فهرست

کی روش : دبیرکل به من و خانواده ام توهین کرد/ او مدام من را با برانکو مقایسه می کرد/ دبیرکل و رییس هایش بیایند من را اخراج کنند

آی اسپورت- کارلوس کی‌روش دقایقی پیش کنفرانس خبری خود را برگزار کرد و در ابتدای این کنفرانس گفت: از حضور شما خبرنگاران تشکر می‌کنم. دلیل اصلی نشست خبری امروز اعلام اسامی بازیکنان تیم ملی برای بازی با شیلی و سوئد است. انتخاب بازیکنان براساس بازی‌های جام ملت‌های استرالیا و یکسری مشاهداتی که در لیگ داشتیم انجام شده تا این بازیکنان مقابل شیلی و سوئد به میدان بروند.


اسامی بازیکنان دعوت شده:  علیرضا حقیقی، علیرضا بیرانوند، سوشا مکانی، وریا غفوری، رامین رضاییان، سیدجلال حسینی، پژمان منتظری، امیرحسین صادقی، مرتضی پورعلی‌گنجی، هاشم بیک‌زاده، حبیب گردانی، جواد نکونام، امید ابراهیمی‌، آندرانیک تیموریان، خسرو حیدری، مسعود شجاعی، احسان حاج‌صفی، اشکان دژاگه، علیرضا جهانبخش، رضا قوچان‌نژاد، سردار آزمون، مسعود حسن‌زاده، وحید امیری و کریم انصاری‌فرد.

اهمیت دیدار های دوستانه:  طبق برنامه‌هایی که داریم دیدار‌های دوستانه با شیلی و سوئد برای ما بسیار حائز اهمیت است تا بتوانیم آماده‌سازی خوبی داشته باشیم. ما می‌خواهیم پیش از قرعه‌کشی مسابقات انتخابی جام جهانی 2018 روسیه که در ماه آوریل انجام می‌شود، به آمادگی برسیم.

 همانطور که می‌دانید مسابقات انتخابی جام جهانی 2018 روسیه از ماه ژوئن که برابر خردادماه سال 94 است، آغاز خواهد شد. دیدار با شیلی و سوئد تنها فرصت ما برای آماده‌سازی خواهد بود و باید از این فرصت به بهترین شکل استفاده کنیم. ما تا قبل از آغاز مرحله مقدماتی جام جهانی و تا سه ماه آینده تنها می‌توانیم در این بازی‌ها بازیکنان مدنظرمان را مشاهده کرده و انتخاب کنیم ضمن اینکه باید بگویم ما لیگ قهرمانان آسیا را هم پیش رو داریم.

چرا با وجود نیاز تیم امید به سردار آزمون و علیرضا جهانبخش از این دو بازیکن دعوت کرده است؟ : اعتقاد حرفه‌ای من است که تیم ملی همواره در اولویت قرار دارد.

دلایل دیدار با سوئد و شیلی: تاکنون هیچگاه فرصت نکرده بودیم که بدون پرداخت پولی بتوانیم با تیم‌هایی مانند شیلی و سوئد بازی کنیم. دلیل این موضوع این است که فوتبال ایران توانسته در چهار سال گذشته امتیازات بسیار ویژه‌ای را کسب کند و در جهان ارتقا پیدا کرده است. به دلیل همین جایگاه بود که علی کفاشیان توانست به نایب‌رئیسی فدراسیون فوتبال آسیا برسد. همچنین فوتبال ایران توانسته در دو سال گذشته در صدر رنکینگ آسیا قرار بگیرد و این موضوع بسیار مهمی است. ما باید از نام ایران دفاع کنیم.مشکلات تیم ملی و تیم ملی امید: در جلسه قبلی که با حبیب کاشانی و محمد خاکپور داشتم، به آنها اعلام کرده بودم که ما باید از نام ایران دفاع کنیم. البته آقای کاشانی این روزها دغدغه تعداد روزهای استراحت مرا دارند که باید به او بگویم بله، من 40 روز استراحت کردم! در آن جلسه‌ای که داشتیم علی کفاشیان، محمد خاکپور و حبیب کاشانی حضور داشتند که سرمربی تیم امید موافقت خود را برای حضور جهانبخش و آزمون در تیم ملی بزرگسالان اعلام کرد. خاکپور خودش اعلام کرد برای اینکه تیم ملی بزرگسالان بتواند از جایگاه خودش دفاع کند بهتر است این دو بازیکن در اختیار تیم ملی باشند.

لغو دیدار با ایتالیا:  شما نمی‌توانید در مورد لغو بازی به صورت قطعی صحبت کنید، چرا که اصلاً این بازی هماهنگ نشده بود!‌ شاید شما آرزو داشته باشید در یکی از جزایر مدیترانه تعطیلات را پشت سر بگذارید اما وقتی پول رفتن به این سفر را ندارید، نمی‌توانید بگویید این سفر لغو شده است.

«می‌خواهم بدانم آخرین بار که تیم ملی با برزیل بازی دوستانه انجام داد، چه دستاوردی برای فوتبال ایران داشت؟» در بازی با برزیل تیم ایران 3 بر صفر باخت و فقط بازیکنان عصبی شدند. این بازی دستاوردی برای فوتبال ایران نداشت. البته باید بگویم این تنها نقطه‌نظر من است. اینکه ما 1.5 میلیون دلار برای این بازی بدهیم رقم بسیار زیادی است، چرا که می‌توانیم با 500 هزار دلار 2 تیم را به ایران بیاوریم و یک میلیون دلار نیز برای ما باقی بماند. می‌توانیم این یک میلیون دلار را خرج کیفیت زمین‌های ورزشگاه‌ها، فوتبال بانوان، فوتبال ساحلی و پیشرفت‌های دیگر فوتبال ایران کنیم.البته هوشمندانه نیست که بخواهیم این فرصت را به بازیکنان‌مان ندهیم تا بخواهند مقابل تیم‌هایی چون شیلی و سوئد کسب تجربه کنند. من 33 سال تجربه مربیگری فوتبال، قهرمانی جهان و اروپا را دارم که البته تجربه زیادی نیست. مطمئناً افراد بسیار تحصیلکرده نظرات شایسته‌تری دارند.

جلسه با اسدی دبیرکل فدراسیون:  باید بگویم یک جلسه نبود بلکه دو جلسه بود. البته نمی‌خواهم در مورد این مسئله که چقدر آن جلسه ناامیدکننده بود صحبت کنم. سه یا چهار روز پیش با کفاشیان و اسدی جلسه داشتم. مقصود و منظور از جلسه با کفاشیان صحبت درباره تیم ملی بود و اینکه اسدی دبیرکل جدید هم معرفی شود اما من در طول آن جلسه از صحبت‌هایی که شنیدم شوکه شدم. این صحبت‌ها از طرف آقای دبیرکل بود اما با احترام به همه و به عنوان سرمربی تیم ملی باید بگویم که هیچ دلیلی وجود ندارد که من با هر صحبت و هر جلسه‌ای موافق باشم.  تصمیم گرفتم مدت زمانی در مورد مطالبی که مطرح شد، فکر کنم، آن جلسه شفاف بود و در صحبت‌های ما تفاوت‌های اساسی و پایه‌ای وجود داشت. تا آنجا که دبیرکل جدید شخص من و کاری که انجام دادم را قبول نداشت و حتی این حرف را زد که من نمی‌توانم به استانداردهای شخصی او برسم. دبیرکل علامت سوالی در مقابل کار من و همکارانم گذاشت. با آنکه صادقانه گفت من باعث شادی مردم ایران شدم اما باز هم نمی‌توانم به حداقل‌ استانداردهای او برسم.  دبیرکل اعتقاد داشت، در بُعد نتایج من نتوانسته‌ام کاری انجام دهم و این نتایج هیچ تفاوتی با مربیان دیگر نداشته است. او تأکید داشت با حضور من اتفاقی نیفتاده و کاری انجام نشده است. ضمن اینکه در ارتباط با مربیان و آموزش آنها هم کاری انجام نداده‌ام.

 دبیرکل در صحبت‌هایش همواره اشاره به «ما» می‌کرد که نمی‌دانم این «ما» دقیقاً چه افرادی هستند! او نمی‌گفت «من» بلکه می‌گفت «ما». این مسئله بسیار ناراحت‌کننده است، چرا که گفت «ما» می‌توانستیم به جای من و کادرم مربی دیگری را بیاوریم. من فکر می‌کنم این اشاره به «ما» در واقع اشاره به افراد تحصیلکرده سطح بالاست. نمی‌دانم این نظر هیئت رئیسه یا فدراسیون بود که مطرح شد یا نه.

 البته دبیرکل فدراسیون عنوان کرد که در حال حاضر احمقانه و غیرمنطقی است که بخواهند مرا عوض کنند و گویا این یک آماده‌باش برای این است که هر لحظه چنین اتفاقی رخ دهد. به نظرم براساس نظر ایشان نتوانسته‌ام رضایت او  و بقیه را جلب کنم. گویا اسدی بخشی از آن 12 درصدی است که در نظرسنجی برنامه 90 به کار من انتقاد داشته‌اند و نه آن 88 درصدی که از کارم ابراز رضایت کردند!

 به همین منظور سعی کردم چند روزی افکارم را جمع کنم و در نهایت درخواست جلسه دیگری داشتم که روز گذشته به مدت پنج ساعت برگزار شد.

نمی‌خواهم از کلمه عصبانیت یا ناراحتی استفاده کنم، چرا که عصبانی و ناراحت نیستم بلکه در نهایت آرامش از دبیرکل فدراسیون درخواست کمک کردم اگر معتقد است من کارم را به خوبی انجام نداده‌ام ما را اخراج کند، چرا که این حق من، بازیکنان و به ویژه هواداران فوتبال است که همانطور که در صلح و آرامش آمدم همانگونه هم بروم تا او مرا به عنوان دبیرکل اخراج کند.

 هم من و هم اسدی مطلع هستیم که در 4 سال گذشته تیم ملی برای 4 ملت‌ها و جام جهانی چه مشکلات زیادی داشت . من و همکارانم نه حقوق و نه پاداش نگرفته‌ایم به جای این درخواست‌ها باید از ما تشکر می‌شد. به جای تشکر به من و کادرم توهین شد، این رفتار قابل قبول نیست من از این توهینی از سوی دبیرکل به من و همکاران  صورت گرفته است ناراحت هستم و از کفاشیان می‌خواهم تا راه‌حل مناسبی در این قضیه پیدا کند که احترام هر دو طرف حفظ شود.

در این شرایط کار کردن مقدور نیست. اگر هدف دبیرکل این بود که ما را زیر سؤال ببرد و از شور و اشتیاق خالی کند به او تبریک می‌گویم، چرا که این کار را انجام داده است. این توهین به من و همکارانم در حالی صورت گقته که آنها با از خودگذشتی بدون اینکه پولی را سر سفره خانواده‌ خود ببرند، کارشان را به خوبی انجام داده‌اند.

 من و کادرم زحمت کشیده‌ایم اما با این صحبت‌ها به ما و خانواده‌مان توهین شد که دوست دارم اینجا بگویم هیچگاه حرف‌هایی که دبیرکل فدراسیون زد را فراموش نخواهم کرد. او به ما گفت تمام کارهایی که انجام دادیم و سبب شور و شعف مردم این کشور شده است، اهمیتی ندارد و در واقع هیچ اهمیتی برای احساسات مردم قائل نیستند و کار ما برابر با استانداردهای موردنظرش نبوده است.

 کفاشیان گفته مسائل فنی تیم ملی به رئیس فدراسیون مربوط می‌شود...: همانطور که گفتم 33 سال تجربه بین‌المللی دارم که چهار سال آن در فوتبال ایران بوده است. به تمام نقطه نظرات احترام می‌گذارم. من در جایگاهی نیستم که در مورد فدراسیون کنونی فوتبال و یا گذشته یا آینده آن صحبت کنم. این در مسئولیت من نیست. دلیل اینکه بار دیگر به ایران برگشتم به خاطر کفاشیان، بازیکنان و به ویژه هواداران تیم ملی فوتبال بود و کارهایی که این کشور برای من انجام داد. وقتی دبیرکل فدراسیون چنین صحبتی را انجام می‌دهد آن هم در حالی که شخص من و کادرم 8،9 و 10 ماه حقوق نگرفته‌ایم و به کار خودمان ادامه دادیم، دیگر شرایط خوبی نیست. من از مهارت‌های شخصی‌ام استفاده کردم تا انگیزه بازیکنان را بالا نگه دارم و بتوانیم به اهداف‌مان برای سربلندی ایران برسیم، آن وقت به خانواده من و کادرفنی‌ام توهین می‌شود و می‌گویند کاری که انجام داده‌اید راضی‌کننده نیست و از استانداردهای دبیرکل پایین‌تر است، با این شرایط ادامه دادن این راه بسیار سخت و دشوار است.این مسائل را گفتم تا نشان دهیم ما در چه جایگاهی قرار داریم، طبق قرارداد من و صحبت‌هایی که بین من و کفاشیان بوده است، باید تمامی مسائل را مستقیما با رئیس فدراسیون درمیان بگذارم اما چگونه می‌توان این شرایط را تحمل کرد وقتی کسی اعداد و ارقام عملکرد برانکو ایوانکوویچ و من را در کنار هم گذاشته و سعی می‌کند ما را با هم مقایسه کند.  وقتی من و کادرم پول نداریم تا به منزل خودمان ببریم، چگونه ما را با اعداد زمان برانکو مقایسه می‌کنند و می‌خواهند ثابت کنند که کار ضعیفی انجام داده‌ایم.  در آن اعداد و ارقام ننوشته بود که تیم ملی آن زمان چه تعداد بازی‌های تدارکاتی برگزار کرده است و ننوشته بود که آن زمان در تیم برانکو بازیکنانی چون علی دایی، مهدوی‌کیا، کریم باقری و علی کریمی که در لیگ‌های برتر اروپایی بازی می‌کردند، حضور داشتند.  آیا فکر می‌کنید واقعاً لازم است چنین شمشیری پشت سر من باشد، آن هم در فدراسیونی که از من خواسته می‌شود بهترین بازیکنان خود را برای تورنمنت نه چندان مهم ترخیص کنم؟ آیا من احمق هستم؟ خیلی شفاف عرض کردم که احتیاجی به این کارها نداریم. دبیرکل و آنهایی که نماینده‌شان است بیایند و کار را تمام کنند. فکر می‌کنم شخص من و فوتبال ایران استحقاق این کار را دارد تا یک بار برای همیشه بازی را به اتمام برسانیم.


     
آی اسپورت
2015-03-15 15:50:39
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر