین
يكشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶، ۰۸:۴۷
علت دیده نشدن این نابغه نجیب در فوتبال ایران تنها یک دلیل داره رنگ پیراهن ابی او که باعث شد مافیای کثیف رسانه ای سرخرنگ چشمانش روی حقیقت رو ببنده ..
۲
امین
يكشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶، ۲۳:۱۷
عالی گفتین

هم در مورد جباری، هم در مورد کاوه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر