فهرست
فتل-فراري رويای كابوس وار
فتل-فراري رويای كابوس وار

فتل-فراري رويای كابوس وار

آی اسپورت- «او بايد بهتر از اين رانندگي كند.اصلا در مسابقات تمركز ندارد.اگر اين وضعيت ادامه داشته باشد در فصل بعد جايي در فراري نخواهد داشت.» اين صحبت هاي مائوريتسيو اريوابه‌نه مدير فني اسكودريا فراري يكي از غول هاي سنتي فرمول يك در مورد سباستين فتل در ژاپن بود. وقتي در فصل ٢٠١٣، فتل در ماشين تيم سابقش ردبول-رنو و در رقابتي مقتدرانه با رقيب ان دوران فرناندو آلونسو از فراري،به چهارمين قهرماني فصلش رسيد،كمتر كسي در سه سال بعد، چنين سرنوشتي را براي او تصور مي‌كرد. راننده ايي كه بعد از كسب چهارمين قهرماني فصل تنها سه عنوان ديگر براي رسيدن به «شومي» تكرارنشدني فاصله داشت.اما فتل  اين روزها با رانندگي هاي ضعيفش، صداي  مديران اسكودريا فراري را هم درآورده و هواداران پرشمار فراري هم شاكي هستد.

در فصل 2014،در حالی که فتل بدنبال پنجمین قهرمانی متوالی اش بود،لوئیس همیلتون با مرسدسی که تغییرات زیادی در تیمش ایجاد کرده بود،با قاطعیت و با اختلاف به مقام قهرمانی می رسد،فتل با ردبولی که دیگر نشانی از سال های طلایی بین 2010 تا 2013 را نداشت،به پنجمی می رسد. در فصل اخر حضورش در تيم اتريشي حتي دنيل ريكياردو هم تيمي اش به راننده اول تيم تبديل مي شود.بعد از ٤ فصل باشكوه ناگهان همه چيز براي راننده الماني نابود مي شود. به همین دلیل راننده آلمانی فصل 2015 برای اینکه به شکوه گذشته اش بازگردد،به مارانلو می رود تا با تیم افسانه ایی اسکودریا فراری کار کند.در ابتدا همه چیز امیدوار کننده بود. در واقع این یک همکاری دو طرفه بود.گذشته از اینکه فتل می خواست با انتخاب یک چالش جدید،آن فصل کابوس وارش را در ردبول فراموش کند،فراری هم بعد از دوران طلایی میشائیل شوماخر در مارانلو،مي خواست با جذب یک ستاره بعنوان راننده اصلی تیم -درکنار کیمی رایکوننن- احیا شود. پيشتر،براي جايگزيني «شومي» افسانه ايي فرناندو آلونسو قهرمان مك لارن-مرسدس را جذب كردند كه آن پروژه ناموفق بود.

عصر فتل-فراری در ابتدا امیدوارکننده بود.راننده آلمانی نیز مانند بسیاری از همکارانش،حضور در فراری را مانند یک رویا می دانست.او در مصاحبه با  مجله f1 racing در سال 2015 گفت: «حضور در لیست برندگان و قهرمانان فرمول يك  هميشه برايم رويا تلقي مي شد،اما رانندگی با فراری نیز به همان اندازه برایم يك افتخار بود.» او به محض عقد قرارداد رسمی اش با این تیم در آخرین گرن پری فصل 2014در ابوظبی-در فرمول یک راننده ها در آخرین مسابقه فصل می توانند ماشین فصل بعد خود را در پیست تست کنند تا به یک ذهنيت کلی از مجموعه فصل بعدشان برسند-در کنار تیم حضور داشت گرچه به خاطر قراردادش با ردبول اجازه رانندگی نداشت و تنها میخواست از محیط جدیدش شناخت پیدا کند.فصل 2015 برای فتل و فراری رویایی شروع شد.شخصیت قوی و انگیزه فراوانش برای موفقیت دوباره،فتل را در پایان فصل به رتبه سوم رساند و به کمک امتیاز های او و رایکونن، اسب ایتالیایی موفق شد در رده بندی تیمی بعد از مرسدس به مقام دوم برسد.فتل در این فصل در سه گرن پری پیروز شد و حتی در برهه هایی از مسابقات، می‌توانست با کمی خوش اقبالی  نایب قهرمان سال یعنی نیکو رزبرگ از مرسدس را پایین بکشد.

امسال هم با شروع فصل،مدیران فراری،رویای فصل گذشته را در سر می پروراندند.رقابت سخت تر با مرسدس و اذیت کردن لوییز همیلتون و نیکو رزبرگ.در مسابقه های ابتدایی،فراری رقابت نزدیکی با مرسدس قهرمان سه دوره اخیر رقابتها داشت، اما ناگهان ناکامی ها از گرن پری استرالیا شروع شد و تا انتهای فصل نیز ادامه داشت.فتل  قبول دارد که در این فصل عملكرد بدي داشته.«من هم مثل مدیران تیم می خواهم عملکرد خوبی داشته باشم.اما اصلا از عملکردم در این فصل راضی نیستم. خيلي ضعيف بودم.»

قهرمان چهار فصل فرمول یک می خواهد بار دیگر به عصر طلايي اش بازگردد اما با شرایط این روزهای او و تيمش به نظر می رسد که حالا حالا ها همیلتون و رزبرگ با مرسدس از يك طرف و مكس فرشتاپن و ريكياردو با ردبول تگوئر از سويي ديگر مجالي به فراري ندهند.گذشته از نزول این روزهای فراری-چه در سطح مدیریتي چه در رانندگي-فتل،انگیزه سابق را ندارد.حتی در این فصل مکس فرشتاپن و ریکیاردو از ردبول تگوئر او را پایین کشیدند.با اینکه فتل هنوز 29 سال دارد اما خیلی سریع در حال خارج شدن از سطح اول فرمول یک است.حتی هم تیمی اش کیمی رایکونن 37 ساله در این فصل بالاتر از او قرار گرفته و به راننده اول فراری تبدیل شده.وقتی در سال 2009 جنسن باتن بزرگ در یکی از عجیب ترین فصل های فرمول یک با تیم "براون-مرسدس" -که کمتر کسی بختی برای قهرمانی برای تیم قائل می شد- به قهرمانی رسید یک سال بزرگتر از این روزهای سباستین فتل بود که هنوز به سی سالگی نرسیده.

از روزی که او به فراری پیوست جدا از عملکرد پر اشتباه در پیست،تیم از نظر مدیریت نیز بسیار ضعیف عمل کرده.خروج جیمز الیسون از گاراژ فراری که یکی از بهترین مدیران فنی مسابقات است یکی از دلایل اصلی افت تیم بوده.جایگزینی او با ماتیا بینوتو- که گرچه در بخش موتور بسیار قابل احترام است اما قدرت رهبری فنی جیمز الیسون را ندارد-اشتباهي مرگبار بود.اليسون يك رهبر واقعي بود و مديران فراري هم نيازي به دراختيار داشتن يك رهبر احساس نمي كردند.در حالیکه یکی از اولین نیازها برای موفقیت یک تیم،حضور یک "رهبر"تاثیر گذار است.

مائوريتسيو اريوابه نه  مدير اين روزهاي اسكودريا فراري تجربه كافي براي هدايت تيم را ندارد و رئيس مجموعه سرجيو ماركيونه بيس از آن كه در دنياي 'ريسينگ'متبحر باشد در دنياي اتوموبيل يك رئيس تاثير گذار است.اوضاع براي جوان ترين قهرمان تاريخ فرمول يك مي تواند تغيير كند.ولي اين تغيير حداقل سه سال زمان مي برد.او هنوز سي ساله نشده و مي تواند در محيط جديد احيا شود.فتل يك سال ديگر با فراري قرارداد دارد.بعد از آن بايد ديد آيا آلونسو با ماشين مك لارن در سال ٢٠١٨ خداحافظي مي كند يا نه.اگر قهرمان دوباره ي فرمول يك كنار رود مك لارن مي تواند تيم خوبي براي فتل باشد.ديگر راننده مك لارن يعني جنسن باتن فصل بعد در فرمول يك حضور ندارد و استوفل فاندورن جوان جايش مي نشيند و اگر انتظارات را براورده نكند شايد فتل جانشين شايسته ايي براي باتن در تيم انگليسي باشد.بازگشت به ردبول يا حضور در مرسدس نيز انتخاب هاي مطمئني براي راننده الماني محسوب مي شوند.

روياهاي فراري با فتل كاملا نابود نشده. شايد يك تغيير مثبت در سطح مديريتي اسب مارانلو را به روزهاي درخشان اوايل دهه قبل با رانندگان نترسي مثل شوماخر و روبنز باريچلو بازگرداند. تيم افسانه ايي براي رسيدن به اين هدف به دو چيز نياز دارد: اول اينكه فتل همان انگيزه و شوري كه در سال ٢٠١٤ و در گاراژ تيم در ابوظبي داشت را در خود زنده كند و دوم اينكه فراري به يك راه حل جديد از نظر فني و مديريتي دست يابد.در غير اينصورت،روياي فتل-فراري تبديل به يك ناكامي فراموش نشدني در تاريخ رقابتها خواهد شد.

اسكودريا فراري با ١٥ عنوان قهرماني بالاتر از ويليامز و مك لارن با فاصله پرافتخارترين تيم تاريخ فرمول يك است. مجموعه ايي كه در مارانلو اسطوره هايي چون آلبرتو اسكاري ، خوان فانخيو ، نيكي لائودا، فيل هيل ، نايجل منسل ، الن پروست ، ميشائيل شوماخر ،فرناندو آلونسو و كيمي رايكونن را بخود ديده،

۹ ۱  
آی اسپورت
2016-10-19 14:45:00
نظر دهید

۱ نظر
امیرحسین
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸، ۱۲:۱۸
فقط لاتزیو
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر