فهرست
گوش‌های بسته، دهان‌های باز/ تراکتورفن‌ها، پرشور یا بی ادب؟
گوش‌های بسته، دهان‌های باز/ تراکتورفن‌ها، پرشور یا بی ادب؟

گوش‌های بسته، دهان‌های باز/ تراکتورفن‌ها، پرشور یا بی ادب؟

آی اسپورت- چند روز از شکست خارج از خانه سرخپوشان تهران در تبریز می گذرد اما ماجراهای این مسابقه هنوز هم از ذهن بازیکنان و هواداران این تیم بیرون نرفته است. شاگردان تونی در این جدال، تیم برتر میدان بودند و در کنار استفاده از اشتباه حاتمی، چند موقعیت ایده آل گلزنی را هم از دست دادند اما شاید در این مسابقه آنچه بیشتر از اتفاقات درون مستطیل سبز خودنمایی می کرد، رفتارهای هواداران تراکتور روی سکوهای ورزشگاه یادگار بود.

درست توی لحظاتی که گزارشگر تبریز طبق معمول همیشه داشت از «پرشورها» حرف می زد و آمار و القاب و رکوردهای شخصی خودش را به آن ها می چسباند، پخش کننده های تلویزیونی مسابقه ناچار بودند صدای آمبیانس محیط را به کمترین حد ممکن برساند تا الفاظ خاص مورد استفاده در تبریز به صورت سراسری پخش نشود. آن ها بعد از هر سوتِ داور بر علیه تیم شان و یا بعد از ایجاد هر درگیری توسط بازیکنان دو تیم، همان عبارت کوتاه مورد علاقه شان را با نهایت قدرت بر زبان می آوردند. علاوه بر این، استفاده از چند لفظ نژادپرستانه و تن دادن به شعارهای قومیتی در استادیوم خانگی تراکتور، واضح تر از این بود که بشود با کم کردن صدای استادیوم پوشش اش داد. تراکتورفن ها همچنین لطف ویژه شان را شامل حال سوشا مکانی و محسن بنگر کردند و تا می توانستند آن ها را مورد بدترین توهین ها قرار دادند.

به نظر می رسد هواداران تراکتور از یک مصونیت منحصر به فرد در کمیته انضباطی فوتبال ایران برخوردار هستند، این وضعیت، به آن ها امکان می دهد هر هفته دست به دامان همه شعارهای زشت همیشگی شوند و جو نامناسبی را برای تیم های حریف رقم بزنند. اتفاقی که اگر در ورزشگاه آزادی از سوی هواداران سرخابی و یا در استادیوم یکی از تیم های شمالی رخ داده بود، کسر امتیاز و چند جلسه محرومیت حداقل تصمیمی بود که کمیته انضباطی اتخاذ می کند. تردیدی وجود ندارد که تا پیش از اولین برحورد جدی، این شعارها با شدت هر چه تمام تر ادامه پیدا خواهند کرد و مقصر تداوم چنین جو مسمومی، قطعا نهادهای نظارتی فوتبال ایران خواهند بود.

     
آی اسپورت
2015-03-11 11:29:47
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر