فهرست
روز شکست فوتبال
روز شکست فوتبال

روز شکست فوتبال

آی اسپورت - انتخابات فدراسیون فوتبال ایران صبح دیروز در سالن اجلاس سران برگزار و در پایان رای گیری، شهاب الدین عزیزی خادم به عنوان رئیس جدید این فدراسیون انتخاب شد. کسی که احتمالا ناشناس‌ترین فرد در میان 4 کاندیدها بود. همین حالا اگر اسامی این چهار نقر یعنی علی کریمی، کیومرث هاشمی، مصطفی آجورلو و شهاب الدین عزیزی خادم را برای مردمی که در حال عبور از خیابان هستند بگویید بدون شک عزیزی خادم را کمتر از بقیه می شناسند. جالب این که احتمالا، فرد ناشناس یا کمتر شناخته شده بعدی هم کیومرث هاشمی است که نزدیک‌ترین رقیب عزیزی خادم در انتخابات بود. طبیعی هم هست. علی کریمی و مصطفی آجورلو برای اغلب فوتبالدوستان چهره‌های شناخته شده‌ای هستند چون بیشتر از دو نفر دیگر در رسانه‌ها دیده شده‌اند. حالا عزیزی خادم برای 4 سال آینده ریاست فدراسیون فوتبال را بر عهده خواهد داشت.

 

موسیقی متنِ دزدان دریایی کاراییب!

اتفاق غیر منتظره‌ای رخ نداد. از همان مناظره ضبط شده که روز دوشنبه هفته گذشته در برنامه فوتبال برتر پخش شد مشخص بود که خیال دو نفر راحت است. عزیزی خادم و هاشمی. اتفاقا همین دو نفر به دور دوم انتخابات رفتند. طبق اساسنامه برای ریاست در دور اول نیاز به کسب 1+50 درصد آرا یعنی 44 رای وجود داشت. اما در پایان دور اول عزیزی خادم 35 رای، هاشمی 24 رای، آجورلو 18 رای و علی کریمی 9 رای از 87 رای را کسب کردند. به این ترتیب انتخابات با حضور عزیزی خادم و هاشمی به دور دوم رفت. جالب این که آجورلو و علی کریمی پس از پایان دور اول با تبریک به هاشمی و عزیزی خادم سالن را ترک کردند و از سوی حاضران مورد تشویق قرار گرفتند. در مرحله دوم رای گیری، عزیزی خادم 49 رای و کیومرث هاشمی 38 رای کسب کردند و به این ترتیب عزیزی‌ خادم به عنوان رئیس فدراسیون در 4 سال آینده انتخاب شد. در مجموع ابهام زیادی وجود نداشت. تقریبا همه مطمئن بودند که عزیزی خادم و هاشمی شانس بیشتری دارند اما این که کدام‌شان انتخاب شود چندان مشخص نبود. شاید جالب باشد که بدانید دیروز در حالی که انتخابات در حال برگزاری بود مجری شبکه ۵ سیما روی آنتن زنده گفت: «کیومرث هاشمی رئیس فدراسیون می‌شود. چون اساسا انتخاباتی وجود ندارد و بیشتر انتصابات است!» این نشان می‌دهد ابهام در همه سطوح وجود داشته و فقط مربوط به علاقمندان معمولی فوتبال نبوده! نکته جالب دیگر این که مراسم انتخابات از طریق صفحه رسمی فدراسیون فوتبال به صورت زنده پخش می‌شد که پس از گذشت چند دقیقه آغاز رای گیری قطع و حدود ۱۰ دقیقه بعد دوباره وصل شد. پخش موسیقی متن فیلم دزدان دریایی کارائیب در سالن هم از اتفاقات عجیب و غریب مراسم بود! روی تخته «وایت بورد» اعلام آرا هم نام کیومرث هاشمی را به انگلیسی با حرف «Q» شروع کرده بودند!

 

طعنه کریمی؛ روز مهندس با تاخیر مبارک!

امیدهای کمی وجود داشت که علی کریمی رای بالایی بیاورد و حداقل خودش را به دور دوم برساند. اما تعداد آرای در دور اول ناامیدکننده بود. او از مجموع 87 رای فقط 9 رای کسب کرد. این اتفاق برای اهالی فوتبال ناراحت کننده بود. شاید برای همین هم بود که محسن ترکی که به عنوان نماینده داوران در این انتخابات حق رای داشت در پایان مجمع در سخنانی ناامیدکننده گفت: «زمانی که تنها «فوتبالیِ» این انتخابات رای نیاورد، روز شکست فوتبال ما بود. من می‌خواستم آن موقع مجمع را ترک کنم. ما جنگیدیم تا فوتبالی‌ها در این زمینه راه پیدا کنند. بعد از مدت‌ها کسی به انتخابات آمد که فوتبالی بود و حضورش می‌توانست مثمرثمر باشد اما معتقدم دیر نشده است و به آقای عزیزی‌خادم تبریک می‌گویم. باز هم می‌گویم امروز روز شکست فوتبال ایران بود. تعجبم از این است که خود فوتبالی‌ها از علی کریمی حمایت نکردند. الان هم هر اتفاقی برای فوتبال ما در ۴ سال آینده رخ دهد، حق‌مان است. با این حال می‌گویند علی کریمی توانایی این سمت را نداشته اما ما برند یک فوتبالی را در عرصه بین المللی می‌خواستیم. به نظر من بین فوتبالی‌ها یک تنگ‌نظری وجود دارد. شاید وعده‌هایی به ایشان داده شده بود اما این که تنها گزینه فوتبالی تنها ۹ رای بیاورد، واقعا اتفاق بدی بود.» خود علی کریمی هم در پایان دور اول و بعد از این که مشخص شد رای کافی به دست نیاورده در مصاحبه کوتاهی گفت: «از اول می‌دانستم چه اتفاقاتی رخ می‌دهد و فقط برای این حضور پیدا کردم که پس‌فردا نگویند شرایط مهیا شد که فوتبالی‌ها بیایند اما کسی نیامد. من برای این که بهانه دست کسی نباشد این کار را کردم. از آن ۹ عزیزی که به من رای دادند تشکر می‌کنم. ۹ نفر در این مجمع بودند که دوست داشتند فوتبال تغییر اساسی کند. از این بابت از آن ۹ نفر تشکر می‌کنم. امیدوارم رئیس بعدی این دوستان را اذیت نکند و رویه حرفه‌ای را دنبال کند. جا دارد با تاخیر روز مهندس را به دوستان و مهندسان عزیز تبریک بگویم و برای‌شان آرزوی موفقیت کنم.»

 

یک پشت پرده تائید نشده

در آخرین روزهای منتهی به انتخابات فدراسیون فوتبال یک بحث تازه و عجیب در محافل فوتبالی به وجود آمده بود. بحث مربوط به این بود که گزینه واقعی و مدنظر وزارت ورزش در این انتخابات کیست. در روزهای اول همه مطمئن بودند که این گزینه کسی نیست جز کیومرث هاشمی. این در حالی بود که نه وزارت ورزش این مساله را تائید می‌کرد و نه خود هاشمی. نکته مهم این است که معمولا در انتخابات فدراسیون فوتبال، گزینه وزارت ورزش، گزینه محبوب و مطلوب مردم و فوتبالی‌ها نیست و او را پس خواهند زد. این چیزی است که خود وزارتی‌ها هم از آن مطلعند. تصور حمایت ورزش از هاشمی هر روز پررنگ‌تر می‌شد اما در روزهای اخیر حقیقت ماجرا روشن شد. وزارت ورزش با علم به این که گزینه منتسب به این وزارتخانه رای نخواهد آورد به سمت عزیزی خادم گرایش پیدا کرد. اغلب اعضای مجمع هم که هاشمی را گزینه وزارت می‌دانستند برای این که او رای نیاورَد رای‌شان را به سمت عزیزی خادم بردند. به این ترتیب گزینه اصلی وزارت ورزش یعنی عزیزی خادم صاحب آرای بیشتری شد و به ریاست فدراسیون فوتبال رسید. این روایت را البته کسی به صراحت تائید نخواهد کرد اما در بسیاری از محافل فوتبالی در این باره بحث شده و خیلی‌ها از درستی آن اطمینان دارند. دیروز هاشمی در پاسخ به این سوال که آیا او گزینه وزارت ورزش در این انتخابات بود گفت: «این قضیه بر عکس بود!» در جریان هستید که در زمان حضور کیومرث هاشمی در پست معاونت سازمان تربیت بدنی، فدراسیون فوتبال ایران توسط فیفا تعلیق شده بود. با این وجود، این فرد با این سابقه درخشان، در دور اول 24 رای و در دور دوم 38 رای کسب کرد. به نظر می‌رسد در انتخابات‌های بعدی باید روی صلاحیت رای دهندگان هم تحقیق و بررسی بیشتری به عمل بیاید!

 

اشتباه کریمی کجا بود؟

این که علی کریمی در این انتخابات فقط 9 رای آورد اتفاق تلخی برای فوتبالدوستان بود. البته این که او برنده انتخابات شود هم خیلی خوشبینانه بود اما تصور می‌شد او دستکم 20 رای بیاورد. با این وجود تعداد آرای او دورقمی هم نشد و بعد از این بود که فضای مجازی پر شد از تحلیل اشتباهات کریمی در این انتخابات. شاید سعید آذری مدیر عامل باشگاه فولاد خوزستان بهترین توضیح را در این باره داده باشد. او که در دور اول به علی کریمی و در دوم به هاشمی رای داده بود پس از روشن شدن نتیجه انتخابات گفت: «آرزویم این بود که یک «فوتبالی» امروز انتخاب شود. از این به بعد هر کسی از قهرمان‌های‌مان خواست بیاید در این مجمع بنشیند، باید این ذهنیت را داشته باشد که لابی‌گری به معنی فساد نیست.» کاملا مشخص است که روی سخن آذری با کریمی بوده است. کریمی با این تصور که لابی کردن خودش فساد است هیچ فعالیتی برای جمع‌آوری رای از میان رای دهندگان نکرد و بیشتر وقتش را صرف کارهای دیگری کرد که روی مردم عادی تاثیرگذار بود. کریمی با هیچ کدام از کسانی که حق رای داشتند تماس نگرفت. این در حالی است که او می‌توانست حداقل رای مدیران عامل باشگاه‌ها را با تماس با آنها و تشریح برنامه‌هایش برای آنها جذب کند. این اصلا کار ناپسند و ناجوانمردانه‌ای نیست. او می‌توانست رای 16 باشگاه لیگ برتری، 8 باشگاه دسته اولی، 4 باشگاه دسته دومی، 3 باشگاه لیگ برتر فوتسال و 7 رای باشگاه‌های بانوان و فوتبال ساحلی را به نام خودش کند. این 30 رای با 9 رایی که دیروز گرفت تعداد آرای او را به 39 می‌رساند و او به دور دوم می‌رفت. یعنی او اگر فقط و فقط رای باشگاه‌ها را جذب می‌کرد 39 رای داشت. این در حالی است که عزیزی خادم در دور اول 35 رای گرفته بود!

 

سازندگی 

۹    
آی اسپورت
2021-03-01 11:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر