فهرست
فرصتی که به تهدید تبدیل شده
فرصتی که به تهدید تبدیل شده

فرصتی که به تهدید تبدیل شده

آی‌اسپورت- لغو بازی سوپرجام، اگر خبرش قطعی شود، یک بار دیگر نوک پیکان انتقادات را متوجه سازمان لیگ می‌کند. توضیح یا بهتر بگوییم بهانه برای لغو این بازی قهرمانی دوگانه پرسپولیس در لیگ برتر و جام حذفی است، ولی مگر این نخستین بار است که یک تیمی موفق به قهرمانی دوگانه داخلی شده؟

سوپرجام اسپانیا در سال ۲۰۱۸  بین بارسا، قهرمان لیگ و جام حذفی و سویا، فینالیست جام حذفی برگزار شد. بارسا در سال‌های ۲۰۰۹، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ هم که به قهرمانی دوگانه داخلی رسیده بود، در سوپرجام با فینالیست جام حذفی روبه‌رو شد. 

سوپرجام فرانسه در سال ۲۰۱۸  بین پاری‌سن‌ژرمن، قهرمان لیگ و جام حذفی و موناکو، نایب‌قهرمان لیگ برگزار شد. پاریس که در سال ۲۰۱۶ هم فاتح هر دو جام شده بود، این بازی را مقابل لیون، نایب‌قهرمان لیگ برگزار کرد.

سوپرجام آلمان در سال ۲۰۱۹  قرار است بین بایرن‌مونیخ، قهرمان لیگ و جام حذفی و بوروسیا دورتموند، نایب‌قهرمان بوندس‌لیگا برگزار شود.

از این نمونه‌ها فراوان است و یادآوری آن اشاره به بدیهیاتی است که اکثر علاقه‌مندان فوتبال می‌دانند، ولی به نظر می‌رسد مدیرانی که در رأس فوتبال کشور هستند، اطلاعی از آن ندارند! اگر توجیه این باشد که در آیین‌نامه به این وضعیت اشاره نشده، یک بار دیگر ضعف آیین‌نامه مسابقات را اثبات می‌کند. مگر می‌‌شود حالتی که یک تیم همزمان قهرمان لیگ و جام حذفی شود را در نظر نگرفته باشیم؟

همانطور که در نمونه‌های بالا آمد، در اسپانیا در این حالت فینالیست جام حذفی را به‌عنوان تیم دوم سوپرجام در نظر می‌گیرند و در آلمان و فرانسه این فرصت به نایب‌قهرمان لیگ داده می‌شود. اگر تصمیم برگزار نکردن سوپرجام قطعی شود، یعنی سازمان لیگ هنوز ماهیت این مسابقه را به درستی درک نکرده. هدف از برگزاری سوپرجام تنها اهدای جام به برنده بازی بین قهرمان لیگ و جام حذفی نیست. این تک بازی به تنهایی یک جام با هویت مستقل است که سوای نام برنده لیگ و جام حذفی باید هرساله برگزار شود. سوپرجام پیش‌درآمدی برای شروع لیگ برتر و فصل فوتبال محسوب می‌شود و در کشورهای صاحب فوتبال آن را فرصت خوبی برای تبلیغات و درآمدزایی می‌دانند، ولی ظاهرا این فرصت برای سازمان لیگ به یک تهدید تبدیل شده و ترجیح می‌دهد با پاک کردن صورت مسأله خودش را از دردسر برگزاری یک مسابقه خلاص کند، همانطور که سال گذشته هم نتوانست برای برگزاری این بازی بین استقلال و پرسپولیس به هماهنگی برسد.

 برگزاری بازی بین پرسپولیس و سپاهان هم دلیل دیگری است که سازمان لیگ می‌خواهد از خیر آن بگذرد. بازی برگشت دو تیم در لیگ برتر (در تهران) و بازی نیمه‌نهایی جام حذفی (در اصفهان) حاشیه‌های زیادی داشت و احتمال می‌رود سوپرجام هم حساسیت بالایی پیدا کند، ولی مگر با صرفنظر از این بازی حاشیه‌ها برطرف می‌شود؟ به هر حال دو تیم باید در لیگ برتر دو بار بازی کنند و احتمال روبه‌رو شدن در جام حذفی هم وجود دارد. برای جلوگیری از حاشیه‌ها و کنترل جو ورزشگاه‌ راهکارهای تأیید شده‌ای وجود دارد، نه اینکه بخواهیم با حذف یک جام کار را آسان کنیم!

۵ ۸  
آی اسپورت
2019-06-16 02:15:00
نظر دهید

۸ نظر
فرهاد
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۰۲:۱۸
عقده ای ها عقده جام دارید 18 دوره لیگ برتر هیچ قهرمانی دنبال این جام نبوده الا لنگی ها . دوست دارند پز بدهندکه مثلا در 3 سال 6 تا جاک گرفنیم اگر این چام ارزشی داشت الان خیلی از تیم ها کلکسیون پر از سوپر جام داشتند
۸ ۲
مموتی هستم بزرگترین اسطوره تاریخ ششتایی ها
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۳۹
شل کن و لذت ببر
شما تنها کسی هستی که از لذت ۸۰ درصدی برانکو راضی نیستی و نق می زنی!
چشم درمیارم، پس هستم
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۲۲
اصولا عقده جام رو کسانی دارن که قبلا سکه میکردن لای گز و اب معدنی مسموم به خورد دیگران میدادن الان از فرط استیصال و حقارت با تیغ موکت بری چشم درمیارن، ماشین ها رو اتیش میزنن، با قمه و زنجیر مردم رو میزنن و حتی به چشم یه بچه 10 سال هم رحم نمیکنن و پسر سندرم داون رو کتک میزنن. اره شله جون هنوز یک ماه از نمایش شعور و فرهنگ تون نگذشته که حاضرید برای همون جام که میگی ارزش نداره چه کثافتکاریایی که نکردین.
علی پرسپولیسی
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۰۲:۴۱
سوپر جام بازی بین نماینده قهرمان لیگ و نماینده قهرمان جام حذفیه.
حالا که پرسپولیس قهرمان هر دو جام شده باز به دلیل اهمیت بالاتر لیگ برتر در واقع باید به عنوان نماینده لیگ برتر وارد بازی سوپر جام بشه و طبیعتا داماش گیلان به عنوان نماینده جام حذفی مقابل پرسپولیس بازی کنه.
اسمش روشه دیگه : سوپر جام! یعنی بازی ای بین ۲تا جام مهم کشوری. اگه قرار بود با نایب قهرمان لیگ بازی کنیم اسمش میشد سوپر لیگ برتر! نه سوپر جام.
در آخر نکته مهمی که میمونه اینه که تیمای تخم ژاپنی و ماتحت سوخته ای که زمان بازی فینال حذفی بین داماش و پرسپولیس از دکل داماش رفته بودن بالا و داماش رو به عنوان نماینده عدالت خواهی فوتبال کشور معرفی میکردن الان دارن با همه وجود تلاش میکنن حق این تیم و هوادارای پر شور و البته با شعور این تیم و استان گیلانو بخورن :)) با چنین کفتار های وقیحی طرفیم.
سپاهانیا همین که از صدقه سری ما و به لطف قهرمانی ما در جام حذفی تونستن بدون پلی آف مستقیما به آسیا برن باید تا آخر عمر جلوی ما تعظیم کنن و پا بوسِ ما باشن.
Ashkan Blue
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۱:۴۲
اوسکل و اوسکل هایی که لایک کردین مگه لیگ برتر جام نداره؟
لنگی ها دیدن فتاحی و دارو دستش پرسپولیسی ان
بهشون مزه کرد جام مفت گرفتن و حق پنجاه درصدی تیم رقیب رو خوردن
اتفاقا جام گرفتن لنگ درست در سال هایی که فساد مالی و فرهنگی بیداد می کنه جای تعجب و فکر بیشتر هم می طلبه
۱
...
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۳:۰۷
خدایا شکرت بابت اینکه هوادارای کیسه در این حد ابله و کودن و شاسکول هستن خخخخ
فرهاد عقده ای شله زرد
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۰۴:۴۹
زیرش نفس بزن:)))
Ashkan Blue
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۱:۳۶
Test
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر