فهرست
گزارش تحلیلی: تغییر سیستم، تنها راه احیای رئال
گزارش تحلیلی: تغییر سیستم، تنها راه احیای رئال

گزارش تحلیلی: تغییر سیستم، تنها راه احیای رئال

آی اسپورت - کریستیانو رونالدو، کریم بنزما و گرت بیل تنها بازیکنان رئال مادرید نیستند که از آغاز سال 2015 دچار افت شده‌اند اما کارلو آنچلوتی باید به کنارگذاشتن یکی از این سه نفر برای دیدار هفته آینده با بارسلونا فکر کند. بر اساس گزارش روزنامه مارکا، آمار گلزنی این سه قبل از بازی با شالکه از 2.03 گل در هر بازی قبل از کریسمس به 1.07 گل در سال 2015 کاهش یافته است.

با وجود این افت فاحش، آنچلوتی صراحتا گفت کنارگذاشتن یکی از این سه نفر در برنامه کاری‌اش نیست:«من به آنها اعتماد کامل دارم و تا وقتی که از نظر جسمی مشکلی نداشته باشند جایگاه‌شان در تیم غیرقابل بحث است.»

اعتماد او با گل‌هایی که رونالدو و بنزما زدند تا بازی بسیار ضعیف رئال به کابوس حذف زودهنگام از لیگ قهرمانان اروپا مبدل نشود، توجیه شد. آلفردو رلانو ستون‌نویس آاس نوشت رونالدو با این دو جایگاه خود را در ترکیب اصلی رئال تثبیت کرد اما دو نفر دیگر اینطور نیستند:

نه بیل و نه بنزما شایستگی داشتن جایگاهی متمایز از دیگران را ندارند مگر اینکه بخواهیم از تجارت و فقط تجارت یا بوالهوسی رییس رئال مادرید صحبت کنیم. این دو که بسیار لوس شده‌اند خود را ملتزم به بقیه تیم نمی دانند و دیگران چه به اندازه آنها خوب باشند یا حتی بهتر از آنها، مجبورند دوبرابرشان زحمت بکشند.

درست است که تهدید به کنارگذاشته‌شدن از ترکیب اصلی انگیزه قابل توجهی برای بازیکنانی در اندازه‌ مثلث هجومی رئال محسوب نمی شود اما نبود آن به خصوص برای بیل مانع می شود که خودش را در وظایف دفاعی تیم شریک بداند به ویژه برابر رقبای در سطح پایین‌تر و هنگامی که چنین کم‌کاری‌هایی نه برجسته می شود و نه با مجازات روبرو می شود.

این روند پیام خوبی هم برای بقیه اعضا ندارد. قرار است خسه رودریگس و خاویر هرناندس چه احساسی داشته باشند؟ آیا بازیکنان دیگری که به نیمکت چسبیده‌اند تصور نمی کنند چند نفر دیگر هم در پست‌های آنها هستند که جایگاهشان در تیم تضمین‌شده است؟

با این وجود‌، گذشته از این سوال‌ها یا بی‌انگیزگی برخی یا به هم‌خوردن نظم تیم، مشکلات تاکتیکی نیز وجود دارد که با کنار گذاشته یکی از این سه نفر در بازی برابر تیم‌های بهتر در لالیگا و اروپا حل می شود.

در سیستم 3-3-4، عدم تعادل وجود دارد به خصوص در سمت چپ زمین جایی که رونالدو استقرار دارد. آنخل‌ دی‌ماریای خستگی‌ناپذیر فصل قبل می توانست این بی‌تعادلی را جبران کند اما هم خامس رودریگس و هم ایسکو که این فصل در آنجا به کار گرفته‌ شده‌اند ویژگی‌های متفاوتی دارند.

تغییر مکان رونالدو از کنار خط طولی به محوطه جریمه باعث شده از 38 گل رونالدو در رقابت‌های مختلف این فصل فقط دو تا از بیرون محوطه جریمه زده شود به این معنی که دفاع راست رقبا مثل قبل تحت فشار قرار نمی گیرند.

تیم‌هایی که برنامه بازی داشتند توانستند رئال را از دو طرف تحت فشار بگذارند. از آغاز سال جدید، والنسیا، اتلتیکومادرید، ویارئال، اتلتیک بیلبائو و شالکه به این روش به رئال حمله‌ کرده‌اند و از این تیم نتیجه گرفته‌اند. برخی تیم‌های کوچکتر هم فرصت خلق کرده‌اند بدون اینکه از آن درست استفاده کنند.

در حالی که بازگشت لوکا مودریچ بدون شک به خط میانی رئال تعادل بیشتری می‌بخشد این احتمال وجود دارد که مشکلات همچنان پابرجا بماند تا زمانی که آنچلوتی از این سه نفر به طور همزمان در بازی‌های بزرگ بهره می برد.

روزنامه مارکا گزارش داد فلورنتینو پرس رییس رئال مادرید به مربی ایتالیایی تیمش اختیار تام داده که با اعمال تغییرات لازم باشگاه را به روزهای پیروزی برگرداند. پرس به آنچلوتی گفته:«هر کاری که می خواهی بکن، هر کسی که می خواهی تغییر بده و هر بازیکنی که صلاح می دانی را در ترکیب بگذار». همین روزنامه نوشته کارلتو ممکن است برای بازی 22 مارس(دوم فروردین) با بارسلونا یکی از این سه نفر را از ترکیب اصلی بیرون بگذارد.

دو تا از کاملترین باز‌ی‌های رئال در این فصل دو برد متوالی در آنفیلد برابر لیورپول و در خانه برابر بارسلونا در ماه اکتبر در شرایطی به دست آمد که تیم با سیستم 2-4-4 و با استفاده از چهار هافبک تخصصی بازی کرد که بهتر توانستند توپ را کنترل کنند و با جایگیری ایده‌آل نظم دفاعی فوق‌العاده‌ای را به نمایش بگذارند. یک برد دیگر هم برابر بارسلونا در فینال جام حذفی اسپانیا در شرایطی به دست آمد که یکی از این سه نفر در بازی نبودند و تیم با این سیستم بازی کرد.

اگر آنچلوتی مایل است دوباره فصل رئال را احیا کند و در کورس رقابت لالیگا پیشتاز باشد و نتیجه‌ای مثبت از سفر به بارسلونا و بازی با نوکمپ بگیرد، تغییر سیستم به 2-4-4 شاید بهترین راه باشد.

نیک دورینگتون

بلیچر ریپورت

     
آی اسپورت
2015-03-14 01:55:43
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر