فهرست
«پپ» وارد فاز فرار شده؟
«پپ» وارد فاز فرار شده؟

«پپ» وارد فاز فرار شده؟

آی اسپورت - صبح دیروز «پپ گواردیولا» از تخت‌خوابش بیرون آمد و آماده شروع روزی جدید شد، روزی که در آن می‌تواند تفکراتی جدید را به ورطه آزمون بگذارد اما مطابق عادت همیشگی، پیش از هر کاری در ابتدا باید صبحانه‌اش را میل کند. او شیر و جو دوسر برای صبحانه می‌خورد و در همان لحظه با خود فکر می‌کند: «یک لحظه صبر کن؛ امروز بهرین زمان برای تست و آزمون است. می‌توانم شیوه همیشگی را به کار ببندم اما چرا دست به کاری جدید نزنم؟» او به کمی چاشنی برای صبحانه‌اش نیاز دارد و پیش از اضافه کردن مقداری چاشنی باز هم با خود می‌گوید: «هیچکس حدس نخواهد زد که من چنین نقشه‌ای برای رقیب کشیده و اینگونه آماده رویارویی با آنها می‌شوم‌.» اما در همان هنگام بدن پپ ناگهان به لرزه می‌افتد و سرش داغ می‌شود. یک سوال در ذهنش شکل گرفته که پاسخی برای آن ندارد: «اگر به نقشه‌ام پی برده و برایش آماده شده باشند چه کنم؟»

از همان چهار سال پیش که «پپ گواردیولا» به منچسترسیتی پیوست، حریفان به‌نوعی ماهرانه‌ترین برنامه‌های او را در جام بزرگ (لیگ قهرمان اروپا) برهم زده‌اند. او در نخستین فصل تصمیم گرفت تا «سرخیو آگوئرو» گلزن را به اسپانیا نبرد اما این تصمیم او جوابگو نبود. آیا بارسلونا فکر این را کرده بود؟ آیا آبی‌اناری‌ها دستِ پپ را خوانده بودند؟ حیله استفاده از فرناندینیو در سمت چپ خط دفاعی در سال ۲۰۱۷ برابر موناکو هم مثمر ثمر واقع نشد! همان سال هم حتی شاختار انگار نقشه گواردیولا را پیش‌پیش متوجه شده بود؛ در غیر این صورت چگونه می‌توان پیروزی تیم اوکراینی برابر منچسترسیتی حتی با وجود «فیل فودن» ۱۷ ساله در پست وینگر چپ را توضیح داد و توجیه کرد؟ فصل گذشته هم سرمربی اسپانیایی از دفاع سه نفره برابر لیون در یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا بهره برد اما نتوانست به حریف ذره‌ای نفوذ کند. حال سوال اینجاست که چرا دقیقا حقه‌های استادانه پپ در جام بزرگان نتوانسته کسی را فریب دهد؟ نه تنها فریب نداده بلکه اتفاقاً گاهی بازیکنان خودش را هم گمراه ساخته است.

مشکل بزرگ‌تر و عمیق‌تر اینجاست که حالا به نظر می‌رسد رقیبانِ داخلی نیز دستِ پپ را خوانده‌اند. حالا دیگر لیدز هم می‌داند چگونه سیتیزن‌ها را زمین‌گیر کند و وستهم نیز آموخته چطور می‌تواند ترمز قطارِ آبی‌آسمانی‌های شهر منچستر را بکشد. تیمی فصل گذشته در کسب قهرمانیِ لیگ ناکام ماند اما حالا هیچکس دیگر به آن ناکامی اهمیت نمی‌دهد چرا که تیم در باتلاقی مرگبار گرفتار شده است. تیمی که صدها میلیون دلار برای تقویتش هزینه شده اما اکنون با تنها ۲ پیروزی در رده سیزدهم جدول رده‌بندی لیگ برتر انگلیس ایستاده است. حالا نه فقط سرنوشت تیم در فصل جاری بلکه حتی سرنوشت «پپ» نیز زیر سوال رفته. حالا دیگر همه این سوال مهم را می‌پرسند که «آیا دوران حضور گواردیولا به سر آمده است؟»

در این مقطع سرمربی اسپانیایی تمام این اتفاقات را به تلخ‌ترین شکل ممکن تجربه می‌کند. او اکنون دیگر نه فقط در خصوص لو رفتن حربه‌هایش بلکه به خاطر پیش آمدن مصدومیت‌های احتمالی نیز به شدت استرس می‌کشد. او اکنون با هر لقمه صبحانه‌اش، تلخی عظیمی را فرو می‌خورد و بیش از پیش خود را غرق در آنالیزهایش می‌کند. شاید همین وسواس بیش از حد نیز نتیجه معکوس بدهد و تمامی آنالیزهایش به خطا برود.

«برناردو سیلوا» ستاره خط میانی سیتیزن‌ها در آخرین مصاحبه خود گفت: «شرایط به شدت دشوار شده است. ما می‌دانستیم که در فصل جدید چیزهای جدیدی در انتظارمان است اما واقعیت این است که اکنون تمام تیم‌ها می‌دانند که ما چگونه بازی می‌کنیم. ما خود را برابر تیم‌هایی می‌بینیم که توپ را نمی‌خواهند و منتظر ضدحملات می‌مانند‌. از آغاز فصل ما نتوانسته‌ایم موقعیت‌های خطرناک زیادی روی دروازه حریفان خلق کنیم. ما همانند گذشته باهوش بوده‌ایم اما مشکل اینجاست که آنها شیوه ما را متوجه شده‌اند و هوشمندانه‌تر از ما پا به مستطیل سبز می‌گذارند.»

دوست عزیز اینجا پایان راه است، شاید هم این تنها تصوری سیاه از شرایط موجود باشد. جنب و جوش «پپ گواردیولا» شنبه هفته گذشته در «استادیوم لندن» آن هم با آن حالات عجیب، حداقل تاییدیه‌ای برای استرس بیش از حد سرمربی اسپانیایی و حساسیتش نسبت به فوتبال بود. فراتر از آن، در نظر گرفتن این اتفاقات به عنوان واکنش به عدم کسب پیروزی مجدد، سخت می‌تواند نشانه سلامت، ثبات و برنامه‌ای برای آینده باشد. پپ همچون فردی بود که وارد فاز جدیدی در کارنامه کاری خود شده است. تمام این مسائل یک پرسش چالش‌برانگیز در ذهن ایجاد می‌کند: «آیا پپ واقعاً باز هم به عنوان سرمربی در فصل آینده لیگ برتر انگلیس روی نیمکت سیتیزن‌ها خواهد نشست؟»

در وهله اول رد کردن این نظریات آسان است زیرا این واکنش‌های مختص گواردیولا است. روی دیوار دفتر پپ نقل‌قولی از «مارچلو بیلسا» نوشته شده است: «لذت پس از پیروزی تنها پنج دقیقه دوام دارد و آنچه باقی می‌ماند تنهاییِ غیر قابل توصیف است.» خب؛ حالا ما از شرایط پپ پس از کسب پیروزی آگاه شدیم اما اگر بعد از برد چنین جوی بر سرمربی اسپانیایی حاکم می‌شود، پس از تصور کنید که پس از شکست  ۵-۲ مقابل لسترسیتیِ سرسخت، چه بر سر او آمده؟

گواردیولا اما به لطف سال‌ها حضور در فوتبال و کسب تجربیات گران‌بها، حداقل مقابل دوربین‌های تلویزیونی و در کنفرانس‌های خبری با آرامش مقابل خبرنگاران می‌نشیند. با این حال همه می‌دانند که او بسیار، بسیار، بسیار عصبانی است چرا که حرکاتش در کنار زمین از خاطر هیچکس پاک نمی‌شود. حرکاتی که هیچ شباهتی با واکنش‌های او پس از برتری 6 بر یک مقابل پورتو یک فصل پیش از ترک بایرن مونیخ یا اتفاقات نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا برابر رئال مادرید یک سال پیش از ترک بارسلونا نداشت.

پپ برای پنجمین فصل هدایت سیتیزن‌ها را بر عهده دارد. این در حالی‌ست که در بارسلونا ۴ فصل ماند  و در بایرن مونیخ ۳ فصل دوام آورد. سرمربی نامدار اسپانیایی در شهر منچستر خانه‌ای مدرن دارد؛ عاشق باشگاه، شهر و گروه بازیکنانش است. در قسمت زمان اعتبار قراردادش با سیتیزن‌ها عدد ۲۰۲۱ نوشته شده و خواسته «شیخ منصور» ادامه همین روند است اما گواردیولا اکنون در یکی از سه فاز حرفه‌ای خود قرار دارد؛ ۳ فازی که شامل «پیدایش و آماده‌سازی»، «نمایش و هنرنمایی» و در نهایت «فرار» می‌شود. فاز اول در فصل نخست بود؛ زمانی که پپ پا به «اتحاد» گذاشت و تفکرات خود را در تیم پیاده کرد. فازی که البته برای به بار نشستن به فاکتور «زمان» نیاز مبرمی داشت. فاز «نمایش و هنرنمایی» نیز دو فصل پیش رقم خورد و حالا به نظر می‌رسد که فاز «فرار» کلید خورده است.

 سازندگی/ ترجمه: نوید صراف 

۸    
آی اسپورت
2020-10-31 20:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر