فهرست
مقایسه آماری قلعه‌نویی و منصوریان در ادوار لیگ؛ امیر هنوز پادشاه است
مقایسه آماری قلعه‌نویی و منصوریان در ادوار لیگ؛ امیر هنوز پادشاه است

مقایسه آماری قلعه‌نویی و منصوریان در ادوار لیگ؛ امیر هنوز پادشاه است

آی اسپورت – علیرضا منصوریان یکی از شانس‌های اصلی جانشینی امیر قلعه‌نویی در استقلال است. شانسی که با توجه به پیروزی او در دو بازی رفت و برگشت لیگ چهاردهم مقابل آبی‌پوشان پایتخت و مصاحبه‌های اخیرش جدی‌تر از همیشه به نظر می‌رسد. با این وجود، کارنامه مربیگری منصوریان هنوز فاصله زیادی با قلعه‌نویی دارد.


امیر، پادشاه لیگ

منصوریان اولین بار در لیگ نهم روی نیمکت یک تیم لیگ برتری نشست و بعد از 10 بازی اخراج شد. او در پاس همدان آمار وحشتناک 1 برد، دو مساوی 7 باخت را از بر جای گذاشت. زمانی که او همدان را ترک کرد، پاس با 5 امتیاز در رده آخر جدول لیگ بود. با این وجود این تیم به لطف نتایج خوب مدیرروستا در لیگ برتر ماندگار شد. منصوریان در دومین تجربه لیگ برتری خود این فصل روی نیمکت نفتی نشسته که در سال‌های اخیر روند رو به رشد خوبی را طی می‌کند. نفت در لیگ یازدهم و دوازدهم با فرکی و ابراهیم‌زاده پنجم شد، لیگ سیزدهم با گل‌محمدی در رده سوم قرار گرفت و امسال با منصوریان به صدرجدول لیگ برتر رسیده است. بر خلاف منصوریان قلعه‌نویی در سال‌های اخیر روند کم فراز و نشیبی داشته و در تمام تیم‌هایی که از ابتدای فصل آن‌ها را هدایت کرده در نهایت بین 5 تیم بالای جدول قرار گرفته است. قلعه‌نویی لیگ سوم با استقلال نایب قهرمان شد، لیگ چهارم در رده سوم قرار گرفت، لیگ پنجم قهرمان شد، لیگ هشتم، نهم و دهم با استقلال و سپاهان سه سال پیاپی به قهرمانی رسید، لیگ یازدهم تراکتورسازی را به بهترین رده تاریخ این باشگاه یعنی دوم رساند و لیگ دوازدهم دوباره با استقلال قهرمانی لیگ را بدست آورد. فصل پیش او با ایستادن در رده پنجم، بدترین رتبه خود را کسب کرد. قلعه‌نویی دو بار در لیگ‌های دوم و هفتم وسط فصل مربی استقلال خوزستان و مس شد و در هر دو تیم توانست رتبه تیم را در جدول بهتر کند. با توجه به آمار ضعیف منصوریان در پاس، او فاصله زیادی تا جلو زدن از آمار قلعه‌نویی دارد.


جدول عملکرد امیر قلعه‌نویی در ادوار مختلف لیگ برتر


جدول عملکرد علیرضا منصوریان در ادوار مختلف لیگ برتر

بر اساس جدول عملکرد قلعه‌نویی و منصوریان در لیگ برتر، سرمربی استقلال هنوز اختلاف فاحشی با سرمربی فعلی نفت تهران دارد.


ضعف مشترک

نتایج ضعیف قلعه‌نویی در لیگ قهرمانان آسیا، همیشه یکی از موارد مورد بحث بین موافقان و مخالفان قلعه‌نویی بوده است. سرمربی فعلی استقلال سال 2009 بین 4 تیم مرحله گروهی چهارم شد و سال 2010 با سپاهان در مرحله گروهی از دور رقابت‌ها کنار رفت. سال 2011 و 2013 قلعه‌نویی با سپاهان و استقلال توانست از مرحله گروهی عبور کند. سال 2011 او بعد از رساندن سپاهان به مرحله یک چهارم نهایی از این باشگاه جدا شد و سال 2013 با استقلال تا مرحله نیمه نهایی هم پیش رفت. با این وجود، حذف دوباره استقلال در مرحله گروهی سال 2014 انتقادات زیادی را از قلعه‌نویی به همراه داشت. منصوریان در اولین دوره حضور در لیگ قهرمانان آسیا، شرایط بهتری نسبت به مربی سابقش ندارد. نفت تهران بازی اول در ازبکستان به پاختاکور باخت و بازی دوم در تهران با العین مساوی کرد تا رده آخر گروه B قرار بگیرد. شرایطی مشابه اولین دوره حضور قلعه‌نویی در لیگ قهرمانان آسیا.


جام حذفی، برگ برنده منصوریان

قهرمانی در جام حذفی امسال، می‌تواند اولین برتری منصوریان به قلعه‌نویی را رقم بزند. قهرمانی استقلال در جام حذفی سال 1381 و 1387 به نام قلعه‌نویی خورد اما او در هیچکدام از این سال‌ها تمام فصل استقلال را هدایت نکرد و فقط یکی دو بازی جام حذفی روی نیمکت این تیم نشست. در دیگر سال‌ها قلعه‌نویی چند بار با استقلال تا نیمه نهایی و فینال جام حذفی جلو رفته اما نتوانسته به قهرمانی برسد. امسال هم تیم او در مرحله یک چهارم نهایی مقابل ذوب آهن گل‌محمدی حذف شد. منصوریان در صورت پیروزی در بازی فینال جام حذفی و کسب این جام، می‌تواند حداقل در این تورنمنت از رقیبش برای نیمکت استقلال جلو بیفتد.

     
آی اسپورت
2015-03-14 20:12:59
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر