فهرست
آنالیز و آمارِ کلیدی یونایتد-اسپرز: رستگاریِ نامتقارن
آنالیز و آمارِ کلیدی یونایتد-اسپرز: رستگاریِ نامتقارن

آنالیز و آمارِ کلیدی یونایتد-اسپرز: رستگاریِ نامتقارن

آی اسپورت/ آرش حقیقی

  ۴-۳-۳ نامتقارن یونایتد، کلید برد مقابل اسپرز بود و تعویضِ نیمه‌یِ اول اندروس تاونزند با موسا دمبله هم اعترافِ پوچتینو در شکستِ تاکتیکی مقابلِ لویی فن‌گال. در تیمِ فن‌گال در ظاهر فلینی و اررا دو شاتلرِ دو سوی کریک بودن، و ماتا و یانگ به ترتیب وینگرهایِ راست و چپ.  اما نقشی ماتا و فلینی بازی کردند کاملا متفاوت با اررا و یانگ بود. در این بازی شش بار در باکس توپ به فلینی رسید (تصویرِ اول) که یکی از آن‌ها بدل به گل خودش و دیگری منجر به گل کریک شد. اما اررا حتی یک بار هم در باکس از هم تیمیهاش توپ نگرفت، و فقط یک بار روی شلوغی باکس تاتنهام در نیمه دوم با شوتی آف-تارگت به دروازه حریف نزدیک شد.

از سویِ دیگر قرار دادنِ ماتا در پستِ وینگرِ راست، به دلیل ذاتِ بازیِ هافبکِ اسپانیایی که تمایل به حرکتِ به مرکز زمین دارد، باعث شده بود تا وزنِ  یونایتد به سمتِ چپ سنگینی کند؛ جایی که بلیند (در این بازی به عنوانِ فول-بکِ چپ) و یانگ و فلینی مدام با اورلپ و درست کردنِ مثلث‌هایِ کوچک مقابلِ دفاعِ تاتنهام برتریِ عددی درست می‌کردند. بدین ترتیب در مرکزِ زمین هم عملا یونایتد همیشه چهار بازیکن (ماتا، کریک، اررا و بازهم فلینی) مقابلِ سه بازیکنِ اسپرز (میسون، بن طالب و اریکسون) داشت. برایِ همین پوچتینو دمبله را به جایِ تاونزند که به عنوانِ وینگرِ راست بازی می‌کرد به زمین آورد تا این هافبکِ بلژیکی در پستِ شماره‌یِ 10 سیستمِ 4231 قرار بگیرد و با عوض شدنِ پستِ ناصر چدلی (از چپ به راست) با اریکسون، تاتنهام هم چهار بازیکن در مرکز زمین داشته باشد. البته این تمهیدِ تاکتیکی با اشتباهِ مرگبارِ بن طالب و اریک دایر که به سوپر گلِ وین رونی منجر شد هم به اثر ماند.

بعد از بازی گزارشگر بی بی سی از فن‌گال پرسید: «میدونم با اینکه شاید این بازی بهترین نمایش فصلتون بود شما دوست دارید سیستمتون رو مدام تغییر بدید.» اما فن‌گال حرفش رو قطع کرد: «نه من دوست ندارم سیستم و شکل تیمم رو عوض کنم، اما چون همش مصدوم داشتیم مجبور بودم راه حلهایی براش پیدا کنم.»

این اعتراف، که البته طبق معمول همیشه با حرفهای قبلی فن‌گال تضاد دارد، باید خبر خوبی برای یونایتد باشد. آیا ۴-۳-۳ نامتقارن راه رستگاری یونایتد فن‌گال (حداقل در این فصل و با پرسونلِ موجود) خواهد شد؟ هفته آینده در آنفیلد یک قدم دیگر به پاسخ نزدیک می‌شویم.

 

آمارِ اُپتا

-         آمارِ گلِ فلینی و ماتا در لیگ برتر مساوی شد (29 گل).

-         این هشتمین گلِ رونی در نه بازیِ اخیری بود که مقابلِ تاتنهام به بازی رفته بود. رونی حالا در 14 بازیِ پشتِ سرِ هم در اولدترافورد 14 گل زده. رونی در تاریخِ لیگ برتر، 55 گل در یکشنبه‌ها زده که بالاترین رکورد محسوب می‌شود. 

-         اسپرز در 13 بازیِ اخیرِ خارج از خانه در لیگِ برتر فقط یک کلین شیت داشته.

-         یونایتد در 14 بازیِ خانگیِ اخیر در لیگ برتر 12 برد، یک مساوی (مقابلِ چلسی) و یک باخت (مقابلِ ساوثهمتون) را به دست آورده.

-         هر سه ضربه‌یِ آن-تارگتِ یونایتد در این بازی گل شد، در حالیکه اولین و آخرینِ ضربه‌یِ آن-تارگتِ اسپرز را ده‌خئا در دقیقه‌یِ 89 سیو کرد. 

-         آندراس پریرا که در این بازی به زمین آمد، سی و دومین بازیکنِ موردِ استفاده‌یِ لوئی فن‌گال در فصلِ 2014-2015 بود. هیچ تیمی در این زمینه به پایِ یونایتد نمی‌رسد. 

-         آندر اررا در این بازی بیشترین پاس را داد و بیشترین تکل را زد و جایِ پایش را در ترکیبِ اصلی یونایتد محکمتر کرد.

-         آخرین باری که یونایتد در اولدترافورد، در لیگ از حریف جلو افتاد و نهایتا بازی را باخت سالِ 1984 بود مقابلِ ایپسویچ. 

     
آی اسپورت
2015-03-17 01:21:08
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر