فهرست
من‌یونایتد-پاری‌سن‌ژرمن؛ مورد عجیب ام‌باپه!
من‌یونایتد-پاری‌سن‌ژرمن؛ مورد عجیب ام‌باپه!

من‌یونایتد-پاری‌سن‌ژرمن؛ مورد عجیب ام‌باپه!

آی اسپورت - دو ماه قبل و به هنگام قرعه کشی مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، همگان انتظار یک بازی و صعود راحت را برای پاریسن‌ژرمن داشتند. قرعه کشی در شرایطی برگزار شد که منچستریونایتد در آخرین مسابقه خود با ژوزه مورینیو 3-1 مغلوب لیورپول شده و با جایگاه چهارم جدول، فاصله ای 11 امتیازی پیدا کرده بود اما در این دو ماه همه چیز کاملا دگرگون شده است.

2 ماه بعد، با سوت دنیله اورساتو منچستریونایتدی پا به میدان خواهد گذاشت که با اوله گونار سولسشائر در 10 بازی از 11 بازی خود به پیروزی رسیده و به جایگاه چهارم جدول لیگ برتر رسیده است. آمار حیرت انگیز شیاطین سرخ در مسابقات اخیر در کنار غیبت دو تن از موثرترین ستاره های تیم پاریسی یعنی نیمار و کاوانی، این امید را در دل ایجاد کرده که از ساعت 23:30 سه شنبه شب، یکی از نزدیک ترین و تماشایی ترین نبردهای این مرحله را شاهد باشیم، نبردی که دو ماه قبل، صحبت از برنده آن کار سختی نبود! اما آمار درباره این مسابقه حساس چه می‌گوید؟ این نخستین تقابل این دو تیم در چارچوبی رسمی است و بنابراین برای صحبت از آمار باید جامعه را اندکی گسترش دهیم و صحبت از سوابق نمایندگان دو کشور انگلیس و فرانسه کنیم.

در 4 تقابل از 5 تقابل آخر نمایندگان انگلیس و فرانسه در مراحل حذفی لیگ قهرمانان اروپا (بازی های رفت و برگشتی) این نمایندگان فرانسه بوده اند که موفق شده اند با برتری بر رقبای جزیره راهی مرحله بعد شوند. خود پاریسن‌ژرمن در مرحله یک چهارم نهایی فصل 14-2013 مغلوب چلسی شد، در مرحله یک هشتم فصل های 15-2014 و 16-2015 همین تیم را شکست داد و در مرحله یک چهارم نهایی فصل 16-2015 با شکست برابر منچسترسیتی از گردونه رقابت ها کنار رفت.

این آمار قطعا امیدوارکننده اند اما تا زمانی که پای ورزشگاه اولدترافورد به میان نیاید! در حقیقت هیچ تیم فرانسوی نتوانسته در سفری اروپایی به اولدترافورد منچستریونایتد را مغلوب کند و تیم های فرانسوی در 14 سفر به اولدترافورد، 4 تساوی و 10 شکست در کارنامه خود ثبت کرده اند. در لیگ قهرمانان اروپا، تنها دو تیم فرانسوی توانسته اند اولدترافورد را بدون شکست ترک کنند؛ موناکو (1-1 در مارچ 1998) و لیل (0-0 در اکتبر 2005)

پی‌اس‌جی در 10 بازی خارج از خانه اخیر برابر تیم های انگلیسی در تمامی رقابت ها تنها یک بار به پیروزی رسیده است. (4 تساوی و 5 باخت) این پیروزی در مارچ 2016 با نتیجه 2-1 برابر چلسی در استمفوردبریج رقم خورد؛ آخرین فصلی که پاریسن‌ژرمن توانست از مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان صعود کند.

پی‌اس‌جی برای هفتمین فصل متوالی قدم به مرحله حذفی لیگ قهرمانان گذاشته که بعد از رئال مادرید (22)، بارسلونا (15) و بایرن مونیخ بهترین روند حال حاضر لیگ قهرمانان محسوب می‌شود. با این حال، لوپاریسین در تمامی این سال ها نتوانسته اند فراتر از یک چهارم نهایی بروند و در دو فصل اخیر نیز با شکست برابر بارسلونا و رئال مادرید، در همان مرحله یک هشتم نهایی حذف شدند.

پاریسن‌ژرمن با به ثمر رساندن 17 گل، بهترین خط حمله مرحله گروهی رقابت ها را در اختیار داشت اما ماموریت پاریسی ها برای گلزنی در اولترافورد بسیار دشوار خواهد بود. 3 مسابقه ای که در مرحله گروهی لیگ قهرمانان در این ورزشگاه برگزار شد، تنها و تنها 2 گل به خود دید تا ضعیف ترین آمار در بین همه ورزشگاه های میزبان مرحله گروهی به نام تئاتر رویاها ثبت شود. (0-0 مقابل والنسیا، شکست 1-0 مقابل یوونتوس و پیروزی 1-0 مقابل یانگ بویز)

بعد از به ثمر رساندن 3 گل در 2 بازی نخست فصل قبل، روملو لوکاکو در 11 بازی بعدی خود در این رقابت ها تنها 2 گل به ثمر رسانده و در 365 دقیقه ای که در مرحله گروهی این فصل به میدان رفته، تنها 2 شوت در چارچوب به نام خود ثبت کرده است.

در غیاب نیمار و کاوانی ، چشم امید توخل در خط حمله به کیلیان ام‌باپه ای است که آمار عجیبی در بازی های دور از خانه لیگ قهرمانان دارد. از مجموع 13 گل ام‌باپه در این مسابقات، 9 گل در بازی های خارج از خانه به ثمر رسیده است. (69 درصد) در میان بازیکنانی با حداقل 10 گل زده در لیگ قهرمانان، هیچ بازیکنی نتوانسته این درصد از گل های خود را در مسابقات دور از خانه به ثمر برساند.

در صورت به میدان رفتن، مارکو وراتی پنجاهمین بازی خود در لیگ قهرمانان را تجربه خواهد کرد. نکته جالب درباره هافبک ریزنقش ایتالیایی، برابری تعداد گل ها با تعداد کارت های قرمز او در این رقابت هاست! (3 گل، 3 کارت قرمز)

همان گونه که اشاره شد، منچستریونایتد بعد از حضور اوله گونار سولسشائر جانی تازه گرفته و در 10 بازی از 11 بازی خود به پیروزی رسیده است. در بین 16 مربی مرحله یک هشتم نهایی، تنها 3 مربی توانسته اند به عنوان بازیکن فاتح لیگ قهرمانان شوند که نام سرمربی نروژی نیز در این میان به چشم می‌خورد. سولسشائر در سال 1999 به همراه یونایتد فاتح این رقابت ها شد. 2 نفر دیگر پپ گواردیولا (بارسلونا، 1992) و سانتیاگو سولاری (رئال مادرید، 2002) هستند.

نود

۲ ۱  
آی اسپورت
2019-02-11 22:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
....
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷، ۱۴:۵۴
غدف
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر