فهرست
به «خانه» برمی‌گردیم!
به «خانه» برمی‌گردیم!

به «خانه» برمی‌گردیم!

آی اسپورت - وفادارترین بازیکنان تاریخ فوتبال جهان تک‌باشگاهی‌ها هستند؛ یعنی کسانی که سراسر طول دوران بازی خود را در یک تیم گذراندند. آنها هرگز، در هیچ فراز و فرودی تیم را رها نکردند و از وسوسه پیشنهادهای بهتر گذشتند. کتاب فوتبال جهان مزین به نام این ابرستاره‌هاست؛ امثال فرانچسکو توتی، رایان گیگز، پائولو مالدینی و سایرین. توتی ۲۵ سال برای رم بازی کرد و در این مسیر حتی پیشنهاد رئال‌ مادرید را هم نپذیرفت. گیگز و مالدینی هر کدام ۲۴ فصل در منچستریونایتد و میلان بازی کردند.

پل اسکولز و گری نویل هم هر کدام ۱۹ سال پیراهن شیاطین سرخ را به تن کردند. کارلس پویول، تونی آدامز، فرانکو باره‌سی و روجریو سنی را هم به این فهرست اضافه کنید. سنی همه عمرش دروازه‌بان سائوپائولو بود و ۱۳۱ گل هم برای این تیم به ثمر رساند که خیلی از آنها از روی ضربات کاشته بود. الان هم لیونل مسی در چالش جاودانه‌شدن است. این همه دعوا بر سر این که او حتما باید در نوکمپ بماند، فقط به خاطر ارزش‌های فنی این بازیکن ۳۲ ساله نیست؛ مگر او چند فصل دیگر قرار است در بالاترین سطح بازی کند؟ مساله اینجاست که بارسایی‌ها میل دارند مسی را به‌ عنوان یک ستاره تک‌باشگاهی به تاریخ باشگاه‌شان سنجاق کنند. اینها افسانه نیستند. همیشه هم اوضاع برای‌شان عالی و بی‌نقص نبوده، اما پای تیم‌شان مانده‌اند، بنابراین تاریخ با افتخار و احترام از آنها یاد می‌کند.

بیایید به ایران برگردیم و نقل‌وانتقالات زمستانی همین فصل لیگ برتر را مرور کنیم. ببینید چند نفر به تیم سابق‌شان برگشته‌اند و در هر کدام از این موارد هم چند بار از لفظ «خانه» استفاده شده است. آخرین نفر از این گروه احسان حاج‌صفی بود که با تراکتور فسخ کرد و به سپاهان پیوست. همه هم بازگشت او به «خانه» را تبریک گفتند. این وسط کسی هم از او نپرسید چرا با وجود این که بارها تاکید کرده بود در ایران فقط برای سپاهان بازی می‌کند، ناگهان سر از تراکتور درآورد. شاید اگر حاج‌صفی به قولش وفادار می‌ماند، سپاهان در یکی، دو سال اخیر نوار قهرمانی‌های پرسپولیس را پاره می‌کرد. در خود پرسپولیس هم مهدی ترابی رفت قطر، دورش را زد، پولش را جمع کرد و به «خانه» برگشت. هواداران همان اوایل کمی غرولند کردند اما با اولین پاس گل مهدی ترابی برابر یک تیم دسته‌دومی در جام حذفی، نصف دلخوری‌ها فراموش شد. اجازه بدهید به شما قول بدهیم به زودی شجاع خلیل‌زاده هم به این تیم برخواهد گشت. در همین پنجره پیمان بابایی هم به تراکتور برگشت؛ مثل رسول خطیبی که دوباره سرمربی این تیم شد و مجتبی حسینی که یک بار دیگر هدایت ذوب‌ آهن را پذیرفت. این دو مربی گرامی برای بازگشت به «خانه»، آلومینیوم اراک و نفت مسجدسلیمان را در میانه راه رها کردند.

به هر حال این دوستان هم حق دارند و مخصوصا مربیان را کمتر باید ملامت کرد اما یادمان باشد کلمه خانه قداست خاص خودش را دارد. اهالی خانه پایبند و وفادار باقی می‌مانند؛ حتی اگر بالاترین پیشنهادها به دست‌شان برسد. روایت بسیار مشهوری وجود دارد در مورد این که لیونل مسی سال ۲۰۱۳ در پاسخ به پیشنهاد ۲۵۰ میلیون یورویی فلورنتینو پرس، رئیس باشگاه رئال‌ مادرید گفته بود: «کافی است دیگر. بیش از این وقت‌تان را تلف نکنید.

 

دنیای اقتصاد 

۵ ۲  
آی اسپورت
2021-03-15 14:35:00
نظر دهید

۲ نظر
محمد
دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹، ۱۵:۳۳
خانه $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$. بیت المال هشتاد میلیون از کوه در میاد میشه فولاد فروش میره و هزینه میشه برای یک تیم
۶
مهرداد
دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹، ۱۸:۲۹
والا بالله تالله این فولاد مبارکه جز بیماری ام اس و آلودگی هوا چیزی برا اصفهان نداشته ، اگه اسپانسری این تیمو هم نکنه میخوایم اصن وجود نداشته باشه که جز ضرر چیزی عاید ما نشده
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر