فهرست
نادال – جوکوویچ؛ جنگی برای تاریخ
نادال – جوکوویچ؛ جنگی برای تاریخ

نادال – جوکوویچ؛ جنگی برای تاریخ

آی اسپورت - رقابت‌های رولان گروس (اوپن فرانسه)، دومین مرحله از گرنداسلم‌های این فصل در شرایطی از امروز استارت می‌خورد که همه نگاه‌ها متوجه مردان شماره یک و دو تنیس دنیاست؛ نواک جوکوویچ و رافا نادال. بیش از جوکوویچ، باز هم نادال است که در کانون توجه قرار دارد، چون این تنیس‌باز اسپانیایی سلطان بازی کردن روی زمین‌های خاک رس است و بعید است به این راحتی‌ها اجازه بدهد کسی در جایی که او تخصص دارد جام قهرمانی را بالای سر ببرد؛ برای سلطنت رافا بر گرنداسلم زمین‌های خاکی همین بس که او تا به الان یازده بار فاتح رولان گروس شده و حالا دندان تیز کرده تا با رسیدن به دوازدهمین قهرمانی، نامش را جاودانه‌تر از چیزی کند که هست. در آن سو، اما فقط یک تنیس‌باز است که به نظر می‌رسد زورش به رافا در زمین‌های خاکی می‌رسد؛ نواک جوکوویچ. تنیس‌باز شماره یک دنیا تا به حال سه بار رولان گروس را برده و برای رسیدن به چهارمی اش بی‌قراری می‌کند ولی خود او هم می‌داند جدال با رافا نادال بر سر عنوان قهرمانی، سخت‌ترین جدال‌هاست.

رافا؛ متزلزل ولی مصمم

زمین‌های خاکی در هفته‌های گذشته حسابی به لرزه درآمده؛ نه به خاطر حضور بازیکنان مختلف روی این نوع از سطوح بلکه به خاطر شکست‌های متوالی رافا نادال در این تورنمنت‌ها! این تنیس‌باز اهل مایورکا سه بار اخیراً در سه تورنمنت مونت کارلو، بارسلونا و مادرید که روی زمین‌های خاکی برگزار شده، حذف شد؛ هر سه بار هم در نیمه‌نهایی. به نظر می‌رسید نادال به وضوح از درد زانو رنج می‌برد و نمی‌تواند آن‌طور که دلش می‌خواهد در رقابت با رقبای گردن کلفتش در زمین‌های خاکی جابه‌جا شود. بازگشتش به زمین‌های خاکی نه به موقع بود و نه اینکه مطابق با همیشه. او برای اولین بار در ۱۵ سال گذشته بود که با تردید پا به تورنمنت‌های خاکی گذاشت و بسیاری از هوادارانش را نگران کرده بود. خیلی‌ها در آن برهه از خودشان فقط دو سؤال می‌پرسیدند: آیا نادال ضعیف شده است؟ و اینکه ایا می‌تواند به سلطنش در رولان گروس ادامه بدهد؟

«اتفاقی که این روز‌ها برایم افتاده طبیعی‌تر از هر زمان دیگری است که در ۱۴ سال گذشته سپری کرده‌ام». این بخشی از صحبت‌های مرد شماره دو تنیس دنیا بعد از حذف از گردونه رقابت‌های مسترز مادرید بود. اگر همه نگرانش بودند خودش زیاد ناراحت نبود. «در طول سال‌های گذشته به اندازه کافی روی زمین‌های خاکی جام به دست آورده‌ام. امسال آن‌طوری که باید نشده است».

بازگشت رافا

ادعای رافا مبنی بر بردن جام روی زمین‌های خاکی اصلاً ادعای غلطی نیست؛ او در مجموع ۵۹ عنوان قهرمانی روی زمین‌های خاکی در طول دوران حرفه‌ای اش به دست آورده و حسابی تجربه لازم برای بازی کردن روی این سطح را دارد. رافا البته همان‌طور که به هوادارانش وعده داده بود زیاد درگیر حذف از مراحل نیمه‌نهایی نبود، چون درست در فاصله یک هفته مانده به شروع رقابت‌های رولان گروس وارد تورنمنت مسترز رم شد و این بار درخشید. او جام قهرمانی مسترز رم را از آنِ خود کرد تا به خاموشی ۹ ماهه اش در بردن جام در تورنمنت‌های مختلف پایان دهد. رافا درست در لحظه‌ای که باید، قهرمان یکی از تورنمنت‌های زمین خاکی شد تا دوباره تبدیل به مدعی شماره یک قهرمانی در گرنداسلم فرانسه شود. «برایم مهم نیست که مدعی اصلی قهرمانی باشم یا نه. بیشتر نگران این هستم که وضعیت بدنی‌ام سالم بماند و بتوانم خوب بازی کنم». حالا شرایط برای قهرمانی مجدد رافا در رولان گروس هم چندان بد نیست؛ وضعیت قرعه او در جدول هم تقریباً شبیه به یک اتوبان پهن است که چیزی نمی‌تواند برای رسیدن به هدف مانعش شود؛ هیچ‌کس به غیر از راجر فدرر که اگر همه چیز برایشان خوب پیش برود در نیمه‌نهایی به هم می‌خورند.

نواک باز هم گرنداسلم می‌خواهد

هرقدر که رافا نادال برای رقابت‌های این دوره رولان گروس تجربه داشته باشد، نواک جوکوویچ صرب، انگیزه دارد. مرد شماره یک تنیس دنیا گرنداسلم ویمبلدون و آمریکا را در سال ۲۰۱۸ برده و پشت‌سرش فاتح رقابت‌های اوپن استرالیا در سال ۲۰۱۹ هم شده. قهرمانی در این رولان گروس به آن معنی است که او می‌تواند دوباره هر ۴ گرنداسلم را به صورت متوالی ببرد؛ کاری که پیش‌تر هم انجامش داده و بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ عملی اش کرده است. کاری که جوکوویچ می‌تواند انجام بدهد را خیلی از بزرگان تنیس نتوانسته‌اند کامل کنند؛ نه رافا، نه فدرر، نه پیت سمپراس، نه آغاسی، نه بیورن بورگ و نه جان مک انروی. در دنیا تنیس فقط دو نفر بهتر از جوکوویچ بوده‌اند؛ یکی دونالد باج آمریکایی در سال ۱۹۳۸ و دیگری راد لیور استرالیایی در سال‌های ۱۹۶۲ و ۱۹۶۹ بوده‌اند که توانسته‌اند در یک فصل هر ۴ گرنداسلم را مال خودشان کنند. جوکوویچ البته در فینال یک هفته پیش رقابت‌های مسترز رم به نادال باخته و کمی موازنه به هم خورده است؛ آنقدری که دوباره تبدیل به بخت شماره دو قهرمانی برای رولان گروس شده است ولی آن شکست باعث نشده انگیزه اش را هم از دست بدهد. «وقتی چنین کاری را سه سال پیش انجام داده‌ام دلیلی ندارد که باور کنم دوباره از انجامش عاجز هستم». البته تنیس‌بازانی که با این دو نفر مسابقه داده‌اند بخت بیشتر برای قهرمانی را به جوکوویچ می‌دهند؛ نمونه اش همین گائل مونفیس فرانسوی. او می‌گوید: «به نظرم جوکوویچ قوی‌تر است. درست است که رافا بخت زیادی برای قهرمانی دارد ولی به نظر اگر یکی بتواند با او در این زمین رقابت کند همین جوکوویچ است».

 

خبر ورزشی 

۱ ۱  
آی اسپورت
2019-05-26 09:45:00
نظر دهید

۱ نظر
ایمان
يكشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۵۷
جوکوویچ تنها یک بار رولان گاروس رو برده نه سه بار ! و اتفاقا در صورت قهرمانی تنها بازیکن در open era و شاید کل دوران میشه که هر گرنداسلم رو دوبار برده یعنی double career grandslam ...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر