فهرست
طلوع خورشید کردستان در سوئد
طلوع خورشید کردستان در سوئد

طلوع خورشید کردستان در سوئد

آی اسپورت - کُردها در سرتاسر جهان اکنون بهانه‌ای مشترک برای شادی دارند، بهانه‌ای از جنس فوتبال و به نام «دالکُرد». تیمی که در سال ۲۰۰۴ توسط ۹ مهاجر کُرد در شهر «دالارنا» تاسیس شد و اکنون پس از پنج فصل صعود متوالی به لیگ بالاتر، به بالاترین سطح فوتبال حرفه‌ای سوئد یعنی لیگ «Allsvenskan» راه یافته و جالب اینجاست که در حال حاضر صفحه رسمی این باشگاه در شبکه اجتماعی «فیسبوک»، بیش از ۱٫۵ میلیون نفر فالوور دارد. باشگاهی که در ابتدا تنها یک پروژه اجتماعی برای حفظ جوانان محلی از محیط خیابان‌ها بود و اکنون به امید میلیون‌ها کُرد در سرتاسر جهان تبدیل شده، اتفاقی عجیب که توجه تمامی رسانه‌های جهان را به خود جلب کرده است.

با توجه با اینکه کردها از یک تیم ملی برخوردار نیستند و فیفا نیز تیمی را به عنوان تیم ملی کردستان به رسمیت نمی‌شناسد، این «دالکُرد» است که در لباس یک شوالیه و به نمایندگی بیش از ۴۰ میلیون کُرد، پا به عرصه گذاشته و هویت کُردهای را با زبان ورزش و فوتبال، به جهانیان معرفی می‌کند.

«رمضان کیزیل» یکی از بنیانگذاران و رئیس کنونی باشگاه، ۲۶ نوامبر ۱۹۸۹ را هیچگاه از یاد نمی‌برد، روزی که او برای اولین بار پای به خاک سوئد گذاشت: «بدنم در سوئد بود و روحم در سرزمین مادری‌. من با خواست خودم سرزمین‌ام را ترک نکردم و آنجا هنوز کُردها با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. نمی‌توانستم به مردم سرزمین مادری‌ام پشت کنم و به همین منظور ۱۵ سال قبل از تاسیس دالکرد، فعالیت‌های اجتماعی‌ام را آغاز کردم.»

در سال ۲۰۰۴، گروهی از جوانان کُرد از تیم «براگه»، بزرگ‌ترین باشگاه منطقه «بورلانیه» کنار گذاشته شدند، اتفاقی که به گفته «کیزیل» دلیل‌اش عدم دیسیپلین و رعایت نظم از سوی این جوانان بود اما این اتفاق جرقه یک اقدام مهم را در ذهن کیزیل زد: تاسیس باشگاه دالکرد با شعار «متولد شده با مسئولیت اجتماعی».

1
1

در اکتبر همان سال، دالکرد با ترکیبی از بازیکنان اخراجی از براگه، فعالیت خود را در پایین‌ترین سطح فوتبال سوئد آغاز کرد. بد نیست بدانید که کردها از سال ۱۹۷۷ وارد جامعه سوئد شده‌اند و از آن زمان تاکنون، همواره مشکلات سازگاری اجتماعی با جامعه سوئد در میان آنان وجود داشته و دالکرد نقش یک مکان فرهنگی – ورزشی را برای آنها ایفا کرد. کیزیل در این مورد می‌گوید: «ما می‌خواستیم تاثیرگذار باشیم و حمایت خود را از مهاجرین کرد اعلام کنیم. اگر شما به آنها نشان دهید که برایشان ارزش قائل هستید، مطمئن باشید که به حرف شما گوش فرا می‌دهند. سیاست اصلی ما در باشگاه گفتگو و تبادل نظر است. از بازیکن ۶ ساله حاضر در آکادمی باشگاه تا مدیران همگی از این سیاست پیروی می‌کنند. باید برای یکدیگر ارزش قائل شویم، به یکدیگر اهمیت دهیم و از هم مراقبت کنیم چرا که ما یک خانواده‌ایم.»

بازیکنانِ تیم‌های حاضر در دسته ششم لیگ سوئد معمولاً یک یا نهایت ۲ بار در هفته با تیم تمرین می‌کنند اما دالکرد از همان ابتدا اهداف بزرگی داشت و از این رو همانند تیم‌های حرفه‌ای در ۷ روز هفته برنامه تمرینی خود را به بازیکنان ارائه کرد. این اقدام حرفه‌ای خیلی زود به بار نشست و بازیکنان جوان تیم، به صورت مداوم جواز صعود به دسته بالاتر را کسب کردند.

این تیم اکنون برای کردها این امکان را ایجاد کرده که اگر حس می‌کنند تیم منطقه‌ای‌شان متعلق به خودشان نیست، از تیمی طرفداری کنند که آنرا متعلق به خود می‌دانند، تیمی از جنس خودشان، تیمی که در لباس‌هایش از رنگ‌های پرچم کردستان استفاده شده و در حال حاضر سه بازیکن کرد در آن بازی می‌کنند. در آغاز تنها ورزشکاران کُرد در دالکرد بازی می‌کردند اما اکنون در این تیم بازیکنانی از ۱۳ کشور جهان از جمله سوئد، بوسنی، هلند، نروژ، ژاپن، ترکیه و آمریکا هم بازی می‌کنند.

2
2

یکی از این بازیکنان «پیشرو عزیزی»، کاپیتان تیم است که پدرش از پیش‌مرگه‌های کرد بود که برای استقلال کردستان سال‌ها مبارزه کرد. او در زمانی که تنها ۱۲ سالش بود به همراه خانواده‌اش از کردستان به سوئد مهاجرت کرد و در مورد حضور در دالکرد می‌گوید: «زمانی که من به باشگاه آمدم، دالکرد تا این حد بزرگ نبود اما با یکدیگر هم‌قسم شدیم تا تیم را به بالاترین سطح برسانیم و آنرا به نمادی برای افتخار کردها تبدیل کنید. با وجود پرچم کردستان روی پیراهن‌مان، احساس حضور در تیم ملی به ما دست می‌دهد و به همین امر مسئولیت تک‌تک بازیکنان را بیش‌از پیش کرده است.»

جالب است بدانید که تیم دالکرد هم‌اکنون در سوئد و کردستان عراق، آکادمی فوتبال تاسیس کرده و  «عزیزی» تا به امروز، چندین مرتبه به مناطق کردنشین سفر و از کمپ‌های پناهندگان هم دیدار کرده. عزیزی در این بازدیدها به بسیاری از کودکان پیراهن باشگاه را اهدا کرد و آنچه تعجب او را به شدت برانگیخت، شناخت کودکان حاضر در کمپ‌های سوریه و عراق از افتخارات تیم بود.

عزیزی که معمولاً دربار حقوق کردها توئیت می‌کند، می‌گوید که یک بار یک پیش‌مرگه به او گفته که به خانه برگردد و از طریق فوتبال دل کُردها را شاد کند. او می‌گوید پدرش سال‌ها به خاطر آرمان‌هایش جنگیده و حالا او هم همین کار را از طریق فوتبال انجام می‌دهد؛ «مبارزه‌ای برای طرح مطالبات کردها از طریق فوتبال»

حمایت از دالکرد با حمایت‌های معمول از سایر تیم‌ها که بر اساس موقعیت یا موفقیت ایجاد می‌شود، متفاوت است. بیشتر کردها در مناطق کردنشین طرفدار دو غول اسپانیایی یعنی بارسلونا یا رئال مادرید هستند و بازی الکلاسیکو یک مسابقه بسیار بزرگ برای آنها محسوب می‌شود اما حمایت از دالکرد، حمایت از هویت تمام کردهاست.

 

۳۱ ۵۳  
آی اسپورت
2018-04-14 14:51:00
نظر دهید

۵۳ نظر
آزاد
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۱۵:۰۳
سلام و درود بر شرفت آی اسپورت!
خیلی خوشحالم. خدارو شکر
بز کوهی
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۰۰
زارت
متوهم
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۳۲
خاک تو سرت که عکس پرچم جعلی این ها رو گداشتی. معلومه خودت هم کورد عقده ای بیشتر نیستی
اوجاللن
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۳۸
خدایا این هندو ها رو از ما نگیر بذار یکم بخندیم خخخخخخخخخ
امیر
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۷:۴۴
کوردها در طول تاریخ نگهبان این خاک بودن. همیشه هم تقریبا کم لطفی دیدن...
لطفا از رو معده نظر ندن این بی هوییتها.
اگه مردین بگین نژادتون چیه؟ کجایی هستین ؟ زبونتون چیه؟
اگه اشکال نداره فک کنین هزار سال پیش کجا بودن پدراتون.
من که کوردم میدونم حداقل هفت هزار ساله که تو ایرانم.
با احترام به همه قومیتها و اون دوستانی که کامنت منطقی گذاشتن
۶
رضا
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۱۵:۱۹
با سلام عده کل کردها در جهان رقمی زیر سی میلیون نفر است که در چهار کشور ایران عراق سوریه و ترکیه پراکنده اند تعدادی هم در سایر مناطق جهان منجمله اروپا وجود دارند.شاید بهترین پیشنهاد برای این عزیزان کوچ به کشور مادر و خواستگاهشان هندوستان باشد که با توجه به کیفییت بازی که از آنان برشمرده اید مطمئنا می توانند سطح فوتبال این کشور پرجمعیت و کثیر المله را یک ارتقای اساسی بدهند.
آزاد
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۱۷:۵۰
هندوستان!! خخخ
قطعا کردها از تو یکی ایرانی تر هستند و اگر پدر خودتو میشناختی به میلیون ها کورد هموطنت توهین نمیکردی.
آزاد
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۱۷:۵۳
یعنی اینقد بدت اومد که یه ملت یه تیم فوتبال داشه باشن!!!
روی هرچی بخیل رو سفید کردی خدایش.
احسان
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۲۰:۱۹
می تونم بپرسم ،، شما رشتتون چیه اقا رضا که نظر میدی ..? الان تو صحبت بالا کسی به شما توهين کرد ..? کسی به ملیت شما اهانت کرد ..? میشه بگین از کجات دراوردی که میگی ما کردا مال هندوستانیم ..!? کوته فکر احمق ،، قبل از اینکه پارسها در ایران زمین حکومت داری کنند این ما کردها بودیم که حکومت کردن و بهشون یاد دادیم ،، با ازبین بردن بزرگترین امپراطوری ظالم اون زمان به نام اشور ،، به وسیله هوخشتره ،، و اونم به خاطر سواران دلیر کرد ایرانی ،، دفعه بعد خواستی بیشتر از دهنت حرف بزنی همینجا منتظرت می مونم ،، کم سواد حراف
کردستان
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۲۰:۱۹
سرزمین مادری کردها کردستان بزرگ است شامل بخش هایی از ایران، عراق ، ترکیه و سوریه که الان بین 4 کشور تقسیم شده. . لطفا تاریخ را مرور بفرمایید.
هیرو
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۲۰:۲۴
نگرانت شدم. برو یه ارامبخش بخور.
کردها ایرانی ترین قوم ایرانی هستن و حق دارن یک تیم فوتبال داشته باشن.
داری میسوزی... خخخخخ
کوهیار
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۲۰:۳۶
ما کوردها 40 میلیون جمعیت داریم و نژاد ماد آریایی هستیم و وطنمون ایرانه ..هندوستان کجا بود عزیزم
bmi.boy
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۱۹:۳۳
من لرم اونم از نوع جنوبیش .

هیچی که نباشه سنگ نوشته ها و کتیبه ها گویای همه چیز هست و نیازی به توصیفات و توضیحات نیست .


قوم کرد و قوم لر خاستگاه و سرزمین آبا اجدادیشون ایرانه به درازای چندین هزارسال .

بیاید و چغازنبیل و انشان رو ببینید .


۵
فرزاد مهریار
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۱۶:۲۷
از عالیجناب کی‌روش که به بازیکنان متولد خارج از ایران عنایت ویژه‌ای داره ، می‌خوام که به دالاهو ایراندوست ، بازیکن کرد تبار همین تیم دالکورد توجه کنه . هافبک چپ پایی که توانمندی خودشو با سه گل و هفت پاس گل در فصل گذشته بالاترین سطح فوتبال سوئد نشون داده . ارزش این بازیکن در سایت ترانسفر مارکت ۶۰۰ هزار دلاره . حدوداً ده برابر دانیال ارزانی‌‌...
خاطره بازی با العین
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۱۷:۵۰
منم از عالیجناب تاج می خوام شما دعوت کنه برای تیم بیماران روانی و مغز و اعصاب تیم ملی
فرزاد مهریار
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۵۵
شما حرف نزن
۱
کرد متوهم
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۰۲
شما هندوها فازتون چیه خدایی؟؟؟؟؟
آزاد
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۱۶:۳۶
بژی کوردستان
بزکوهی
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۰۴
بژی کیردوستان
ساسان 4 & 6
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۱۰:۱۵
در جواب بز کوهی جیره خواری خردوغان لال شن
خاک بر سر ای اسپورت که کامنت این روانی رو نشان میده
۵
عمر آسوده بخواب که بغداد بیدار است
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۱۹:۳۸
واقعا باید تاسف خورد بحال یه عده نژاد پرست متوهم که با یه مقاله این چنینی بهشون فشار اومده و اوج بی فرهنگی و بی ادبی خودشونو با توهین به یک قوم پاک و با اصالت(کرد) و اصیل ایرانی نشون دادن .

همین دست آدمهان که آبروی ایرانو با هجوم به صفحات گوناگون اینترنتی بر باد دادن از مسی و رنالدو و غیره براسون فرقی نداره .

کردها در تمامی ادوار تاریخ میهن پرست بودن و جانها و خونها دادن برای کشورشون ایران .


زنده باد تمامی اقوام ایرانی از کرد و ترک و عرب و لر و بلوچ و ترکمن و فارس و گیلکی و مازنی و سیستانی و غیره .


لعنت بر بی فرهنگهای متوهم و پر ادعا
۲
Im alive
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۵۶
در مدح "عمر اسوده بخواب"
دمت گرم.
۲
نم
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۱۷:۲۶
دمتون گرم آی اسپرتی ها
۹
کردستان
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۱۸:۲۲
هر بژی کردستان.تعداد کردها در سرتاسر جهان به حدود شصت میلیون نفر میرسه.و از تعداد آذری زبان ها خیلی بیشترن.انشالله یه روز تیم ملی کردستان شکل میگیره.
هندو
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۰۶
شما مهاجران کل آبا و اجدادتونم جمع بشین یک دهم جمعیت فارس یا تورک نمیشین. الحق که همتون متوهم تشریف دارین خخخخخخخخ
سردار بوکان
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۱۸:۴۴
درود به شرفت ای اسپورت .بژی کردستان
رامین
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۰۷
بزی کیردوستان
در جواب رامین
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۱۸:۱۵
سلام به والده محترم برسون
۳
عمر آسوده بخواب که بغداد بیدار است
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۱۸:۴۶
خیلی جالب بود برام .کردها قوم پاک و اصل و بامعرفتی هستند .والبته مظلوم همچون لرها
ابوبکر
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۰۹
اره جون عمم. دا عشی هایی که به مجلس حمله کردن احتمالا جانوران دیگه ای بودن
صادق
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۱۴
خودتون رو به ما لر ها نچسبانید خواهشا. ما هیچ وقت اهل ترور و قاچاق اینا نبودیم
ساسان 4 & 6
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۱۰:۲۰
در جواب صادق آخه لر و نظر دادن شما با آجر همدیگه رو نکشید
۲
Im alive
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۱۸:۱۴
در جواب ابوبکر فیک...پسر جان..منافق ها فارس بودن..لر بودن..ترک بودن و.. ملتو کشتن ک ترور کردن..ولی ربطی به نژادشون نداره...
بعدشم..همون پاوه ای که ی نفر تروریست داشت وقتی شما هنوز از والده ات زاده نشدی کاری کرد که n سال دیگه ام میشه ازش حرف زد..

و در جواب صادق..
من کوردم و به شدت لر ها رو دوست دارم..
واسه تمسخر هزاران دلیل هست..چرا مثله احمق ها بحث کنیم؟
۳
شلوار گشاد
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۱۹:۳۱
Alive خاک تو سرتون که افتخارتون ترور کردن مردم ایران هست. شماها همیشه هر جا بودین ترور و قاچاق و خون و خونریزی هم همونجا بوده است.
۹
صادق
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۱۹:۳۸
در جواب alive چون همه شما احمق تشریف دارین و جز ترور و قاچاق کار دیگه ای بلد نیستین
۸
Im alive
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۰۴
در جواب صادق و شلوار گشاد

پس حالا که اینطور شد اینا رو داشته باش

اقای گشاد جان..
ما به ترور افتخار نکردیم ..گقتم هر قومی ممکنه ی تروریست هن داشته باشه
مسعود رجوی کورد بود؟

بله خون و خونریزی با کورد ها بوده..مثه همین الان تو سوریه ..تو عفرین..

اگ ما خون و خون ریزی نمیکردیم الان اسم پدرت ابوگشاد بود

و در جواب صادق

ترور رو ک توضیح دادم..
ولی قاچاق
اگ کولبری نباشه منطقه مرزی ما دیگ نون واسه خوردن ندارن..چون حتی یک کارخونه اینجا نیست..
چون که سرمایه ها نمیاد اینجا..چون به بهانه اهل سنت بودن در تنگنا هستن..
و اگ کولبری بده..همشهری هات چرا میان این مناطق واسه خرید های ارزون تر؟؟؟؟؟؟

ببند دهنتو ک این چیزا رو نشنوی..
خصوصا شما ابن گشاد
۵
داود
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۲۰:۴۸
دالکرد سرور پرسپولیسه
نژاد متوهم
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۱۲
یا رب روا مدار که کورد اینترنت دار شود...
قاچاقچی
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۱۷
برو کولتو ببر کولبر متوهم
عمر آسوده بخواب که بغداد بیدار است
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۱۹:۴۸
یه زمانی خود شما فارس ها خرسوار بودید یجوری میگی کوردها اینترنت دار شدن ، لرها نظر میدن و غیره .


سما بیا خوب تاریخ رو مطالعه کن و یه ایرانگردی برو ببین تاریخ ایران کجاهاست ، بناهای تاریخی بجا مانده از گذشته کجاهاست .
بیستون کرمانشاه
تخت جمشید در مرودشت
انشان »» ایذه بختیاری
تمدن عیلامی چندین هزارساله خوزستان
و.......شما ها کجای این تاریخید که الان تمامی اقوام اصیل ایرانی رو به سخره میگیرید .


البته جز بی فرهنگی و بی ادبی چیزی از گذشته به شماها نرسیده .زلالی و پاکی و مهمان نوازی و فرهنگ تو تمامی اقوام ایرانی موج میزنه بجز یه عده به اصطلاح سوسول تازه به دوران رسیده
۳
امین
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۲۱:۴۸
برگردید به هندوستان
هیرو
شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۳۹
بی سواد برگرد به مدرسه!
Im alive
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۰:۰۱
شمایی که میگی هندوستان...ی سرچ کن در مورد ساختمان dna کورد ها و اریایی ها..از اریایی ترین ها کورد هستند و ایران خاک اصلی ماست...

هر بژی ایران
هر بژی کردستان..
۹ ۲
مهدی از خوزستان
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۲۰
خخخخخ ساختمان DNA
بخدا یعنی اگه حرفت واقعیت داشته باشه من خودکشی میکنم که شماها ژنتون با ما یکی باشه
احسان
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۱۳:۰۱
پسر خوب برو تمامی کتوب مکتوب قدیم و بخون ،، کردا در حال حاضر تنها نژادی هستن که ژنشون دستکاری نشدس ،، و اریایی خالصن .. حالا بلند شو برو خودکشی کن ..!!
۶
نیما
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۰:۵۵
تبریک میگم
امیدوارم یه روزی تو لیگ اروپا یا قهرمانان بازی کنن
۷ ۳
محسن
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۲۲
اسم ساقیتو بی زحمت برام بفرست. تیم تو دسته دو هم ندارن اونوقت میخوان برنلیگ اروپا خدایا اینا دیگه کی هستن
dfcvbh
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۱۹:۵۰
انشاالله .


البته اینا خیلی فشار میاد بهشون تیمهای سایر اقوام موفق بشن .

نمونه ش تیم قشقایی بود ‌
۲
مینا
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۱۰
اره حتما سرمربیتون هم بارزانی گور به گور شدس؟؟
۵
محمود
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۱۲:۵۳
ما کوردها هر چه باشیم مثل خیلی از هموطنان ایرانی کامنتهایی نمیزاریم که آبرو یک کشور رو خدشه دار کنیم در سطح جهان. نمونه همین نظرات رضا خاطره بازی العین داود ، واقعا گریه داره .
بژی کورد
۸ ۲
مسعود بزبزانی
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۲۳
الهی بمیرم برات
شما کامنت نمیذارید بجاش تو مجلس آدم ترور میکنین
۷
مسعود بزبزانی
يكشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۲۳
الهی بمیرم برات
شما کامنت نمیذارید بجاش تو مجلس آدم ترور میکنین
۸
دیاکو
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷، ۰۷:۰۹
انگاری خیلیا کونشون میسوزه که نوادگان مادها دور هم جمع شدنو تیم دروست کردن.مگه نه نوه های چنگیزمغول ونوادگان کسایی که عربا مادراتونو بردن واس خودشون؟؟؟؟
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر