فهرست
یادداشت: ونگر چگونه برنده دوئل تاکتیکی با فن خال شد؟
یادداشت: ونگر چگونه برنده دوئل تاکتیکی با فن خال شد؟

یادداشت: ونگر چگونه برنده دوئل تاکتیکی با فن خال شد؟

آی اسپورت - با 60 سال مربیگری روی هم، لویی فن‌خال و آرسن ونگر شاید بیش از هر مربی دیگری در فوتبال اروپا تجربه بازی‌های بزرگ را داشته باشند. فراموش‌شده‌های آنها خیلی بیشتر از دانسته‌های بسیاری از مربیان دیگر است. بازی‌هایی مثل این دیدار در یک چهارم نهایی جام حذفی انگلیس سوالات و چالش‌های خاص خودش را دارد. چه قبل و چه در جریان بازی، این دو مربی دوشنبه شب یکی از بزرگترین شب‌های فصل خود را سپری کردند که باشگاه‌هایشان مصمم به بردن آن بودند.

انتخاب بازیکنان

مربی‌ها پول می گیرند تا درست تصمیم بگیرند و گاهی باید ریسک کنند. انتخاب دنی ولبک به جای الیویه ژیرو به نظر ریسک بزرگی می رسید. ژیرو در پنج بازی قبلی پنج گل زده بود و ولبک هم ویژگی خاصی نداشت که هم‌تیمی‌های سابقش در منچستر از آن باخبر نباشند. حدود یک ساعت مهاجم تیم ملی انگلیس کار خاصی نکرد و نمی توانست از توپ‌هایی که توسط چمبرلین و سانچس به او می رسید، درست استفاده کند اما در نهایت پاس به عقب آنتونیو والنسیا را گرفت و با شکست دادن داوید دخئا گل پیروزی تیم را زد.

در ترکیب یونایتد هم نبودن مایکل کریک، بهترین پاسور تیم، شگفت انگیز بود اما تیم چنان انگیزه‌ای داشت که مشخص بود فن‌خال می خواهد در اولدترافورد کار آرسنال را تمام کند. دالی بلیند تنها هافبک دفاعی تیم بود و به این ترتیب آندر اررا و مارونه فلاینی می توانستند از دو طرف دفاع آرسنال را تحت فشار بگذارند.

مربی هلندی همچنین اشلی یانگ را به عنوان بال سنتی مورد استفاده قرار داد تا هکتور به‌یرین جوان را تحت فشار بگذارد. ابتدا این برنامه جواب داد و به‌یرین اخطار گرفت اما یانگ متوقف شد و بیشتر وقت بازی را در نیمه زمین خودی سپری کرد.

تاکتیک و شیوه بازی

ونگر هرچه نباشد در چنین بازی‌هایی شجاعت بالایی دارد و این در تصمیم او برای به کارگرفتن کاسورلا و مسوت اوزیل به عنوان بازیکنان میانی مشخص بود. برخی هواداران آرسنال می خواستند تیمشان امنیت خود را حفظ کند و البته این امنیت تهدید می شد وقتی فلاینی با آن بازی فیزیکی خاص خودش مدافعان آرسنال را به خطر می انداخت.

خط حمله سه نفره آرسنال مدتی طول کشید تا راه بیفتد اما به‌یرین و ناچو مونرئال دو دفاع کناری مدافع عنوان قهرمانی در برابر بازیکنان مستقیم خود عملکرد بهتری داشتند و‌آنها را به عقب راندند و این باعث شد تیم میهمان با دادن عرض بیشتر به بازی، یونایتد را ناآرام کند. البته این وضعیت قلب دفاع آرسنال را آسیب‌پذیر کرد و گل تساوی وین رونی هم همینطور به ثمر رسید.

متاسفانه این تیم یونایتد همان تیم بااعتماد به  نفس نیست و به محض اینکه اشتباهی پیش بیاید به طور کلی برنامه‌ بازی‌اش را فراموش می کند، این چیزی بود که در 20 دقیقه پایانی از شیاطین سرخ دیده شد.

یک سوال آخر: اگر رونی برای زدن ضربات ایستگاهی از کناره‌ها انتخاب شده، پس توانایی‌های یانگ و آنخل‌ دی‌ماریا چه می شود؟

درایت منطقه فنی

ونگر یک بار در این ورزشگاه آنقدر عصبانی شد که مجبور شد ادامه بازی تیمش را از روی سکو نگاه کند. اما این بار فرق می کرد. دوشنبه شب تیم او گاهی وقت ها دیده می شد و بعد از گل اول یک رقص 360 درجه ای به نمایش گذاشت.

فن‌خال به ندرت از جایش بلند می شود و اینکه آیا این کار درست است یا نه به نظر بازیکنان بستگی دارد که آیا دوست دارند مربی سرشان داد بزند و حرف‌های تمرین را به آنها گوشزد کند یا روش دیگری را می پسندند.

فن‌خال مثل همیشه بیشتر زمان بازی را روی صندلی‌اش نشسته بود و روی کلیپ‌بورد مشکی‌اش یادداشت می کرد. البته در پایان این فصلی که پایش به ومبلی نرسید، یادداشت‌های او چندان برایش خوشایند نخواهد بود.

تعویض‌ها

فن‌خال فوتبال را ورزشی 18 نفره می داند و استفاده‌اش از تعویض‌ها چه خوب و چه بد ویژگی‌ کارش در اولدترافورد بوده همانطور که در جام جهانی بود.

مربی یونایتد در اواخر نیمه اول شاهد شکل گرفتن ضرباهنگ تیمش بود اما بین دو نیمه دو تعویض کرد که نمی توان گفت برای تیم مفید بود. بیرون آوردن لوک شاو و آندر اررا خلاقیت را از یونایتد گرفت. بعد هم که تیمش عقب افتاد تعویضی نداشت و رادامل فالکائو روی نیمکت ماند.

ونگر کمی بیشتر صبر کرد اما وقتی اوایل نیمه دوم چمبرلین مصدوم شد چاره‌ای نداشت. واکنش ونگر مثبت بود و با آمدن آرون رمزی همان روند مثبت ادامه یافت.

نظر نهایی

اگر شما در چنین شبی برنده زمین را ترک کنید، دوئل را برده‌اید، به همین سادگی. ونگر با انتخاب تیم و تاکتیک‌هایش ریسک کرد و می دانست اگر نتیجه نگیرد مورد انتقاد قرار خواهد گرفت. مربی‌ها پول می گیرند تا تصمیمات حیاتی بگیرند و این شخص پیروز است که تحسین می شود.

 

یان لیدی‌من

دیلی میل

     
آی اسپورت
2015-03-10 22:52:05
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر