فهرست
درخشش دوباره سانچو در شب استرلینگ
درخشش دوباره سانچو در شب استرلینگ

درخشش دوباره سانچو در شب استرلینگ

آی‌اسپورت – انگلیس در اولین بازی مقدماتی یورو ۲۰۲۰ با پنج گل جمهوری چک را در ومبلی در هم کوبید. گل اول این بازی روی پاس عمقی هری کین، فرار جیدون سانچو از بال راست و پاس رو به جلوی او برای رحیم استرلینگ به دست آمد، گلی که تازه شروعی بود از شبی که پدیده بوروسیا دورتموند و ستاره منچستر سیتی پیش رو داشتند.

استرلینگ مقابل چک اولین هت‌تریک خودش برای انگلیس را به ثبت رساند و طبیعتا ستاره اول زمین بود. اما سانچو هم از فرصتی که گرت ساوتگیت در اختیارش قرار داده بود بهترین استفاده را برد تا نامش را به عنوان یکی از جذاب‌ترین پدیده‌های حال حاضر اروپا، یک بار دیگر سر زبان‌ها بیندازد. توانایی‌های سانچو به نظر بی‌ حد و مرز می‌رسد، پدیده‌ای که فقط ۱۸ ماه پیش بود که برای اولین بار بازی در سطح اول اروپا را تجربه کرد، آن هم شش دقیقه در تساوی ۲-۲ تیم‌های دورتموند و آینتراخت فرانکورت. مسیری که سانچو در این بازه زمانی طی کرده واقعا باورنکردنی است.

سانچو دیشب در حالی پا به ومبلی گذاشت که هنوز سه روز تا ۱۹ سالگی‌اش فاصله داشت. تنها بازیکنانی که در سن پایین‌تر در ترکیب اصلی انگلیس در یک بازی رسمی، در ومبلی، قرار گرفته‌اند، دانکن ادواردز و مایکل اوون بوده‌اند. این کلوپ ویژه‌ایست که سانچو لیاقت حضور در آن را دارد.

نمایش سانچو از همان دقایق ابتدایی بازی مقابل چک باعث به هیجان آمدن هواداران انگلیس شد. او چندین بار خودش را به مرکز زمین رساند با تکنیک بالایش بازیکنان حریف را از پیش رو برداشت و فرصت فراری خطرناک برای جردن هندرسون و کایل واکر پدید آورد. اما منطقه‌ای از زمین که حضور سانچو در آن بیشترین خطر را برای چک داشت، همان بال راست بود. به همین خاطر بود که فیلیپ نوواک، مدافع چپ چک، شبی کابوس‌وار را پشت سر گذاشت.

سانچو با گل اولی که برای استرلینگ ساخت آمار پاس گل‌هایش در بازی‌های ملی و باشگاهیِ این فصل را به عدد ۱۶ رساند. بازیکن سابق آکادمی سیتی، فوتبالش را از زمین‌های سیمانی جنوب لندن شروع کرده بود و هنوز همان آزادی و غریزی بازی کردن را در نمایش‌هایش می‌بینیم. هم لوسین فاور و هم گرت ساوتگیت در این زمینه تاثیر بسیار مثبتی داشته‌اند و با اعتماد به غریزه پدیده جوانشان اعتماد به نفس زیادی به او بخشیده‌اند. نکته کلیدی بازی سانچو اما در محصولی است که برای تیمش تولید می‌کند، برعکس خیلی پدیده‌های جوان و تکنیکی که فقط چشمنواز بازی می‌کنند، بدون اینکه نقشی مستقیم روی گل‌های تیم‌شان داشته باشند. سانچو دیشب بیش از هر بازیکن دیگری در زمین فرصت گلزنی پدید آورد.

ساوتگیت برابر چک ۹۰ دقیقه کامل به سانچو بازی داد تا او فرصت بازی کنار کالوم هادسون-اودوی را هم پیدا کند. سانچو و هادسون-اودوی ۱۸ ماه پیش با تیم زیر ۱۷ ساله‌های انگلیس قهرمان جهان شدند، دو وینگری که حالا آینده فوتبال این کشور به حساب می‌آیند. در همین ژانویه پیش بود که بایرن مونیخ حاضر شد تا مرز ۴۰ میلیون پوند برای به خدمت گرفتن هادسون-اودوی از چلسی پرداخت کند، انتقالی که در نهایت صورت نگرفت، تا آینده او همچنان در لیگ برتر رقم بخورد. گل پنجم انگلیس مقابل چک هم از ترکیب همین دو بازیکن به دست آمد، وقتی هادسون-اودوی روی پاس سانچو دروازه حریف را هدف قرار داد و توپش بعد از مهار گلر، با برخورد به توماس کالاس از خط عبور کرد.

البته تمام آمارها برای سانچو در این شب هم مثبت نبودند. او یک فرصت گلزنی صد در صد را در باکس شش قدم چک و روی پاس کین از دست داد و بیش از هر هم‌تیمی دیگرش توپ را به بازیکنان حریف واگذار کرد. اما همین اعتماد به نفس و شجاعت در نشان دادن خودش هم نکته‌ای مثبت به شمار می‌آید. گرت ساوتگیت بعد از بازی در این باره توضیح داد: «این بازیکنان هستند که برای یکدیگر محیطی ایجاد می‌کنند که می‌توانند در آن خودشان باشند. وقتی بازیکنان در اردوی تیم احساس دست و پا بستگی نداشته باشند، در زمین هم چنین بازی نخواهند کرد».

«جیدون امشب نقش مهمی روی گل اول بازی کرد. در باقی صحنه‌ها حرکات او گاهی موفقیت‌آمیز بود و گاهی نه. ولی طبیعت بازی وینگرها همین است. به عنوان یک مربی شما باید از بازیکنان هجومی‌تان بخواهید ریسک کنند و دست به حرکاتی بزنند که گاهی جواب نمی‌دهد، اما وقتی جواب بدهد با خودش گل و پاس گل برای تیم‌تان به همراه می‌آورد».

۷    
آی اسپورت
2019-03-23 10:17:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر